A 2016. évtől induló új agrár-környezetgazdálkodási program hamarosan megnyílik a pályázni kívánó gazdálkodók előtt. A nitrátérzékeny vagy kedvezőtlen adottságú, vagy NATURA 2000, vagy termelési támogatásokban szereplő területek 2014-2015. gazdálkodási évi gazdálkodási naplóit a termelőknek el kell készíteniük.
Az agrár-környezetgazdálkodási kifizetések művelet olyan önkéntes alapon működő kifizetési rendszer, amelyben a programban részt vevők az agrár-környezetgazdálkodási célok elérésének érdekében a gazdálkodásuk során többlettevékenységek elvégzését vállalják.
A VP-ben az AKG-ról leválik az Ökológiai gazdálkodás, az külön alintézkedésbe kerül. A tervezetek szerint az AKG-val párhuzamosan kerül megnyitásra. A kötelezettségvállalás időszaka 2016. január 1.–2020. december 31.
Pályázati formában kerülnek meghirdetésre várhatóan szeptember-október hónapokban, tehát a nyertes gazdálkodókkal szerződéskötésre kerül sor, s nem határozathozatalra. Benyújtás elektronikus úton, az MVH felületén lesz lehetőség. A pályázat benyújtásához a területek lemérése a tervezet szerint elvárt.
Az új AKG egyik fő jellemzője, hogy nem a megszokott célprogram alapján épül fel, hanem a kötelezettségeket előírás alapon határozza meg.
A támogatás alapját a területhasználat adja, amely tekintetében az alábbi 8 fő kategóriát (16 tematikus előíráscsoportot) különböztetjük meg:
1. Szántó (sz)
2. Gyep (gy)
3. Ültetvény (u)
4. Nádas (n)
Zonális (csak bizonyos MePAR fedvényeken igényelhető támogatás):
5. MTÉT szántó
6. MTÉT gyep
7. Vízvédelmi célú szántóterületek:
8. Vízvédelmi célú gyepterületek:
Összesen 16 tematikus előíráscsoport került kialakításra, amelyek a horizontális nádas kategória kivételével (ahol az alapcsomagon túl nincsenek választható előírások) alap és választható előírásokból állnak.
Tematikus csoportonként minimálisan 2 előírást kell választani az alapcsomagon felül, amennyiben erre lehetőség van (alap+választható előírások=előíráscsomag).
A gazdálkodók az intézkedésbe vont területeik vonatkozásában tematikus előíráscsoportonként maximálisan kettő előíráscsomagot alakíthatnak ki. Az adott tematikus előíráscsoportban szereplő minden kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területre ezen két csomag valamelyikét kell vállalniuk, további kombinációs lehetőség nincs.
Egy kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területre kizárólag egy agrár-környezetgazdálkodási tematikus előíráscsoport alapján igényelhető támogatás, a fenti kombinációs lehetőségekkel.
A támogatási összeget az alapcsomagra egy összegben, majd ezenfelül előírásonként kell kiszámítani, vagyis az adott területre felvehető összes kifizetési összeg a felvett előírások
számától és azok hozzáadott környezeti értékétől függ, de nem haladhatja meg a tematikus előíráscsoportra hektáronként meghatározott összeget.
Egy kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület nem támogatható egyidejűleg az AKG és az ökológiai gazdálkodás intézkedés keretében is.
A támogatás intenzitása 100% gyep, ültetvény és nádas földhasználati kategória esetében.
A támogatás mértékét szántóföldi gazdálkodás támogatása esetében a mezőgazdasági termelő tárgyévi egységes kérelmében bejelentett összes szántó, gyep és ültetvény hasznosítású módú terület méretétől függően kell megállapítani, tehát csak a szántó esetében kell a degresszivitást alkalmazni az alábbiak szerint:
E-kérelemben bejelentett
területméret (ha) Támogatásintenzitás szintje (%)
1–300 ha 100%
300,01–1200 ha 85%
1200 ha felett 50%
Hegedűs Szilvia
Forrás: www.mvh.gov.hu, www.nak.hu