A napraforgó egyik legfontosabb növényünk, hiszen 500 000 ha körüli az éves vetésterülete. Fontosságát még az is növeli, hogy a biodízel programban is számításba jöhet a napraforgó olaj, még ha nem is olyan mértékben, mint a repceolaj. A következõ években a repceolaj-kereslet növekedésével a napraforgó piaca is stabilizálódni látszik. Természetesen csak akkor gazdaságos a termesztése, ha az átlagtermés 3 t/ha, vagy azt meghaladó. Ez a szám nem irreális, hiszen a ma kapható korszerû fajták potenciális termõképessége ennél jóval magasabb. Egy hektár termelési költsége 140 000–150 000 Ft, tehát mindenképpen arra kell a termesztõnek törekedni, hogy a növénynek lehetõleg mindent megadjon, mert másképpen nem érhetõ el a nyereséges termesztés. Ehhez mindenféleképpen szükség van a növény mikroelem-igényének a kielégítésére. Ennek költsége már elenyészõ összeg a többihez képest.
Mint azt tudjuk, a napraforgó meglehetõsen tápanyagigényes növény. Bár gyökérzete mélyebbre hatol mint más szántóföldi növényeké, csak azt a tápanyagot tudja felvenni, ami a talajban rendelkezésére áll.
Hazánk talajai – és elsõsorban a kiváló termõképességû mezõségi talajok – a napraforgó számára is nélkülözhetetlen réz és bór mikroelemekben szegények.
A réz nagyon fontos a nitrogénfelvételhez és a fehérjeszintézishez, tehát az olajképzéshez. Az olajtartalom szerinti átvétel mindenféleképpen arra ösztönöz, hogy ellássuk a növényt rézzel. Ugyanakkor a rézzel kellõképpen ellátott növény epidermisze vastagabb, így sokkal jobban ellenáll a kórokozóknak. A réz persze nem csak a fehérjeszintézisben fontos, hanem a légzés szabályozásában is. A réz fokozza a növények szárazságtûrõ képességét is. A 3 t/ha, vagy annál magasabb termésszint eléréséhez legalább 250–300 gr rezet kell hektáronként pótolni, mégpedig a növény számára azonnal felvehetõ, szerves kötésben. A növényvédõ szerekbõl csak töredéknyi mennyiségû réz jut be tápanyagként a növény szervezetébe, mivel azok szervetlen formában tartalmazzák a rezet. A réz pótlására kiválóan alkalmas a Damisol Rézaminkomplex és a Damisol Napraforgó levéltrágya. Ezek a készítmények már az 50–60 cm-es magasságú növényekre is kipermetezhetõek. Mindkét készítmény aminkoplex és citokelátkomplex, vagyis energiahordozó kémiai kötésben tartalmazza a mikroelemeket, melynek segítségével már a kijuttatás után pár órával a növény nedvkeringésébe kerül a kiadott mikroelem.
A másik igen fontos, a növények számára szintén nélkülözhetetlen mikroelem a bór. Ennek szerepe a növény életében igen összetett. A bór felelõs a tenyészõcsúcsban az új sejtek képzéséért. Nagymértékû hiányában a tenyészõcsúcs el is halhat. Felelõs a virágszervek képzésért és azok megtermékenyüléséért. Ha a bibében nincs kellõ mennyiségû bór (80–120 ppm), nem képzõdik szénhidrát cseppecske, ami a pollen megtapadását, illetve a pollentömlõ növekedését segíti. Az elõbbieken kívül nagyon fontos szerepe van a bórnak a növényen belüli tápanyagszállításban is. A megképzett tápanyagok a növényen belül cukorborátok formájában szállítódnak. Pontosan ezért is igényel a napraforgó sok káliumot, mert a sok szénhidrát, ami majd átalakul fehérjévé, olajjá, sok káliumot köt le a szállításhoz. A bórral jól ellátott növény jobban tûri a szárazságot, és miután jobb a generatív szervek minõsége, kisebb a növekedési erélye. A napraforgó a „csillagbimbós” állapottól igényel sok bórt, hiszen ekkor kezdenek a virágszervek intenzíven képzõdni, növekedni és ekkortól nõ meg jobban a tápanyagfelvétel is. A csillagbimbós állapottól a virágzás kezdetéig kell bórt juttatni a napraforgóra levéltrágyázás formájában. Nagyon fontos, hogy olyan készítményt juttassunk ki, amely nem tartalmaz nátriumot, s szerves kötésben tartalmazza a bórt. A nátrium ugyanis károsan befolyásolja a virágok megtermékenyülését, mert elszappanosítja a bibén lévõ szekrétum cseppet, így a pollen nem tud megtapadni!
A foszforral és kálciummal jól ellátott semleges, vagy kissé lúgos kémhatású talajokon, ahol a potenciális termõképesség is jobb az átlagnál, 350–500 g/ha bórt célszerû kijuttatni egy alkalommal. Az egyéb termõterületeken 250–400 g/ha bór is elegendõ lehet, mert ezek alacsonyabb potenciális termõképességgel rendelkeznek.
A Damisol Kft. ebben az esetben is olyan korszerû termékekkel áll a felhasználók rendelkezésére, mint a Damisol Bórkoncentrátum, mely 75 g/l bórt és 180 g/l káliumot tartalmaz, vagy a Damisol Bór Extra, mely 150 g/l bórt tartalmaz. Különleges készítmény a Damisol BB Gabona, mely bór- és borostyánkõsav tartalmú. Ezt a készítményt elsõsorban a nagy termõképességû hibridek hálálják meg a megtermékenyülés fokozódásával, a szárazságtûrõ képesség növekedésével. Természetesen ezek a levéltrágyák is szerves kötésben tartalmazzák a tápanyagokat, és keverhetõek a réztartalmú készítményekkel, valamint a növényvédõ szerekkel is.
Összegezve, a napraforgó levéltrágyázását ma már be kell építeni a termesztéstechnológiába ha eredményesen akarunk gazdálkodni.
Legalább egy alkalommal, a csillagbimbós állapotban – amikor egyébként is szükséges a növényvédelem – kell réz- és bórtartalmú szerves kötésû levéltrágyával kezelni a növényeket.