Kertészmérnök, növényvédelmi szakmérnök. Családjával Nagykörűben él, a Cseresznyéskert Kft. társtulajdonosa. Mit mentett át Nagykörű hagyományaiból? – kérdeztük a 39 éves Túri Tibort. Változik a világ, változik a kertészkedés, a piaci igények – mondja –, de a cseresznye szeretetét hoztam magammal. Egy intenzív, 27 hektár területű gyümölcsösbe már nem ültethetőek át a Tisza-parti hagyományok. Nagykörűnek az extenzív, kézműves cseresznye hozott hírnevet, melyre kulturális eseményeket lehet szervezni. Mi Dánszentmiklóson az exportpiacok igényeinek – reményeink szerint – megfelelő, intenzív cseresznye termelése mellett döntöttünk.
A hagyományok szerint Nagykörű a hazai cseresznye hazája, ahol a Tisza-parti öntéstalajon, de még a homokos táblákban is jól terem a cseresznye. Sajnos mára szétaprózódott a tulajdonosi kör – kevés a gazda, sok a tulajdonos, a 100 éves múlttal rendelkező cseresznyéskertekben a monokultúra, talajuntság miatt sok esetben gyengén sikerülnek az újratelepítések. Nagykörűben is tapasztalható, hogy nem minden kertet gondoznak megfelelően, az elhanyagolt kertek potenciális fertőzési források a szomszédos kertekre. Nehéz lenne olyan birtokméretet kialakítani, ami megfelelő keretet teremtene egy modern, intenzív termesztéstechnológiához – mondja Túri Tibor, a Cseresznyéskert Kft. 2013 és 2015 őszén telepített 27,5 hektár területű csonthéjas ültetvényében, melyből 21 hektár a cseresznye felülete. – Az előző, 2014-ben eladott 10 hektáros cseresznyekertünket még Nagykörű mellett, Csataszögön hoztuk létre, hagyományos fajtákkal dolgoztunk, amelyeknél a gyümölcsméret, és az érésidő már nem volt megfelelő, nem lehetett jól értékesíteni, illetve ezzel a minőséggel nem tudtunk kialakítani egy megbízható, biztos piacot, sajnos számunkra a „Keleti” piacok megbízhatatlanok, tervezhetetlenek voltak. Régóta foglalkoztatott bennünket, hogy Nyugat-Európa irányába szállítsunk, de az a kert sem fajtában, sem technológiában nem volt erre alkalmas. A nyugati piacok a hosszú-, zöld szárú, fekete, kemény, ropogós, tárolható, fényes, osztályozott gyümölcsöt keresik és fizetik meg, nincs más alternatíva. Ezen kritériumoknak jellemzően a késői érésű fajták felelnek meg. Ennek megvalósítására kerestünk egy olyan területet, ahol kellő méretű felületen ezt megvalósíthattuk, próbáltunk információt gyűjteni a technológiáról, fajtákról.
Korábban itt dolgoztam a Haeberli Kft. termelési vezetőjeként, kellő helyismeretre és kapcsolatrendszerre tettem szert. Dánszentmiklós az ország mértani közepén fekvő Pusztavaccsal határos, a térséget jellemzően homok, homokos vályogtalaj borítja. A telepítésünk talaja verticillium fertőzésmentes, ez a körülmény fontos szempont volt, ugyanis a hazai csonthéjas ültetvények egyik legnehezebben kezelhető kórokozói a verticilium gomba fajok, ellenük nincs hatékony védekezési lehetőség. A telepítés előtti évben biztonságból szudáni füvet vetettünk, mely a szakirodalom szerint jelentős mértékben csökkenti az említett kórokozó jelenlétét.
