A piacos végtermék eléréséhez nagyon fontos, hogy az almának és körtének ne csak a színe, formája, súlya, íze, valamint beltartalma, így a cukor-, sav-, ásványianyag-, valamint vitamintartalma legyen jó, nagyon fontos a jó tárolhatóság is. Azonban a hűtőházakban alacsonyabb hőmérsékleten is hosszabb időszakot kell várakoznia az almának, míg az üzletek polcaira kerül, és éppen az alacsony hőmérséklet is összefügghet olyan tünetekkel mint pl. a húsbarnulás, mely tápanyag-ellátási összefüggésre vezethető vissza.
Cikkünkkel a gyakorló termesztőknek szeretnénk segítséget adni, megvilágítva és pontosítva egy-egy tápelem hiánytünet megértését. Ritkán hiányoznak a mikroelemek olyan mértékben, hogy talajon keresztüli pótlásukra szükség lenne, ezeket célszerű elsősorban lombtrágyázással pótolni. A levélanalízist ezért optimális esetben abban az időszakokban célszerű végezni, amikor a tápelem-koncentráció változása lassú, ez az almatermésűeknél a hajtásnövekedés befejezését követő néhány hetes időszakban van, míg a csonthéjasoknál a termésérés vége felé.
Ha a levélanalízis valamely tápelem viszonylagos hiányát állapítja meg, akkor érdemes átgondolni minden lehetséges körülményt, hiszen előfordulhat, hogy a hiányt ténylegesen nem a tápelem hiánya okozza, sokkal inkább egy másik elem relatív túlsúlya, de adódhat a talaj levegőtlenségéből, tömődöttségéből vagy éppen a szárazság, esetlegesen a pH-eltolódás miatt alakult ki, és nem amiatt, mert kevés volt a kijuttatott tápanyag belőle. Ilyen esetekben feltétlenül használjunk lombtrágyát, mellyel azonnal és tökéletesen pótolhatjuk az időszakosan fellépő tápelemhiányt.
Nitrogénből a legtöbbet a gyümölcsfák az intenzív növekedéskor és a gyümölcsök fejlődésekor igénylik.
Hiánya: bármely gyümölcsnél előfordulhat, különösen humuszban szegény talajon. A levelek aprók maradnak, a levél színe előbb sárgászöld-sárga, később narancsos-pirossas-lilás lesz és a levelek korán lehullanak. Az ágak rövidek, vékonyak és könnyen letörnek. Gyenge nitrogénellátottság esetén romlik a rügydifferenciálódás, a kötődés gátolt és sajnos gyümölcshullást okozhat. A tápanyagra legigényesebb és legérzékenyebb szakasz június-júliusban van, amikor a termésnövekedés, hajtásnövekedés és a következő évi rügyek differenciálódása történik. Ha rossz az ellátás, akkor gyenge a hajtásnövekedés, erősebb a gyümölcshullás, a termés csökken. Ha a nyári időszakban nem elégítjük ki a tápanyagigényt, akkor a növekvő gyümölcsök elvonják a tápanyagokat a fejlődő vesszőktől, rügyektől és ez a következő évi termést veszélyezteti. Ha viszont megfelelő a tápanyag-utánpótlás, akkor elkerülhető a kihagyó év is. Az augusztusi N-pótlás nagyon fontos a fagytűrő képesség javítása miatt, de a túladagolás káros, mert lassítja a vesszők beérését. A N-adag max. 30–50 kg/ha.
Túlzott nitrogénellátás: a túlzott nitrogénellátás erőteljes vegetatív hajtásnövekedést idéz elő, ami hátrányos a gyümölcs kalciumtartalmára, késlelteti a piros fedőszín kialakulását, rontja a gyümölcs minőségét és tárolhatóságát. Télen fagykárokhoz vezethet. A legtöbb nitrogént a Golden Delicious igényli, ettől kevesebbet a Jonatán és legkevesebbet a Starking igényel.
A foszfor a generatív szervek kialakulásában játszik nagy szerepet. Felvétele a vegetáció kezdetén, az új szervek képződésekor intenzív.
Hiányakor a növekedés gátolt, a lomb sötétzöld, majd vörös lesz, később bronz színű. Az apró méretű virágrügyek képzése is a foszforhiányra vezethető vissza. Az idősebb levelek szélén előforduló „félhold” alakú nekrózis is alacsony foszforellátottságra utal.
Túlsúlya: foszfor-túlsúly ritkán fordul elő, mivel a foszfor lekötődik a talajban. A foszfor relatív túlsúlya azonban más tápelem hiánytünetekhez vezet. Elsősorban kalcium, bór, réz és mangán hiánytüneteket okozhat.
