MENÜ

Alert® Sunnal tovább él és többet terem

Oldalszám: 37
2013.02.19.

Évek óta sikernövény a napraforgó, hiszen jó árat fizetnek érte a felvásárlók. A termelõk felismerték, hogy okszerû tápanyag-utánpótlással, ár-érték arányos növényvédelemmel az egyik legjövedelmezõbb gazdasági növény. Ezt vallja Csóri Csaba is, aki Adonyban a Helianthus Kft. ügyvezetõ igazgatójaként és növényvédelmi szakirányítójaként idén is több mint 700 hektárról várja a jó napraforgótermést. Mint mondja, a gombaölõszeres lombvédelemre különösen nagy figyelmet fordítanak, mert a jól megválasztott készítménnyel kezelt napraforgó tovább „él”, s mivel így hosszabb idõn keresztül épülnek be az asszimiláták a kaszatokba, a termés is több lesz.

 

 

 

Adonyban az egykori termelõszövetkezet – a korábbi ágazatokat önálló társaságokba szervezve – mára holdinggá alakult, s ennek a cégcsoportnak egyig tagja a Helianthus Kft., amely a hajdani növénytermesztési ágazatot takarja. A név is jelzi, hogy itt a napraforgót (Helianthus.annus) nagy becsben tartják, bizonyára méltán.



Ha elmondom, hogy az utóbbi években nettó 116–129 ezer forintot kaptunk minden tonnájáért, akkor érthetõ a ragaszkodásunk ehhez a növényhez – kezdi a beszélgetést Csóri Csaba. – Nem véletlen, hogy az általunk mûvelt 2340 hektárnyi területbõl idén is 745 hektáron vetettünk napraforgót.

 


 

 

Az 1993-ban Mosonmagyaróváron végzett agrármérnök mindig számol, az õ szótárában a költséghatékonyság, az ár-érték arány jól ismert fogalmak.

 

Én a fajták tekintetében a hagyományos olajnapraforgók híve vagyok, mert tapasztalataim szerint tonnában mérve ezek nagyobb termést adnak. Idén, csakúgy, mint tavaly, a terület 90 százalékán az NK Kondit vetettünk, ami a hagyományos, olcsóbb gyomirtási technológia mellett is jól terem a mi 8–32 aranykoronás földjeinken. Az üzemi termésátlag hektáronként 3–3,2 tonna között alakul, de akadnak jobb évek.



Itt Adonyban a napraforgó általában kukorica után kerül, ezért a szármaradványok gyorsabb lebontása érdekében a magágykészítéssel egymenetben hektáronként 1-1 liter Mikro-Vital baktériumtrágyát, illetve BactoFilt permeteznek ki. Starter mûtrágyaként a Tutto Ferti készítményét részesítik elõnyben, ebbõl a magas foszfor- és mikroelem tartalmú granulátumból hektáronként 20 kilogrammot juttatnak ki vetéskor. A gyomirtást ugyancsak olcsón megoldják. Vetés után – 5 napon belül – Goal Duploval (0,5 l/ha) és Proponit 720 EC (2,2 l/ha) kezelik a táblákat, majd két kultivátorozással segítik a napraforgó fejlõdését, amíg az képes elnyomni a késõn kelõ gyomokat. Az elsõ gombaölõ kezelést a napraforgó 6-8 levélpáros állapotában végzik. Természetesen a költségek, az ár-érték arány itt ugyancsak döntõ szempont.