Alapvetően végül négy fajtát telepítettünk, a középkorai Carment, Verát, valamint a késői Reginát és Kordiát. A korábbi fajtákat a szüret miatt tettük be, egyre nehezebb kézi munkaerőt toborozni szezonálisan. A csemetéket és a fajtákhoz választott porzókat a szomszédos táblarészen neveltük fel a feleségem faiskolájának bevonásával. Valamennyi fajtát sajmeggyre szemeztük, a szemzéssel 2011-ben végeztünk, 2 éves szemzett csemetéket ültettünk. A Carmen gyümölcse érzékeny, távoli eladási helyekre nem szállítható a puha húsa miatt. Hazai és bécsi értékesítésre alkalmas, de kérdés, az érésidőre mennyire telítődik a piac. A Vera szerencsésebb választás volt, keményebb húsú, de még ez sem nevezhető ropogósnak. Ha ma telepítenénk, nagyobb arányban a késői fajtakör felé mennénk el, ott is a Kordia felé. Ízben, kiszerelésben az egyik legjobb, fájának növekedési erénye, elágazó képessége kifejezetten jó, a központi tengelyen 4–8 vízszintes oldalhajtás tör ki, mindenféle fitotechnikai munka nélkül. Negyedik fő fajtánk a Regina, intenzív termesztésre való alkalmassága hasonló a Kordiához, ám ennek a fajtának a termékenyülése, porzása igen körülményes, ugyanakkor a legkevésbé hajlamos gyümölcse a repedésre. A Regina termékenyülésével kapcsolatban van még némi bizonytalanság a szakemberekben, illetve az egyes porzó ajánlások más-másról szólnak, mi a Szilvia, Sneider’s, Sam és Skeena mellett döntöttünk, virágzásuk nagyjából egybe esik a Regináéval. Egy kedves barátom úgy fogalmazott: „Ha van Kordia, minek másba gondolkozni?”
Egy hazai faiskola kezdeményezésére, idén, legutóbb ősszel három hazai alanyon 3-3 fajtával telepítünk egy fél hektáros kísérleti ültetvényt. Jelen termelői, faiskolai tapasztalatok szerint a telepített fajtákon kívül 3-4 újabb fajta látszik ígéretesnek: Tamara, Hamid, Early Korvik, és talán a Skeena, alany tekintetében elérhetőek a merisztéma szaporított vegetatív alanyok, mindez már csak pénztárca kérdése, ki milyen költséget képes vállalni a telepítés során. A cseresznye nagyon érzékeny a klímára, termőhelyre, az új fajták esetében komoly licenszdíjat kérnek, így nagy benne a kockázat. Ugyanaz a fa másként viselkedik a termőtájainkon, sőt ebben a kertben is, ahol napokban mérhető eltéréssel virágoznak az azonos fajtájú fák. Ezért volna jó, ha működnének regionális kísérleti telepek, mint régen.
Nem soronként, hanem a négy fő fajta sorába ültettünk. A Regina, Kordia sorában minden hatodik fa, a Carmen és a Vera esetében minden 11. a porzó. Olyan porzót telepítettünk, amelynek a termése hasonló a fő fajtával, összesen 8–10 porzófajtát használunk, például a Pál, Skeena, továbbá Szilvia, Sweet Heart, Schneider’s, Sam, Summit, Canada Giant.