A káliumnak nagy szerepe van a vízháztartásban, fagyállóságban és a betegség-ellenállóságban. Meghatározza a termés minőségét. Felvétele folyamatosan nő a gyümölcs növekedésének idejéig. Ha túl sok káliumot adunk a növénynek, akkor csökken a kalcium felvétele (K-Ca antagonizmus) és romlik a tárolhatósága. A kálium-kloridra főleg a bogyósok érzékenyek, de a legtöbb gyümölcs esetén jobb és kedvezőbb a szulfátforma használata, különösen akkor, ha nagy adagok kijuttatásáról van szó. Ha az ültetés előtti tápanyagfeltöltéskor nem biztosítható, hogy a kijuttatott kálium-klorid legalább 60–70 cm-ig beázzon, mindenképpen a kálium-szulfát használata javasolt.
A kálium hiánya elsősorban a hiányos talajbeli készlet, illetve a rossz vízellátás miatt alakulhat ki. A túladagolásra vigyázni kell, mert ezzel jelentősen eltolódhatnak a tápelemarányok, ami minőségromláshoz vezet. A káliumigény az aktív növekedés időszakában (hajtás + gyümölcs) a legnagyobb, de fontos periódus a rügydifferenciálódás ideje és az összes raktározó szövet feltöltődése is. Hiánya elsősorban az idősebb leveleken mutatkozik, sárgás, majd később barnás nekrózis (elhalt levélrészek) formájában és ez az elhalt levélrész felfelé összesodródik.
![]() |
Alma kálium-hiánytünete levélen |
Például az is káliumhiányra utal, ha rövidebb szártagok (internódiumok) képződnek. Vagy ha kicsik a termések és azoknak is rossz a színeződése, vagy ha aromában szegény a termés. Sőt, mivel alacsony káliumellátás esetén a légzőnyílások nyitva maradnak (nem záródnak tökéletesen), ezért alacsonyabb hőmérsékleten való tárolásra az alma érzékennyé válik és hajlamosabb lesz, hogy a hűtőházban a húsa (a hideg hatására) megbarnuljon.
![]() |
Alma kálium-hiánytünete hajtáson |
Túlsúlya: tüneteit mint pl. növekedési zavarok vagy levélperzselések többnyire a klorid-ion okozza, mivel a kálium a foszforhoz hasonlóan lekötődik a talajban. Ezért a növények képesek nagyobb adagú kálium-trágyázást is gond nélkül elviselni, semmilyen károsodás nem jelentkezik, legfeljebb kalcium-hiánytünetek kezdenek el mutatkozni, mely a gyümölcs minőségét hátrányosan befolyásolja (sztippes foltok).
Mivel az alma kalciumigényes növény, ezért a tenyészidő végén érdemes 3-4 alkalommal kalciumtartalmú levéltrágyát adni, melyet legkésőbb a szüret előtt 3 héttel be kell fejezni. Öntözött körülmények között mindenképpen szükség van mésztrágyázásra.
Hiánya: kalciumhiány esetén más tápelemek felvétele gátlódik. Szemmel látható tünetei leginkább a termésen figyelhetők meg: sztippes foltok, barnára színeződött foltos húsrészek.
Túlsúlya: az úgynevezett „mészmérgezés“ a talaj túl magas Ca-tartalmára vezethető vissza. Előfordul, hogy a vasat leköti, mely abban mutatkozik meg, hogy a levelek egésze sárgul, a levél csúcsától kezdődően. A kalcium túlsúlya emellett bór-, mangán- és cinkhiányt indukálhat.
A magnéziumtrágyázás, hiányt mutató talajon a telepítést megelőző Mg-tartalmú műtrágyákkal lehetséges, de itt a pillanatnyi hiány lombkezeléssel jól orvosolható. A legnagyobb magnéziumigényű periódus a hajtásnövekedés időszaka. Általában megfelelő alapellátottság esetén nem jelentkezik a hiánya. Viszont túlzott káliumtrágyázás vagy erősen meszes talaj indukálhat relatív Mg-hiányt, amikor kiegészítő adagolása szükséges. Ezt lehetőleg a tüneteket megelőzően vagy azok kezdeti fázisában kell megtenni.
Hiánya: jellegzetes hiánya a sárguló, később barnuló érközi foltok, melyek a levél közepétől a levél széle felé haladnak. A levelek még idő előtt és hirtelen lehullanak. A hajtások az alacsony asszimilációs teljesítmény miatt nem vastagodnak. A lehullott levéltömeg miatt a virágképződés csökkent és a fagyállóságuk alacsony. A gyümölcstermés apró marad, íztelen, savanyú, és gyengén színeződött. Magnéziumhiányt okozhat egyrészt a magas káliumszint valamint a magas kalciumtrágyázás.
![]() |
Alma magnézium-hiánytünete levélen |
Túlsúlya: túlzott magnéziumellátás tünetei nem ismertek.
A kén a fehérje, vitamin- és enzimképzéshez nélkülözhetetlen.
Hiánya: hiánytünetei a N-hiányhoz hasonlóak: levelek teljes sárgulása, de (!) mivel a kén szállítása a növényen belül egyirányú: a gyökerekből a levelek irányába zajlik, ezért a hiánytünetek legelőször a legfiatalabb leveleken jelentkeznek. Másik felismerhető tünete a levélszélek hullámos formája.
Túlsúlya: a levelek szélén mutatkozó perzselési tünetekben nyilvánul meg.
