Valószínűleg most jött el az ideje annak, hogy - mint aki a sínek közé esett - végig gondolja mindenki az életét, sertéstartásról vallott eddigi nézeteit, elveit, sőt hitét. Az - amúgy - legalább tisztán látszik, hogy mi várható a mindenféle fennhatóság és érdekvédő szervezet részéről a sertéstartás irányába (FVM, VHT, HSE, kamara, ÁNTSZ stb., stb.). Az és annyi, ami és amennyi most van.
Felszínen kellene maradni, azaz versenyképesnek kell lenni. A jövõ a termelékenység versenye lesz (eddig is az volt, de lemaradásunkat tökéletesen eltakarta a munkaerõ ára közötti különbség, ami nem kis komparatív elõnyt biztosított számunkra. Nem sokáig lesz ez így).
Padozat (és ezzel együtt tartástechnológia) típusok:
Problémáim az almos tartással:
(- ferdepadlós almozás, - mélyalom, - tolólap, - lengõlapátos trágya kihúzó, - trágyaszán), de valljuk be, ezek csak tüneti kezelések, a dolgozó fizikai erejét némileg kímélik, munkaidejét nem.
Minden fázisban szóba jöhetõ tartásmódok. A különbség csak annyi, hogy félrácspadló esetében több-kevesebb résmentes padozat van. Erre (pl. félrácspadlós malacnevelõ) esetén lehet valamilyen almot (szalmát nem nagyon) használni, többnyire azonban alom nélküli tartást jelent. A rácspadlós ketrec (kutrica) ma már ritkán áll lábakon, az élettér magassága a szervízút magasságával azonos, alatta lagunát képzünk ki. A trágyaeltávolítás duzzasztásos alapon történik, a laguna záródugóját a terem ürítésekre húzzuk fel. A rendszer tulajdonképpen a 80-as években kialakult víztükrös trágyatálcás rendszer továbbfejlesztése. A laguna mérete a fölötte elhelyezett állatok létermelésével legyen arányos.
A rácspadozat alapja a kezdetekhez képest óriási fejlõdésen ment keresztül. Míg korábban gyakori - és indokolt - ellenvetés volt a lábszerkezetre, körmökre gyakorolt negatív hatás, úgy szintén a fiaztatóknál a koca lapockáinak, hátának, lábtövének kisebesedése tekintetében, úgy ez egyre kevésbé jelent valós problémát.
Fiaztatóban és malacnevelõben a rács anyaga legtöbbször mûanyag, vagy öntöttvas, néha idomacél.
Fiaztatóban a koca alatti rácstól alapelvárás a felállás, állás és járásbiztonság, csúszás mentesség, valamint a szilárdság. A malacok alatti résztõl (vonatkozik ez a malacnevelõre is) jó öntisztuló képességet és rossz hõvezetõ képességet várunk. (Félrácspadlós malacnevelõ esetén ez utóbbi nem szempont.)
Az öntisztuló képesség az aktív felület, más szóval a rés - fedett rész arányának függvénye. Az aktív felületet a rácspadló anyaga eleve meghatározza. Öntöttvas esetén ez 50-55 %, mûanyag esetén 35-50 %, míg a (hizlaldában, kocaszálláson és kanszálláson használt) vasbeton rácselemeknél 20-30 %.
A rácselemek lehetnek önhordozók, illetve kereten nyugvók.
Higiénikus (rácspadlós) technológiát nem érdemes házilag barkácsolni, kitalálni, felfedezni. Hogy mennyire nem, jellemzi, hogy a Magyarországon a higiénikus rendszerek bevezetésében, terjesztésében úttörõ szerepet játszó és ebben a tekintetben sokáig monopolhelyzetet élvezõ termelési rendszer már rég feladta a technológiák saját tervezését és kivitelezését, tevékenysége a már bevált - egyik - Nyugat Európai technológiának adaptációjában és terjesztésében merül ki.
A higiénikus rendszerek szinte a végtelenségig automatizálhatók. Fogyasztásérzékelő automatikával még a szoptatós koca takarmányadagját is jobban ki lehet adagolni, mint kézzel.
Ad abszordum egy higiénikus rendszerű, automatizált takarmány-kiosztású - trágyázású telepen az élőmunka a
miáltal a 100 kg élősertés előállítására fordított munkaidő 1 óra alá is csökkenthető, egy almos rendszerű telep 4-6 óra / 100 kg munkaidejével szemben.
Dr.Gács Pál