A Bayer CropScience decemberben az ország öt pontján szervezte meg Szántóföldi Konferenciáját, helyszínenként 150-200 szakember részvételével. A rendezvényen a kukorica, a kalászosok és a repce aktuális kérdéseirõl, növényvédelmi tapasztalatairól, továbbá néhány 2011. év folyamán forgalomba kerülõ termékrõl kaptak átfogó képet az érdeklõdõk.
Kukorica
A kukorica gyomirtása szempontjából szinte minden év extrém, az idei kimondottan csapadékos volt. Idén jól sikerültek a preemergens gyomirtások, viszont eddig biztonságosnak vélt termékek után fitotoxikus tünetek jelentkeztek alacsony humusztartalmú talajokon, a rengeteg bemosó csapadék hatására. Sok esetben a herbicidek pedig kimosódtak, vagy túlhígultak, így elveszítették kezdeti jó hatásukat. A korai posztemergens kezelések általában jó eredményt adtak. Az elmaradt kezelések, a fejletlen kukorica vontatott fejlõdése miatt elgyomosodott táblákon csökkent a hatékonyság, egyes szerek pedig fitotoxikus tüneteket okoztak.
A kezelések idõzítését az idõjárás szabta meg: a gyomok folyamatosan keltek, túlsúlyba kerültek a nagy magvú, késõbb kelõ, nehezen irtható gyomnövények. A sok csapadék miatt a korábban szelektívnek vélt megoldások is tüneteket okoztak a kukoricán. A Bayer széfener technológiája azonban még ilyen kritikus viszonyok között is sikeresen megvédte a kukoricát, provokatív vizsgálatokban is.
Rikk István termékmenedzser kiemelte az év egyik szenzációját az Adengot, amelynek széles hatásspektruma hosszú hatástartammal párosult. A másik sikeres megoldás a Laudis volt: még a megkésett kezelések is kifogástalanul mûködtek, és biztonságosak voltak. A Monsoon fenyércirok irtásban játszott szerepét kiemelve, technológiai ajánlást adott e veszélyes gyomnövény irtásához.
A Bayer korszerû és hatékony termékeket, komplett technológiát ajánl a kukorica növényvédelmére. A Poncho csávázószer csökkenti a talajlakók, valamint a kukoricabogár lárvái által okozott korai rovarkártételt.
A Bayer gyomirtó szerei közül – a különbözõ hatásmódnak és spektrumnak köszönhetõen – bármilyen kukorica gyomirtási technológiába legalább egy jól beilleszthetõ. A kukoricabogár imágók rajzási idejében kijuttatott Biscaya a tárgyévi imágó- és a következõ évi lárvakártétel ellen is véd. Ebben az idõszakban lehet szükséges a kukoricamoly elleni Decis Mega kezelés is.
Õszi káposztarepce
A cég õsszel még szélesebbé tette repcés kínálatát. A Repce Trió egy olyan technológiai csomag, amely tartalmazza a repce õszi-kora tavaszi növényvédelméhez szükséges valamennyi elemet: 10 hektárra elegendõ posztemergens gyomirtó szert és gombaölõ regulátort valamint 6,6 hektárra elegendõ rovarölõ szert (Ikarus, Folicur Solo, Decis Mega).
A mögöttünk hagyott enyhe õszi idõjárásnak köszönhetõen még a késõbb vetett repcék egy részének is sikerült megerõsödnie, és ezek zömét regulátoros kezelésben is részesítették a gazdák. A cég képviselõje felhívta a figyelmet, hogy a repce továbbra is nagy odafigyelést igényel, leghamarabb a kora tavaszi gyomirtás, szárormányosok elleni védelem és a regulátorozás az a pont, ahol hatékonyan alkalmazhatjuk majd a Bayer szereket.
Kalászos gabonák
A Bayer 2011-ben három új kalászos védelmi termék forgalmazását kezdi meg. Ezek az engedélyezés elõtt álló,
a konferencián hatósági engedéllyel bemutatott Yunta Quattro rovar- és gombaölõ szeres csávázószer, a kalászosokra most kiterjesztendõ Biscaya rovarölõ szer, és a Bayer kalászos növekedés szabályzója, a Cerone.
Farády László termékmenedzser elmondta, hogy a Yunta Quattro alkalmazásával gazdaságos módon védekezhetünk valamennyi õszi károsító ellen. Kiemelte a törpeség vírusokat átvivõ levéltetvek és kabócák elleni teljes megelõzõ hatást, melynek különösen a – terjedõben lévõ – korai vetést és kis vetõmagdózist alkalmazó intenzív búzatermesztésben van nagy jelentõsége. A készítmény emellett véd a talajlakó és talajszinten károsító rovarkártevõk (beleértve a gabonafutrinka lárvát is), és a különbözõ talajjal és vetõmaggal terjedõ betegségek ellen is.
A Cerone elõnyeirõl szólva Kleofász Mátyás kiemelte, hogy alkalmazási ideje jóval rugalmasabb, mint más növekedésszabályzóké.
A Cerone a felsõ ízközök rövidítése mellett a szár vastagságának növelésével is véd a megdõlés ellen. A virágzás idejének rövidítésével könnyebbé teszi a gombaölõ szerek pontos alkalmazását, így pl. a kalászfuzáriózis elleni védekezés eredményességét. A Biscaya egyaránt hatékony a vetésfehérítõ lárvák, imágók, a levéltetvek és a különbözõ gabonapoloskák ellen. A hatóanyag a növényekben szétterjedve hosszú ideig ott marad és gyomorméregként hat a kártevõ rovarokra. Így hatástartama valóban hosszú.