A gyümölcsfélék a mikroelemek közül a bórral szemben igényesek bizonyos időszakokban. A virágzás, terméskötés, rügydifferenciálódás bórhiány esetén csökkent mértékű. Többletadagolásra is ekkor lehet szükség. A megfelelő folyamatos alapellátottság viszont az egész tenyészidőszakban szükséges, mert hiányában a legtöbb gyümölcsfaj esetén fontos kalciumbeépülés gyenge lesz, fokozódik a vízleadás, a tenyészőcsúcsok és más osztódó szövetek károsodnak. A bőséges szénhidrátképzéshez is megfelelő K- és B-szint szükséges.
Hiánya: a hajtások végének növekedése leáll. A hajtások vége elkezd száradni, majd elrúgja a rügyeket. A levelek pirosas-barnás színűek lesznek, és kanalasodnak. Aprók maradnak és idő előtt lehullhatnak. A virágok szabálytalan alakúak.
A körte kifejezetten érzékeny a bórhiányra. A meszes talajokon gyakrabban mutatnak bórhiány tüneteket a fák.
Túlsúlya: minden gyümölcsfa érzékeny a bór túladagolására, melynek jelei: a hajtás csúcsa elsárgul, ill. a hajtás csúcsa perzselődés jeleit mutatja, majd a levelek barnulni kezdenek.
Az almánál üvegesség, húsbarnulás lép fel.
A körtefajták vasra igényes növények, vasigényüket gyökéren és levélen keresztül lehet fedezni.
Hiánya: jellegzetes hiánytünete a fiatal leveleken mutatkozó oldalsó levélrészen kezdődő fakulás, de a levélerek zöldek maradnak. Erős vashiány esetén a hajtáscsúcsok és a levelek elszáradnak és lehullanak. A hajtáscsúcsok növekedése gátolt és később is hajt ki, de el is hal a hajtás vége. A gyümölcsképzés is zavart szenved, a gyümölcsök fakók lesznek és később intenzív vörösre váltanak. Magas mésztartalmú talajok esetén a vashiány minden igyekezetünk ellenére vissza-visszatérő probléma lehet.
Túlsúlya: intenzív zöld levélszín, mely akár olyannyira intenzív, hogy kékeszöld is lehet.
A mangán hiánya általában nem jellemző gyümölcsöseinkben, de túlsúlya savanyú talajon, túlzott K-trágyázással kombinálva rontja a gyümölcs minőségét.
Hiánya: a levelek fakulásában mutatkozik meg, mégpedig a levélerek között, mely foltokban fakul, sárgul. A vashiánnyal ellentétben az egyéves hajtások töve károsodik. A hajtáscsúcsok zöldek maradnak. Mangánhiány gyakran a száraz periódusokban jelentkezik. Pótolhatjuk (EPSO Microtop levéltrágyával, mellyel nemcsak a mangánt, hanem egyúttal a magnéziumot, ként és bórt is pótoljuk.)
Túlsúlya: a fiatal levelek széle elhal, majd a fiatal levelek egésze követi. A fásodott fiatal hajtásokon hólyagos kitüremkedések mutatkoznak, végül szinte „kipukkan” a kéreg és „feltekeredik”.
Erős túlsúlya esetén komplett ágrészeken mutatkoznak a tünetei. A termő gyümölcsök vöröses-barnás-bronzos színűek lesznek.
Hiánya: a levelek aprók maradnak és keskenyek. A zsugorodott növekedés miatt a hajtások és a levelek közel simulnak egymáshoz. A hajtáscsúcsok a tél folyamán gyakran elhalnak. Mivel cink hiányában leginkább a fehérjeképződés és a növekedés akadályozott, ezért kevesebb gyümölcs képződik. Magas mésztartalmú talajokon hamarabb mutatkozik cinkhiány. A foszfor túlsúlya is vezethet cinkhiányhoz. Pótolhatjuk EPSO Combitop levéltrágyával, mellyel a cink mellett egyúttal magnéziumot, ként és mangánt is pótolni tudunk.
Túlsúlya: a cink túlsúlya abban mutatkozik meg, hogy a levelek foltosak lesznek és a levélszélek elhalnak.
Hiánya: rézhiány esetén már júniusban abbamarad a a hajtásnövekedés. A levelek kisebbek maradnak. A klorofillt túl korán lebontja a növény, hogy rézhez jusson, ezért a leveleken klorózisos tünetek mutatkoznak. A levelek elkezdenek hullani a hajtás végétől kezdődően.
A lazább talajokon a növény számára a réz eleve kis mennyiségben áll rendelkezésre.
Túlsúlya: a réz túlsúlya évtizedeken keresztül problémát okozott a réztartalmú készítmények nagyfokú használatának következtében, melynek perzselés és deformált termésképzés volt az eredménye. Ne felejtsük el, hogy túlzott kijuttatásával a talajéletet is befolyásoljuk, vagyis az átalakítási folyamatokért felelős gilisztáknak is árthat.
Dr. Zsom Eszter
[email protected]
A mellékelt képek forrása: K+S Kali GmbH