Kipróbált, jó a szárazságtűrése, noha erről egy öntözött kertészetben értelmetlen beszélni, de jó a télállósága, légköri aszálytűrése, középerős a növekedési erénye. A Gizella 6 esetében a törpítő hatás nem igazán markáns. A Gisella 5-ös kifejezetten jól használható, a nemes rövid ízközű, a fa gyorsan termőre fordul, generatív, egyöntetű a gyümölcs mérete, a fán belüli érettségi állapot még éppen nem igényel támrendszert, egyszóval, aki teheti, Gisella 5-ön telepítsen. A Gisella 3 túlságosan törpít, fagyérzékeny, alapvetően fólia alá való. Értékesek lehetnek még a Maxma, illetve a Weiroot alanyok, de a Kordiához hasonlóan itt is elmondható, ha van Gisella 5, nem kell más alanyon gondolkozni. Az intenzív ültetvények egyik feltétele a szükséges termés megléte évről évre. Nem elegendő csak a szüretig végezni a növényvédelmet, legalább olyan fontos a szüret utáni időszak is, főleg a Blumeriella miatt, de tavaly a meggyeken az atkafertőzés is okozott korai lombvesztést. Nálunk a fák november végén dobták el az utolsó leveleiket, a rügyek fejletten mentek a télbe. Az országban sok helyen látni, hogy Blumeriella fertőzés miatt korán felkopaszodnak a hajtások, sőt, kedvező időjárás esetén ősszel új hajtásnövekedés indul, a hajtások „bojtosak” lesznek, újra kihajtanak. A fa nedvességtartalma megnő, emiatt kárt tehet benne a fagy, ami kihat a következő év termésére.
Is-is. Öt méter sortávolságot választottunk, hogy az 1,3–1,5 méter széles lombozat mellett legyen helyünk a szürethez. Gondoltunk a sorok fényellátottságára is, így az 5 méter magasságig felengedett szuperorsó korona, illetve az egymás mellett lévő sorok nem árnyékolják a fák alsó részét, nem kopaszodnak fel. A tőtáv 1,3 m, hazánkban a nap nagyjából ezt a lombfalvastagságot képes bevilágítani. A csemetéket az első évben nem vágjuk vissza, még az ültetéskor sem. Bízunk a fajtában, hogy megfelelő mértékben kitör a központi tengely, oldalhajtásokat képez, nem célunk olyan karok kialakítása, amire később fel lehet állni. A vesszők négy évig maradnak, utána csonkot hagyva vissza kell vágni. A gallyazat negyedik éves korára, a központi tengelyhez közel eső alapi résznél, remélhetően újabb hajtások fejlődnek, melyekre visszavághatjuk. A nem termő években kevés metszéssel dolgozunk, az is elsősorban július végi, augusztusi zöldmetszés, a meredek szögállású, illetve lombozatot sűrítő vesszőket vágjuk vissza 4–6 levélemeletre. Legfontosabb fitotechnikai elem a hajtáskötözés. Ezzel a technológiával, térállással, fánként 6-7 kilogramm termés esetében, hektáronként 10 tonna cseresznye szüretelhető. A választott koronaforma egyik erőssége a könnyebb szüret. Megfigyelhető, mindig a központi tengelyen van a legtöbb és a legszebb cseresznye, nem érdemes hosszú karokat tartani, amelyen egyébként heterogén lesz a gyümölcs mérete, érettsége. Legfontosabb, hogy a cseresznye egyszerre érjen, ne kelljen többször szedni, mert ugrásszerűen emelkedik a költség, illetve több termőalap sérül, csökkentve ezzel a jövő évi termést, rontva a vegetatív-generatív egyensúlyt. Homogén árualaphoz a fa minden részén egyforma fényellátottságot kell kialakítani. A cseresznyét célszerű 2 milliméterenkénti osztályokba válogatni, fontos a vizes hűtés, párásítás. Reményeink szerint egy újabb befektetéssel piaci igényeket kiszolgáló áruvá készítést is el tudjuk majd végezni.
