Szakfolyóirat 2005/11-12 Aktuális
Vidékfejlesztés 2007–2013.
Oldalszám: 8
2014.05.27.
A közös agrárpolitika 2003. júniusi és 2004. áprilisi reformja olyan jelentõs változásokat vezetett be, amelyek a mezõgazdasági termelési szerkezetek, a termõföld-hasznosítási módszerek, a foglalkoztatás és a különbözõ vidéki területek társadalmi és gazdasági feltételei szempontjából a közösség vidéki területein mindenütt, így Magyarországon is jelentõs hatást gyakorolnak a gazdaságra.
Ennek jogszabályi hátterét a 2005. szeptember 20. napján kiadott 1698/2005/EK rendelet adja. A szabályozás 2007. január 01. és 2013. december 31. napja között lesz hatályos. A rendelet tulajdonképpen csupán keretet ad a vidékfejlesztési intézkedésekhez, amelybõl kiindulva azután az egyes tagállamok kidolgozhatják saját nemzeti vidékfejlesztési tervüket. Mindenesetre a jogszabályban megjelenõ támogatási célok és támogatási intenzitások utalnak arra, hogy milyen jellegû és mértékû vidékfejlesztési támogatásokra számíthatunk az elkövetkezendõ uniós költségvetési idõszakban.
- Fiatal mezõgazdasági termelõk induló támogatása
Az AVOP rendszeréhez hasonlóan 40 évnél fiatalabb, elsõ gazdaságukat indító termelõk vehetik majd igénybe ezt a támogatási formát, amelynek maximális felsõ határát 55 000 euró összegben határozta meg a jogszabály.
- Korai nyugdíjba vonulás
Olyan vidékfejlesztési jogcím, amelyet már most is sokan vártak, azonban várhatóan nem fog megindulni 2007. januárjáig.
A támogatás mértéke.
Átadóként
– a termeléssel felhagyó, legalább 55 éves, a nyugdíjkorhatárt el nem érõ,
– a tagállamban érvényes nyugdíjkorhatárnál 10 évvel fiatalabb, 10 éve gazdálkodást folytató és tevékenységét beszüntetõ termelõ,
– évente 18 000, teljes összegben pedig 180 000 euró támogatást kaphat.
Munkavállalóként
– a legalább 55 éves, a nyugdíjkorhatárt el nem érõ, illetve a tagállamban érvényes nyugdíjkorhatárnál 10 évvel fiatalabb,
– a megelõzõ 5 év során munkaidejének legalább felét mg-i munkával kisegítõ családtagként vagy mezõgazdasági munkavállalóként töltõ,
– az elõzõ 4 éves idõszak során legalább kétévi teljes munkaidõnek megfelelõ ideig dolgozó alkalmazott,
– évente 4 000, teljes összegét tekintve pedig 40 000 euró támogatást kaphat.
- Tanácsadási szolgáltatások igénybevétele
A gazdálkodási követelmények és a jó mezõgazdasági és ökológia állapot fenntartásával, illetve a munkahelyi biztonsági elõírások alkalmazásával kapcsolatban, a mezõgazdasági termelõk és erdõtulajdonosok által igénybe vett tanácsadási szolgáltatás 80%-a mértékû támogatás, de maximum 1 500 euró összeg igényelhetõ.
- Mezõgazdasági üzemek korszerûsítése
A korszerûsítési támogatások mértéküket tekintve 4 csoportba sorolhatóak:
• Max. 40%-ot érhetnek el majd általánosan a termelõk a nemzeti fejlesztési tervben meghatározott fejlesztési célok megvalósítása esetén.
• 50%-os támogatásban lesznek részesíthetõek a kedvezõtlen adottságú térségekben gazdálkodók és az átlagos termelési feltételek mellett tevékenykedõ fiatal gazdálkodók.
• 60% lehet a támogatásintenzitás a kedvezõtlen adottságú területeken termelõ fiatal gazdálkodók termelési hátterének korszerûsítése esetén.
• 75%-os támogatásban pedig azok a gazdaságok részesülhetnek a csatlakozó országokban, akik a csatlakozást követõ négy éven belül igyekeznek megfelelni a vizek mezõgazdasági nitrátszennyezéssel szembeni védelmérõl szóló jogszabály elõírásainak.
- Az erdõk gazdasági értékének növelésére irányuló támogatás és a mezõgazdasági és erdészeti termékek értéknövelésére irányuló támogatás intenzitása
Hazánkban az elérhetõ támogatási mérték 40–60%-ig terjedhet majd a rendelet alapján attól függõen, hogy kedvezõtlen besorolású területrõl van-e szó.
