Az AGROmashEXPO kiállításon mutatta be az AGRO.bio Hungary Kft. a BactoFil S JET készüléket, amely új dimenzióba helyezi a vetést – a vetõgépekre szerelhetõ berendezés ugyanis a vetéssel egy menetben teszi lehetõvé a BactoFil talajbaktérium készítmény, illetve bármilyen granulátum és a gyomirtó szer kijuttatását. A gyomirtó szer egyidejû kijuttatása azon kívül, hogy felszabadítja a permetezõgépet (megtakarítva ezáltal a külön munkamenet költségét), a gyomirtó permetezés kisebb környezeti kockázatú és fokozott szóráspontosságú elvégzését teszi lehetõvé.
A BactoFil JET készülék kifejlesztõje és gyártója a Farmcenter Kft., amely e termékéért megkapta a kiállítás hazai innovációs oklevelét. A környezettudatos technológia viszonylag kis ráfordítással és kis odafigyeléssel igen jelentõs költségmegtakarítást eredményezhet a gazdálkodóknak. A vegyszer- és üzemanyag-megtakarítás természetesen nem csak a gazdaságos termesztés elemei, de a környezet terhelését is csökkentik. A BactoFil S JET készülék gyakorlatilag bármilyen típusú vetõgépre szerelhetõ.
Az AGRO.bio Hungary Kft. egyébként bõ tíz éve azzal a céllal alakult, hogy minél szélesebb körben megismertesse és elterjessze a BactoFil® mikrobiológiai termékcsalád használatát – amely szabadalommal védett terméket mintegy 15 éves kutató- és fejlesztõmunka során hozták létre magyar mikrobiológusok. A termékcsalád a hazai piaci bevezetést követõen rövid idõn belül vezetõ termékké vált a mikrobiológiai talajerõ-pótló készítmények sorában. A folyamatosan növekvõ eredmények hátterében a termék innovatív jellege mellett, a minõség-ellenõrzéssel és a folyamatos termékfejlesztéssel szemben támasztott szigorú követelmények állnak.
Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai igazgatója egy forradalmian új GPS-támogatott talajvizsgálati módszert és berendezést is bemutatott, amely korábban nem volt elérhetõ, viszont rendkívül fontos információt ad a talaj állapotáról. Partnercégük, az AgroForce International Kft. tevékenysége szintén része az õ tanácsadásuknak, a BactoFil technológiának. Közösen létesítenek a termelõvel többéves szerzõdéses kapcsolatot, ahol a talajmintavételezés, a vizsgálat és a szaktanácsadás egyaránt folyamatos – így akarnak éveken keresztül odafigyelni a realizálásra, a költségoptimalizálásra. Sokszor a termelõk maguk sem tudják, milyen állapotú a talajuk, a mintavételezés során olyan plusz információhoz juthatnak, amellyel bõvíthetik a talajmûvelõ tájékozottságukat – ennek megfelelõen a tápanyag-ellátásban, illetve -visszapótlásban is tudnak másképp gondolkozni, mint eddig. A mintavétel a komplett megoldáshoz segít alternatívákat kínálni. A talaj szerkezetérõl, állapotáról és tulajdonságairól szerzett információk által a talajmûvelés költségei akár több tízezer forinttal csökkenthetõk hektáronként.
Az igazgató röviden szólt arról is, hogy a márciusban kezdõdõ roadshow-jukon több helyszínen várja az érdeklõdõket.