Két metszést tervezünk, az egyik az említett meredek szögállású, sűrítő éves hajtások kurtítása, a másik metszési folyamat során a letermett, beteg, vagy egyéb szempontból zavaró részeket távolítjuk el. Fontosnak tartjuk ezeket szétválasztani, elsősorban azért, mert úgy látjuk, pontosabban tudnak egy egyszerűbb folyamatot elvégezni az alkalmazottak, mintha több szempont szerint kellene a metszést elvégezni. A közös a szüret utáni időpont, nyugalmi időben nem vágjuk a fákat. Ha túl intenzív a hajtásnövekedés, a vártnál sűrűbb lenne szüretre a korona, akkor szüret előtt is lehet kisebb mértékben metszéssel elkerülni az önárnyékolást. Azok a koronaformák a jók, amelyek az adott fajta esetében a gyümölcs ideális méretét, egyöntetűségét, egyensúlyi állapotát eredményezi. Nem metsszük vissza a központi tengelyt, ha elérte a kívánt magasságot, azt is lekötözzük, tapasztalat szerint így a központi tengely dominanciája megszűnik, ugyanakkor nem képez a környező rügyekből központi tengelyt pótlandó erős vízhajtásokat. A központi tengelyen megfelelő térállásban elosztva 20–25 oldalhajtással tervezünk (későbbiekben ezeket metsszük 20–30 cm-es csonkokra), melyekből/melyeken alakul ki az említett 1, 2, 3 és 4 éves vesszők rendszere. Lehetőség szerint a központi tengely teljes hosszán egyenletesen elosztva.
Amióta az amerikai cseresznyelégy is megjelent, a rovarok elleni védekezés automatikusan megoldja a cserebogár elleni védekezést, hiszen a neonikotinoid hatóanyagcsoport mindkét károsítót irtja, természetesen nem a pajorra gondolok, hanem a repülő alakra, a cserebogárra. Egyelőre nem tapasztalunk pajor problémát, ugyanakkor a pajorok fejlődési ciklusai miatt elképzelhető, hogy idén, vagy jövőre komoly kártétel történik, természetesen erre figyelemmel kell lenni. A sorközöket 3 méter szélesen füvesítjük kevert magokkal, a gyökerek évenkénti metszése során a gyökérmetsző kés a talaj szellőzöttségét javítja. A fák sorát oldalazó maróval műveljük, egyelőre még nem végeztünk vegyszeres gyomirtást. A gép által elhagyott részeket, közvetlen a fák tövét kézi kapálással tarjuk gyommentesen, ezzel egy menetben a képződött sarjhajtásokat is eltávolítjuk. A füvet 2-3 alkalommal zúzzuk, szüret előtt, augusztusi nyesedékzúzáskor, illetve közvetlen tél előtt, hogy lehetőség szerint minél kisebb életteret hagyjunk a rágcsáló károsítóknak. A kaszálékot nem gyűjtjük, az a talaj szerves anyag tartalmának pótlását szolgálja a lemetszett gallyzúzalékkal együtt. A talajélet javítását, fenntartását talajbaktériummal végezzük. Az ültevény gyökerét egy speciális, 60 centiméter mélységig hatoló gyökérvágóval alávágjuk, ettől csökken a fa növekedési ereje, korábban elérhető a generatív-vegetatív egyensúlyi állapot. Ideális lenne a meglévő csepegtető öntöző/tápoldatozó rendszer mellé egy lombkorona feletti esőztető öntözést is kiépíteni, mellyel klímaszabályozást, fagyvédelmet és repedésgátlást is meg lehetne oldani. Sárga ragacslappal figyeljük a rovarok mozgását, megjegyzem, az előrejelzés nem egyértelmű, van, hogy nincs fogás, a területen mégis előfordul repülő alak. Nagyon fontos a ragacslapok helyes elhelyezése a fákon, illetve a ragacslapok mennyisége – a több pontosabb megfigyelést ad. Kevés kivétellel – lemosók, éjszaka permetezünk – ritka a hajnali védekezés, ilyenkor elsősorban a hormon- és aminosav tartalmú kötést segítő stimulátorokat juttatjuk ki. Ezzel több időt hagyunk a növényvédő szer felszívódására, jellemzően kisebb éjjel a szél, és jobb a permetszer terülése, lebegése a levegőben. Tápanyagpótlásra szilárd és vízoldható műtrágyákat használunk. A foszfor- és a káliummennyiség jelentős részét szilárdként juttatjuk ki, tápoldatban főleg a kalciumot és a nitrogént pótoljuk, illetve biztosítjuk a folyamatos ellátást.
–btj–