Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló egyes agrár-vidékfejlesztési támogatási rendeletek módosításáról szóló 7/2015. (II. 17.) MvM rendelet számos EMVA jogcím esetében módosításokat vezetett be. Ezek alapvetően a megvalósítási és elszámolási határidők kitolására, a szankciók enyhítésére vonatkoznak. Összesen 50 rendelet módosult. A cikk ezek közül a fiatal gazdák induló támogatása jogcímek fontosabb módosításait mutatja be, összefoglalóan. A részleteket és a pontos feltételeket a 7/2015. MvM rendelet tartalmazza.
Heves megye az ország kisebb megyéi közé tartozik, területe 3637 km2, az ország területének 3,9%-a. Az Északi-középhegység és az Alföld határán fekszik, ez teszi változatossá arculatát.
Heves megye Magyarország északkeleti részében, az észak-magyarországi régióban található. A megye két nagy tájhoz, az Északi-középhegységhez és az Alföldhöz tartozik, ebből következően rendkívül változatos tájakkal rendelkezik. Északi része a Mátra és a Bükk hegyvidéke, míg déli fele alföldi síkság. A Mátrában található Magyarország legmagasabb pontja is, az 1014 m magas Kékes tető. A megye legalacsonyabb pontja Kisköre (86 m). A felszín erős függőleges tagoltsága miatt igen változatos mikroklímák jellemzik. Területének 13%-a a Bükki Nemzeti Park részét képezi.
A mezőgazdasági termelést nagyban befolyásolja a csapadék mennyisége. A 2011-es és 2012-es igen aszályos évek után 2013 a végletek éve volt. Az első negyedévben évszázados csapadékrekordok dőltek meg, ami pozitív hatással volt a talajok vízkészletére. Ez valamelyest tudta kompenzálni azt, hogy 2013 nyara az egyik legmelegebb volt az elmúlt évszázadban, és emellett még aszály is súlyosbította a helyzetet. Ilyen előzményekkel várta a mezőgazdaság, hogy mit hoz a 2014-es esztendő.
A Magyar Nemzeti Bank 2015. március 16-án elindítja NHP+ konstrukcióját, amellyel az NHP-ból eddig kiszoruló kis- és középvállalkozások hitelhez jutási lehetőségeit kívánja javítani. A Monetáris Tanács további 500 milliárd forintot különített el az új NHP+ konstrukcióra.
Magyarország az ökológiai jelentőségű terület elszámolhatósága szempontjából egy a gazdálkodók számára kedvező lehetőséget vezet be, az ún. rendelkezésre állást. Ezzel kibővülhet az ökológiai jelentőségű területek köre a nem saját használatban lévő földterületeken elhelyezkedő tájelemekkel.
2011 eleje óta a legjobb növekedést produkálta az eurózóna tavaly év végén. Ehhez hozzátéve a gyengülő eurót, az EKB márciusban induló eszközvásárlási programját és az energiaárak alakulásához kapcsolódó pozitív keresleti sokkot, javultak az idei évre vonatkozó várakozások, ráadásul úgy tűnik, Görögországgal is sikerül megállapodni egy reformtervezetről.