Szakfolyóirat > 2014/12 > Pr hibrid Dekalb tonna
A +1 TONNA 2014-BEN IS ELÉRHETŐ VOLT, HOGY MI A TITOK?

Nagy teljesítményű, stabil hibridek, technológiai ajánlás és precíz kivitelezés
Nagy teljesítményű, stabil hibridek, technológiai ajánlás és precíz kivitelezés
A hatékony sertéshústermeléshez egészséges emésztőrendszerrel rendelkező állatok szükségesek. A hibás takarmányozás vagy fertőzések okozta emésztési rendellenességek azonnal negatív irányban befolyásolják a sertéseket.
TROPICAL DENT© – az egyedülálló genetika a kukoricatermesztésben
A jelenleg kizárólag az Agrova Kft. által forgalmazott Phylazonit baktériumtrágya eredete 1978-ra nyúlik vissza. Ebben az évben magyar mikrobiológusok és agrár szakemberek, kifejlesztették a Phylazonitot, mivel már akkor felfigyeltek a talajban élő baktériumok fontosságára.
A 20. század fordulója előtt a Tolna megyei német községekben és Moson megyében kialakultak a parasztgazdák által alapított tejgazdaságok és az ország első tejszövetkezetei. A 19. század közepétől egyértelmű volt a szakemberek számára, hogy a szarvasmarha-tenyésztés fejlesztéséhez a takarmányt jobban értékesítő, elsősorban jobban tejelő fajták szükségesek. Ezen fajták terjedésének azonban gátja volt a takarmánytermesztés alacsony színvonala (csak a természetes rétek fűhozamával lehetett számolni), szántóföldön termesztett takarmányról alig beszélhettünk. A tejhasznú marhatartás eredményeként a paraszti gazdálkodás teljesen átalakult: a szántókon megkezdődött a takarmánynövények ter- mesztetése (MEK.OSZK.hu-Gazdaság és gazdálkodás).
A Hardi precíziós növényvédelmi rendszerei a beállított permetezési dózis sebességarányos kijuttatása mellett teljesen automatikus GPS sorvezetéssel és átfedésvezérléssel rendelkeznek.
2014-ben a napraforgó vetésterülete 615.000 ha volt, melyet nagy nehézségek árán sikerült betakarítani, 2,65 t/ha terméseredménnyel (forrás: VSZT). Ez egyértelmű javulás az előző 2 évhez képest (2013-ban 2,46 t/ha, 2012-ben 2,08 t/ha). Most is adódtak nagy területi eltérések: pl. Dunaújvárosban 4 t/ha körül arattak, Ráckeve-Kiskunlacháza térségében 3,5-3,6 t/ha körül, de az Északi-középhegység lábánál csak 2 t/ha közeli eredmények lettek. A betakarítás idejére extrém mennyiségű csapadék hullott, főleg a Dunántúlon, gyakran állománykezelés után, ezzel jelentősen rontva a termésminőséget.
Új Pioneer Portfólió – Új Optimum® AQUAmax® hibridek
A fenti címben három olyan kulcsszót helyeztem egymás mellé, amelyek nem feltétlenül tartoznak össze, de jellemzik ennek a cikknek a mondanivalóját. Tulajdonképpen a helyspecifikus gazdálkodásról lesz szó, amely miközben a szántóföldi növénytermesztésben növeli a hatékonyságot és a nyereségességet, kíméli a környezetet és segít alkalmazkodni a klímaváltozás következményeihez. A múlt század nyolcvanas éveiben, mint a hajdani Új Barázda Mgtsz. ipari növény ágazatvezetőjének feltűnt, hogy a részesművelésben betakarított csemegekukorica termésátlagai a hektáronkénti 4–15 t között ingadoztak, attól függően, hogy a tábla melyik részét mérték ki az adott tagnak, miközben a követett termesztéstechnika mindenütt ugyanaz volt. Később a keszthelyi egyetem meliorációs tanszékén Szóka Gyula tanár úr, akinek földmérő mérnökként nagy szenvedélye volt a műholdfelvételek mezőgazdasági alkalmazása, segített hozzájutni Szajúz űrhajó és Landsat TM műholdfelvételekhez. Abban az időben még nem volt civil felhasználású GPS rendszer, RTK jelek, nem voltak terméstérképezővel felszerelt kombájnok, de a képeket tanulmányozva egyértelmű volt, hogy a távérzékelési adatok szoros kapcsolatban vannak az üzemi tapasztalatokkal és alkalmasak a táblákon belüli céltermések meghatározására.
A változó szabályozási háttér értelmében a gazdálkodóknak hamarosan fel kell készülniük, hogy az improduktív időszakokban is a területük jelentős részén zöldtrágya növényeket kell termeszteni.
Jövőre lesz tíz éve, hogy – nem kis részben Szieberth Dénes elnök szívós munkájának köszönhetően – megkezdte működését a Magyar Kukorica Klub Egyesület (MKKE). Az utóbbi időszakban évente meghirdetett kukorica termésversenyek a szakmai versengés, a ki tud többet és jobban szellemében zajló megmérettetések.
A Massey Ferguson az MF 7614 kifejlesztésénél arra törekedett, hogy egy univerzálisan használható, hathengeres, maximálisan 155 LE-s erőgépet alkosson, ami szállításban és szántóföldön egyaránt hibátlanul megállja a helyét és az ára is versenyképes. A hazai körülmények között a „százötvenes” traktornak húznia kell pótkocsit, komoly talajmunkát szükséges végeznie és mindezt úgy, hogy keveset fogyaszt. Az MF 7614 pontosan ilyen erőgép 6 hengeres 6.6 l-es SISU motorjával, kategóriaelső tengelytávjával, Dyna hajtóművével. Azonban a statisztikai adatok helyett meséljen a traktorról két hazai gazdálkodó az ország 2 szegletéből.
NÖVÉNYINDÍTÁS, FOSZFORTRÁGYÁZÁS A foszfor a generatív fejlődés és a növény energiaellátásának legfőbb eleme. A foszfor a csírázás, a kelés és az intenzív hajtásnövekedés, valamint a szemtelítődés szempontjából is alapvető fontosságú. Ez alaptézis, a kérdés inkább az, hogy mivel tudjuk befolyásolni, hogy a szükséges foszfor jó helyen, időben és mennyiségben álljon a növény rendelkezésére.
A P9486 – a Pioneer új FAO300 közepi hibridje – első helyen végzett a NÉBIH regisztrációs kísérleteiben két egymást követő évben is, felülmúlva minden versenytársat és sztenderd hibridet. Kimagasló terméselőnyét a saját termékfejlesztési kísérleteinkben is hasonló módon bizonyította. Feltétlen érdemes lesz 2015-re betervezni a vetéstervbe, mert sokat profitálhat általa!
A mezőgazdaságban szinte semmi nem kiszámítható, erre tökéletes példaként szolgál a 2013. és a 2014-es év. A tavalyi aszályos időjárást egy enyhe tél, és egy hűvösebb, csapadékos tavasz követte. Sok termelő számára ez több problémát is okozott, először jelentkezett egy szinte kezelhetetlen pocokkártétel, majd a sárgarozsda okozott jelentős veszteségeket a búzatermelőknek. És mintha ez nem lett volna elég, beindult az esőzés a kalászos betakarítás második felére, és az addig is gyenge minőséget tovább rontotta. A kukoricatermelők sem jártak jobban, hiszen jelentős késéssel, magas víztartalommal, és sok helyen fuzáriummal terhelten tudták aratni a termést. A felvásárlási árról már nem is beszélve.