MENÜ

Hír-Mix

Oldalszám:
2014.01.24.

A Bonafarm állattenyésztés prémium kiállítása
Fiatal Gazdák - Most pályázzunk, vagy 2 év múlva?
Innovációs Nagydíj az Agro Legato Kft.-nek
Új vetéstechnológiát alkalmaztak a DEKALB INNOVÁCIÓS Centrumokban

 

 

 

A Bonafarm állattenyésztés prémium kiállítása



Nagy szakmai körültekintéssel lehet csak eldönteni, hogy melyik állattenyésztési kiállításra érdemes elmenni.




A Bonafarm–Bábolna Takarmány Kft., a Bóly Zrt. és a Dalmand Zrt. az idén ismét Hódmezõvásárhely mellett döntött. E kiállítás a genetika-, a tenyésztõ-tudomány világszínvonalú csodáiról szól. Érdemes lesz betérni hozzánk is egy kis szakmai eszmecserére, fehér asztal melletti beszélgetésre.



Szívesen cserélünk például gondolatot a gazdaságos extra tejtermelésrõl. Bólyi tenyészbika-elõállító tehenészetünk 2400 holstein-fríz tehene az országban az egyik legjobb genetikát képviseli. Az õszi hónapokban adjuk át az ország legnagyobb és legkorszerûbb, Európában is egyedülálló, koncentrált tartásra alkalmas tehenészeti telepét.



Érdemes lehet gondolatot cserélnünk a készen álló sertéságazat-fejlesztési terveinkrõl is, amelynek – nem is oly távoli megvalósításakor – a Bonafarm sertéságazat évente 600 ezer hízót termel.



Sok hasznos tapasztalatot szereztünk az integrációs tevékenységben is. A Bábolna Takarmány évente 200 ezer tonna takarmányt, 1050 takarmányipari terméket állít elõ. 2011-ben a Bóly Zrt. és a Dalmand Zrt. sertésintegrációja elnyerte a „Termékdíj a Magyar Mezõgazdaságért” kiírt pályázat elsõ helyét.



Ebben az évben hosszú, hosszú évek után mintha valami megmozdult volna. A szûkülõ nemzeti költségvetésben az állattenyésztés – az elmúlt évihez hasonló nagyságrendû – 40 milliárd forint támogatásra számíthat.



Tisztelt partnerünk! Ne csináljon hát más programot! Várjuk önt május 11–13-a között Hódmezõvásárhelyen a II-es csarnok fõbejáratánál.



Fehér–Thuza-Wellesz




 

 

 

Fiatal Gazdák - Most pályázzunk, vagy 2 év múlva?



A 2013-ig tartó idõszakban minden bizonnyal utolsó alkalommal kerül kiírásra idén a fiatal gazdálkodók induló támogatása. A keret 4 Mrd Ft, ami kb. 320-350 fiatal gazdálkodó számára jelenthet segítséget az induláshoz. Az értékelésnél elõnyben lesznek azok, akik magasabb szintû szakirányú végzettséggel rendelkeznek, kertészeti és/vagy állattenyésztési tevékenységet kívánnak folytatni, tanyán, vagy 1 000 fõ alatti lakosságszámú településen élnek, vagy vállalják az odaköltözést, ökológiai gazdálkodást terveznek, illetve fõállásban vállalják a gazdálkodást. Az eddigi jelzések alapján a rendelkezésre álló keret többszörösére várható ismét igény. A kérelmek benyújtása elõtt fontos a jogszabály alapos átnézése, mivel komoly szakmai követelményeknek kell megfelelni és jelentõs szankciók is felmerülhetnek.



További mérlegelendõ szempont a beadás elõtt, hogy 2014-tõl várhatóan el tud indulni az új EU költségvetési ciklus. A következõ 7 éves idõszakban a fiatal gazdálkodók számára az induló támogatáson túl (amelynek elvi maximuma jelenleg 70.000 euró) a területalapú támogatásoknál is megjelenik egy új elem, egy 25%-os plusztámogatás. Ennek részletei kidolgozás alatt vannak, de az irány egyértelmûen látszik, hogy 2014-2020 között a fiatal gazdák kérdését az eddigieknél hangsúlyosabban kívánja kezelni az agrárpolitika. Érdemes tehát megfontolni, hogy mikortól legyen valaki induló fiatal gazda.


 

 

 

 




 

 

 

Innovációs Nagydíj az Agro Legato Kft.-nek



A gazdaságos tejtermelés fontos technológiai eleme a magas mûszaki színvonalú fejõberendezés. Magyarországon a tehénselejtezések jelentõs része a „tönkrement” tõgyek miatt következik be. A gyakorló szakemberek szerint a fejõberendezések tervezését, kivitelezését mindig profikra kell bízni. Az Agro Legato Kft. élen jár ezen a területen. HungaroLact nevû fejõberendezésük saját innovációs termékük, a ma elérhetõ legmagasabb mûszaki paraméterekkel. A tervezésnél és beépítésnél nagy hangsúlyt fektetnek a hosszú élettartamra, az alacsony költségû üzemeltetésre.

 

Megcélzott piaci szegmensük a kis- és közepes tejtermelõ tehenészetek, illetve a kecske és juhtenyésztõ gazdaságok. A juhra és kecskére kifejlesztett fejési technológia hiánypótló termékcsalád mind a hazai, mind a nemzetközi piacon. Sikereiket közel 40 befejezett beruházás mutatja, 6 országban, és számos szakmai díj.

 

 


 

 

 

Új vetéstechnológiát alkalmaztak a DEKALB INNOVÁCIÓS Centrumokban

 

A vetés kapcsán a teljesítménnyel és megbízhatósággal szemben támasztott gyakorlati követelmények folyamatosan nõnek. A teljesítmény növelését azonban csak nagyobb fogászélességekkel vagy nagyobb munkasebességekkel lehet elérni, viszont a munkaszélesség mûszaki lehetõségei csaknem teljesen kiaknázottak.

 


 

 



Az AMAZONE ED-X 6000-2C szemenkénti vetõgépe – mely hazánkban a Dekalb Innovációs Centrumokban debütál majd nagyközönség elõtt (Enying, Biharkeresztes)– biztosítja az új technológiát.



Az EDX-technológia új Xpress-magelosztó és -kijuttató rendszere lehetõvé teszi az akár 15 km/h munkasebességet. A rendszer különbözõ, konstruktív újításokkal is rendelkezik, melyek segítségével az átszerelési- és állásidõket jelentõsen csökkenteni lehet. A hagyományos szemenkénti vetõgépekkel összehasonlítva az EDX-osztály 30–50%-kal nagyobb területteljesítményre képes, ugyanolyan minõségi munka mellett.



Az Xpress-magelosztó és -kijuttató rendszer esetén a magok elosztása már nem soronként gravitációs úton, hanem egy sûrítettlevegõs rendszerrel valamint egy vagy két központi elosztódobbal történik. Az elosztást követõen a vetõmag csöveken keresztül jut a térben elkülönített vetési területre a barázdaformázó és magfogó kerékkel ellátott úgynevezett Xpress-kijuttató rendszerbe. A barázdaformázó a két elõtte dolgozó nyitótárcsa nyomában húz egy szögletes keresztmetszetû barázdát. Az utána következõ magfogó kerék alul és az oldalfalak mentén ezzel a barázdával alakzáróan zár le. Ezért a szemek még kedvezõtlen talajviszonyok esetén sem tudnak elgurulni, hanem azokat a barázdaformázó mögött elhelyezett magfogó kerék belenyomja a magárokba. Így biztosítható még nagy munkasebességek mellett is az optimális vetési minõség.