Szakfolyóirat > 2008/07 > Szántóföld repce gyomnövény gyom
A gyomszabályozás aktuális kérdései õszi káposztarepcében
Tudományos ismeretterjesztõ cikk
A megújuló energiatermelés szükségletének mezõgazdasági melléktermékekkel történõ fokozott kielégítésével megnövekedik a veszélye annak, hogy talajaink szervesanyag-tartalmának lebomlása felgyorsul, mely termékenységük csökkenéséhez, a fenntarthatóság sérüléséhez vezethet.
A talajtömörödés nem új jelenség, sajnos azonban a téma változatlanul aktuális, ezért fontos, hogy néhány szót ejtsünk kialakulásának, elõfordulásának okairól, illetve a megelõzés, megszüntetés lehetõségeirõl.
Az õszi káposztarepce vetésterülete, különösen az utóbbi években, országos viszonylatban dinamikus növekedést mutat.
A nyár végi, õszi alapmûveléssel a termesztett növény igényeinek megfelelõ mélységben kell kedvezõ talajállapotot létrehozni, a tarlómaradványokat a talajba keverni, megõrizni a talajnedvességet, és elkerülni a nagyobb mértékû rögösödést.
Áttekintés az elmúlt szezon kártételi sajátosságairól
A facélia vagy mézontófû Észak-Amerikából, azon belül is Kaliforniából származik. Az Európában és Magyarországon termesztett Phacelia tanatecifolia a nemesítési munka eredményeképp kultúrnövénnyé vált.
Legutóbb a nógrádi dombvidék málnatermesztési gondjairól beszélgettem Lánci Tivadarral és már akkor ígéretét vettem, hogy az õszi káposztarepce termesztési tapasztalatairól is beszámol a majd e lap olvasóinak.