Több, mint fél évszázada mûködik a minõség és a technológia garanciájának jegyében az olasz ZANIN testvérek – mára már nemzetközi hírû – vállalata, amely a mezõgazdasági terményszárítók tervezésében és gyártásban világszínvonalú munkát végez. Az olasz cég ez év áprilisában alapította meg magyar érdekeltségét azzal a céllal, hogy megvesse lábát a térségben. Ezért székesfehérvári telepüket a cég kelet-európai központjává kívánják fejleszteni. Ennek kapcsán beszélgetett a ZANIN magyar leányvállalatának ügyvezetõjével, Sági Rikárddal az Agro Napló munkatársa
Agro Napló (A.N.): - Magyarországra milyen tervekkel érkeztek?
Sági Richárd (S.R.): - Mi Magyarországon is ugyanazt tartjuk fontosnak, mint mindenütt máshol a világon, azaz a lehetõ legjobb minõségû mezõgazdasági szárító berendezéseket eladni a gazdálkodóknak, a konkurenseknél kedvezõbb feltételekkel. Így Magyarországon is a cég teljes termékskáláját kínáljuk vevõinknek, vagyis a mobil szárítóktól a nagy teljesítményû szárítókig mindent. Ami nagyon fontos, hogy cégünk tervez és gyárt is, azaz nem vásárolunk semmit, az utolsó rostalemezig mindent magunk készítünk.
A.N.: - Eddig milyen tapasztatokat szereztek Magyarországon?
S.R.: - A ZANIN számára fontos a „géplistás dolog”, vagyis az, hogy a gépvásárlási támogatás felhasználásánál figyelembe veendõ MVH-listán a vállalatnak hármas minõsítése van mindenre. A támogatott gépvásárlásoknál ugyanis kötelezõen használni kell ezt a gépkatalógust és ebben 1–3-ig vannak besorolva a gépek. A géplista arra is vonatkozik, hogy mennyire gazdaságosak a szóban forgó gépek, milyen a fogyasztásuk, szigetelésük, ez pedig egyfajta minõségi mutató. Tulajdonképpen arról van szó, hogy az összes tisztítónkat, felvonóinkat, csigás szállítóinkat, a tisztítókat, a szûrõket, mindent magunk állítunk elõ, ez pedig a minõségi termék legfontosabb garanciája.
A.N.: - Mik a további terveik Magyarországon?
S. R.: - Az anyacég olasz, 50 éve Olaszországban családi vállalkozásnak indult, ma az alapító két fia vezeti a céget.
A ZANIN nemzetközi vállalat, Hongkongban és Afrikában is tevékenykedik. Globálisan pedig több százmillió euró a cég éves árbevétele.
Magyarországon jelenleg még csak forgalmazással foglalkozunk, de már tervezzük a magyarországi gyárat is. Két év múlva, 2011-ben már termelni szeretnénk a székesfehérvári gyárban. Azért választottuk Székesfehérvárt, mert jó az infrastruktúra, közel az autópálya és jó az ipari kiszolgálás is. A gyárban egyébként ugyanaz készül majd, mint Olaszországban, csak magyar szakemberek közremûködésével a magyar és a kelet-európai piacra.
A.N.: - Ennek a gyárnak mekkora lesz a kapacitása?
S.R.: - Mintegy 60 komplett berendezés készülne majd kezdetben. A berendezések ára pedig 100 ezer és 2 millió között lenne.
A.N.: - Magyarországon mekkora a piaci rés, ahová be tudnak törni?
S.R.: - Felméréseink szerint abban a piaci szegmensben, amelyben mi el szeretnénk adni, az itteni géppark nem a legkorszerûbb. Így megállapítottuk, hogy a mi gépeink jóval modernebbek, viszont árban is versenyképesek a konkurenciával. Gépeink akár 30 százalékkal kevesebbet fogyasztanak, mint bármelyik más, a magyar piacon levõ gép.
A.N.: - Az idén mekkora forgalmat terveznek?
S.R.: - Ebben az évben várhatóan 2-3 millió euró lesz, de az elsõ teljes piaci évünkben, 2010-ben már 10–15 millió euróra számítunk. Magyarországon. 2015-ig pedig, mire a most használt gépek végképp elöregszenek, mintegy 30 százalékos piaci részesedést szeretnénk elérni.