- A közösségi jogszabályokon alapuló elõírások betartása
Azok a mezõgazdasági termelõk juthatnak ehhez a támogatási formához, akiknek a környezetvédelem, a közegészségügy, az állategészségügy és a növényegészségügy, az állatjólét és a munkabiztonság területén elõírásokat kell alkalmazniuk. A elõírások betartására irányuló támogatás maximális összege 10 000 euró lesz.
- Mezõgazdasági termelõk részvétele az élelmiszer-minõségi rendszerekben
A támogatás maximális összegét a jogszabály 3000 euró összegben rögzíti gazdaságonként. Célja a gazdálkodók speciális élelmiszer-ellenõrzési rendszerben való részvételének elõsegítése.
- Félig önellátó gazdálkodás
Ez a jogcím már ismert a jelenlegi Nemzeti Vidékfejlesztési Tervbõl. A jövõben továbbra is cél marad az, hogy a félig önellátó és üzleti tervet benyújtó gazdaságok életben maradását támogatással segítsék. A támogatást átalányösszegû támogatásként éves szinten 1500 euróban meghatározott felsõ értékig és legfeljebb öt éven keresztül lehet kifizetni.
- Termelõi csoportok
Nem változik jelentõsen a termelõi csoportok támogatása sem.
1 000 000 EUR alatti árbevétel szintig 5%–5%–4%–3%–2%,
1 000 000 EUR felett pedig 2,5%–2,5%–2%–1,5%–1% támogatás lesz majd elérhetõ.
- Természeti hátrány miatt nyújtott kifizetések
A kifizetéseknek ellentételezniük kell a mezõgazdasági termelõk azon többletköltségeit és elmaradt jövedelmét, amelyek összefüggnek az érintett területen folytatott mezõgazdasági termelés terén meglévõ hátránnyal. A kifizetésekben olyan mezõgazdasági termelõk részesülnek, akik vállalják, hogy az elsõ kifizetés után legalább öt évig folytatják gazdálkodási tevékenységüket a hátrányos helyzetû területeken. A támogatás mértéke a hasznosított mezõgazdasági terület hektárja után számolt 25–250 euró összeg.
- Natura 2000 kifizetések
Az érintett területeken a jogszabályi elõírások betartásával összefüggõ hátrányokból származó költségek és elmaradt jövedelem ellentételezése érdekében fizethetõ majd ki támogatás, szintén a hasznosított mezõgazdasági terület alapján, a kezdeti ötéves idõszakban 500 euró, majd ezt követõen 200 euró összegig.
- Agrár-környezetvédelmi kifizetések
Ezzel a támogatási csoporttal kapcsolatban újabb szigorító intézkedések várhatóak, mivel az eddigi programoknak nehezen lehetett mérni a környezetre gyakorolt kedvezõ hatását. A jövõben annál is inkább ezek a támogatások kerülnek majd várhatóan a figyelem középpontjába, mivel lehetõséget adnak a folyamatosan csökkenõ és kiesõ területalapú támogatások kompenzálására. A növénytermesztésben a rendelet a támogatások mértékét 450–900 euró/ha, az állattenyésztési programoknál 200–500 euró/számosállat-egység összegben rögzíti.
- Mezõgazdasági és nem mezõgazdasági földterületek elsõ erdõsítése
Ez a támogatási jogcímcsoport alapvetõen két támogatási formát foglal magába: a jövedelmi pozíciót javítják a létesítési költségek fedezését szolgáló támogatások, illetve az erdõsítés által eredményezett jövedelem-kiesés ellentételezésére szolgáló éves hektáronkénti támogatások. Az alapítási költségekre irányuló támogatás maximális intenzitása 70–80% lehet a jogszabály szerint, a jövedelem-kiesés fedezésére irányuló éves támogatás felsõ határa 150–700 euró/ha összeget tehet majd ki.
- Natura 2000 és erdõ-környezetvédelmi kifizetések
E támogatások a speciális elõírások betartásával kapcsolatos többletköltségek és a jövedelemkiesés kompenzálásának célját szolgálják. A kifizetés minimális összege 40 euró/ha, felsõ határa 200 euró/ha lehet majd.
Mint ahogy már korábban is említettem ezek irányszámok, amelyek nemzeti vidékfejlesztési tervek szintjén még pontosításra szorulnak. Mindazonáltal egy irányultságot legalább adnak, és ismeretük talán segítheti a gazdálkodókat a középtávú tervezésben.