AZ EURO-ECO CSOPORT TAGJAKÉNT MUKÖDO UNIVER-PENTA KFT. NÉVJEGYZÉKI SZAKTANÁCSADÓI, MUNKATÁRSAI ORSZÁGSZERTE NAP MINT NAP TALÁLKOZNAK OLYAN KÉRDÉSEKKEL, AMELYEK MÁS GAZDÁLKODÓKAT IS ÉRINTENEK. LAPUNKNAK RENDSZRESEN MEGOSZTJÁK OLVASÓNIKKAL A FONTOSNAK VÉLT KÉRDÉSEKRE ADOTT VÁLASZAIKAT.
A közelmúltban megjelent minisztériumi rendelet szerint a fiatal gazdálkodók (40 évesnél nem idősebb) az egységes területalapú támogatáson (SAPS) felül további támogatást igényelhetnek támogatható területeik után. A támogatás összege várhatóan 67,5 euró/ha lesz.
A támogatás igénybevételére nemcsak természetes, hanem jogi személyek is jogosultak. (Ha a fiatal termelő tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorol egy jogi személy felett, azaz a cég napi irányítását is ellátja, másrészt pedig a tulajdonosi jogokat is gyakorolja.)
A támogatás a mezőgazdasági tevékenység megkezdésétől számított ötéves időtartamra, de legkésőbb 2020. december 31-ig nyújtható.
A mezőgazdasági tevékenység megkezdésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor a támogatást igénylő fiatal mezőgazdasági termelő SAPS iránti kérelmet első alkalommal nyújtott be az MVH-hoz.
A támogatás az egységes kérelem keretében – legfeljebb 90 hektár után – évente igényelhető (a SAPS és a zöldítési támogatáson felül jár).
Fontos, hogy jelen fiatal termelői támogatási jogcím nem azonos a korábbi évekről már ismert, a Vidékfejlesztési Program keretében – pályázat útján – a fiatal gazdák indulásához igényelhető támogatással!
A kettő fajta támogatás két külön jogcím!
Igen, az egyes növényvédő szerek felhasználására (elsősorban csávázószerek) vonatkozó uniós tiltó rendelkezések továbbra is érvényben vannak.
Az alábbiakban felsorolt növények klotianidin-, tiametoxam-, illetve imidakloprid-tartalmú növényvédő szerekkel kezelt vetőmagjait – a növényházakban történő felhasználásra szánt vetőmagok kivételével – mind használni, mind forgalomba hozni tilos (a legtöbb esetben a levélzetkezelés is tilos):
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács tájékoztatása alapján minden tejfeldolgozással és/vagy tej-, tejtermék-kereskedelemmel foglalkozó gazdaság, vállalkozás köteles hozzájárulást fizetni (a mentesség eseteit leszámítva), viszont a kizárólag tejtermeléssel foglalkozók nem kötelezettek.
Vagyis, ha egy állattartó telepről közvetlenül elszállítják a tejet (semmilyen egyéb feldolgozás nem történik), akkor nem kell járulékot fizetni, azonban ha bárminemű feldolgozási tevékenység is történik a gazdaságban, és csak ezután értékesítik a tejet vagy más tejterméket, akkor már fennáll a fizetési kötelezettség.
Az idei évben bevezetésre kerülő, a növénytermesztési ágazatban alkalmazandó termeléshez kötött közvetlen támogatások a következők (zárójelben a becsült terület alapján számított fajlagos mértékek):
Amennyiben a becsültnél nagyobb területre érkezik be jogos támogatási igény, úgy a hektáronkénti támogatási érték csökkenhet, ellenkező esetben növekedhet is.
A támogatási kérelmet ügyfélkapun keresztül, elektronikus úton, az egységes kérelem részeként lehet benyújtani.
Amennyiben Önnek is kérdése merül fel, azt várjuk a [email protected] e-mail címre, vagy a 06-96/213-788-as telefonszámon! Kérjük, hogy e-mail-ben küldött kérdéseiknél a levél tárgyában tüntessék fel az “Agro Napló” kifejezést! Az EURO-ECO Csoport országos működési területtel rendelkezik, így munkatársai hazánk minden tájáról várják a termelők érdeklődését!