Én az Alert® Sun mellett döntöttem, s az idei a harmadik év, hogy ezt használjuk – mondja a szakember. – Ennek több oka van. Elsõ a kedvezõ ár-érték arány. Amikor úgymond „versenyeztettük” a különbözõ készítményeket, nálam ez a kereskedelmi csomag volt a nyerõ. Hatékonyság tekintetében volt hasonló, de az lényegesen drágább. Egy másik, ugyancsak jól szereplõ szerrel szemben pedig azért volt nyerõ az Alert® Sun, mert a permetlé készítésekor könnyebben kezelhetõ. A DuPont kereskedelmi csomagjában ugyanis egy könnyen oldható granulátum (Tanos®) és egy szuszpenzió (Alert® Solo) található, melyek gyorsan feloldódnak, szemben a por alakú készítménnyel. Az utóbbi feloldása, lerakodásának megelõzése fokozott figyelmet és több idõt igényel. Márpedig, amikor több száz hektárnyi területet kell lepermetezni, úgy, hogy közben az idõjárás is fenyeget, olyankor minden perc számít. Ráadásul ennek a készítménynek a leghosszabb a tartamhatása, mellesleg hatóanyagai gyorsan felszívódnak. Az elmúlt két évben magam is meggyõzõdhettem arról, hogy az Alert® Sun-nal kezelt napraforgó 7–10 nappal tovább marad zölden, mintha más készítménnyel lenne kezelve. Ez pedig jól mérhetõen nagyobb termést eredményez, ami nem véletlen, hiszen így hosszabb idõn keresztül épülnek be az asszimiláták a kaszatokba, s kevesebb a léha szem. Természetesen a magasabb termést más eszközökkel is segítjük. Az elõ gombaölõ kezeléskor Polybór 140 levéltrágyát (2 l/ha), a második permetezéskor pedig – amikor a külsõ sárga sziromlevelek elkezdenek száradni – a permetlé fedettségének és a hatóanyagok biológiai hatékonyságának növelése érdekében Silwet L-77 tapadásfokozót keverünk a permetlébe. Végül a deszikkálás zárja a technológiát. Ezt akkor végezzük Reglonnal, vagy valamelyik klónjával, amikor a kaszatok nedvességtartalma 30 százalék alá csökken.

 

 

Ön, aki növényvédõ szakmérnöki diplomát is szerzett Gödöllõn, minek tulajdonítja az Alert® Sun magas fokú hatékonyságát?



A benne található három hatóanyag hosszan és hatékonyan védi a napraforgót a korai szár-, levél- és tányérbetegségektõl, ugyanakkor kiemelkedõen hatékony a vegetációs idõszak második felében jelentkezõ gombabetegségek ellen is. Az egyik hatóanyaga a jól ismert fluzilazol, amibõl az Alert® Solo-ban kétszer annyi található, mint a korábban napraforgóban is használatos Alert® S-ben. Ez a szisztémikus tulajdonságokkal rendelkezõ fluzilazol biztosítja a kiváló hatékonyságot az olyan betegségekkel szemben, mint a fehérpenész, a szürkepenész, a diaporte, az alternária, a fóma. Ugyanakkor a Tanos® különleges tulajdonságokkal rendelkezõ, kombinált hatóanyagú (25% cimoxanil + 25% famoxadon) gombaölõ szer, amivel a tetemes terméskiesést okozó tányérbetegségeket elõzzük meg. Az ebben található – strobilurin típusú molekulák közé sorolt – famoxadon kedvezõen szélesíti az Alert® Sun hatásspektrumát és a gombaölõ tulajdonsága mellett a napraforgó állományban zöldítõ hatású is. Ennek következménye a hosszan egészséges, tovább zölden maradó levélfelület, mely így hosszabb idõn keresztül biztosítja az asszimiláták beépülését.



Mint azt a szakirodalom is taglalja, a napraforgótermés mennyiségét és minõségét a talajadottságok, az adott év csapadékviszonyai, a tápanyagellátás, a vetõmag, a vetésidõ, a tõszám, a gyomirtás és a különbözõ kórokozók egyaránt befolyásolják. Ezért a termesztési technológia minden részletére érdemes figyelni, és élni kell a lehetõségekkel ott, ahol erre alkalom nyílik. Ilyen lehetõség a szár-, levél- és tányérvédelemnél alkalmazott készítmény is. A DuPont összehasonlító kísérletei szerint a legváltozatosabb körülmények között is magasabb termésátlagok születtek ott, ahol az Alert® Sun-t alkalmazták. A termésátlagok elemzésekor jól látható, hogy évjárathatás ugyan van, de nincs olyan szezon, legyen az csapadékos vagy száraz, amelyben ne lett volna pluszeredménye ennek a gombaölõ szernek.

 



A. Gy.



A DuPont készítmények felhasználása elõtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévõ címke felhasználási utasításait!



® az E. I. du Pont de Nemours and Company bejegyzett márkaneve