MENÜ

Pr

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr Väderstad Rapid Vetés

25 év siker a vetésben

Az 1980-as évek közepétől a technológiai váltás szelei fújtak Európában, főként Angliában. Az angol gazdák közül sokan eladták korábbi munkaeszközeiket, vettek egy direktvetőgépet és egy doboz gyufát (hogy a szalmát leégessék a területről). Ezzel elkezdődött a direktvetés korszaka, mely jelentős költségcsökkentést eredményezett. Az új technológia Svédországban felkeltette a gazdák érdeklődését, akik azt szerették volna, ha a Väderstad is részt vállal a fejlesztésekben.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr BIOSILD TWIN Csávázószer Rovarölő

A kékkőtől a BIOSILD TWIN-ig

A kalászosok csávázásának története Magyarországon jóval a II. világháború előtt kezdődött. A gazdák felismerve a csírakori kórokozók elleni prevenció jelentőségét egyre nagyobb számban már csak csávázott gabonát kezdtek vetni. Kezdetben elsősorban csak a porüszög ellen védekeztek, a hatóanyagok felfedezésének és széles körű használatának köszönhetően mára már viszont gyakorlatilag az összes csírakori kórokozó ellen a csávázás a megoldás. A kékkő (rézgálic) első használatától közel száz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a gazdasági kárt okozó rovarok ellen is hatékonyan védekezhessünk csávázással. Ehhez felszívódó, hosszú hatástartamú rovarölő szer hatóanyagokra volt szükség.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr Bayer CropScience Bayer Hungária Kft. repce

Az innováció folytatódik

Magyarország a repcetermesztés déli övezetéhez tartozik, ami azt jelenti, hogy a termés mennyisége, többnyire a csapadék ellátottság függvényében, hektikusan változik. Ilyen körülmények között felértékelődnek a genetikailag erősen meghatározott beltartalmi tulajdonságok, amilyen az olajtartalom is. Kísérleti tapasztalatok is bizonyítják, hogy az olajtartalom nagy termőhelyi és évjárati stabilitást mutat, a magas olajtartalomra biztosan lehet számítani.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr Everun rakodógép rakodástechnica

Everun – A németek is ezt veszik!

A kínai Everun gyár egy hihetetlenül dinamikusan fejlődő gyár. Az európai piac igen fontos számukra, ezért is a német partnerükkel közösen tesztelik az új fejlesztésű gépeket. A rakodógépek az európai vásárlók igényei szerint készülnek, és ezeket több mint 30 országba exportálják. Jelenleg a kínálatban 600–6.000 kg emelési képességű rakodók vannak. A gyártás ISO9001:2000 szerint történik, és a gyártmányoknak jellemzően CE, SGS és TÜV minősítése is van.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr Arysta LifeScience PAT-technológia biostimulátor

Felpörgetve, amit a Physio Activator technológiáról (PAT) tudni érdemes

Az elmúlt években született mezőgazdasági témájú kiadványok és publikációk leggyakrabban használt kifejezése szinte biztosan a „biostimulátor” lett. Hatalmas mennyiségű információ zúdul az érdeklődőkre és a kevésbé érdeklődőkre egyaránt. Napjainkban több tucat biostimulátornak mondott készítmény van a hazai piacon, a gyártók gyakran műtrágyákat és gombaölő szereket is felruháznak ilyen meghatározással. Sajnos az információ-cunamiban nehéz eligazodnia a termelőknek, hiszen egységes európai engedélyezési eljárás erre a kategóriára még nincs az EU-ban. Szabályozás hiányában a biostimulátorok terén nagy szórás mutatkozik a termékek minőségében, hatékonyságában és a gyártói kommunikáció hitelességében egyaránt. Mindezek ellenére, próbáljunk meg egy kis rendszert vinni ebbe az információs káoszba.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr Horsch Horsch Terrano Talajművelés

Horsch Terrano FX

A talajművelés a kombájn mögött kezdődik! A tarlóhántást azonnal el kell végezni a minél kevesebb nedvesség elvesztése végett. Ennek a műveletnek a milyensége nagyban függ a tarló magasságától és a leszecskázott szalma hosszától. Nagyon fontos, hogy a tarló ne legyen magasabb 10 cm-nél, és a zúzott szalma hossza se legyen nagyobb 5 cm-nél, ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor lefektettük a sikeres mulcsos talajművelés alapköveit.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr Animaxx Premium Kft. nyalótömb szarvasmarhatartás

Magas energiatartalmú vitamin és ásványi anyag nyalótömbök

A 2015-ös év számunkra egy meghatározó időszak volt. Ekkor jelentek meg termékpalettánk első darabjai a piacon. Izgalommal vártuk az első tapasztalatokat. Hittünk abban, hogy amihez a nevünket, tudásunkat adtuk megállja helyét a piacon. Szándékunk a tenyésztők eredményes munkájának segítése prémium minőségű termékeinkkel.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr Alphaplant VízŐr Víz

Nagydíjas bio termék az öntözővíz felhasználásának csökkentésére

Az elmúlt években egyre jobban érzékeljük a klímaváltozás hatásait. Elég csak arra gondolni, hogy a tartós téli hótakaró és annak vízmegtartó képessége az utóbbi években jelentősen csökkent. Azt már mindenki tudja, hogy a szélsőségek nőnek és lokalizálódnak, mind a hőmérséklet, mind pedig a csapadék vonatkozásában. Az átlagos évi csapadék is sokkal nagyobb intenzitással, egyenetlenebbül jelentkezik, mint korábban.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr RAPOOL repce repcehibrid

Repcebetakarítás – nyugodt döntés a nagyobb hozamért

Számos nemzetközi kísérlet igazolja, hogy a gyakorlatban sokszor túl korai betakarítás mellett döntenek a termelők. Annak ellenére, hogy a repce – minden híreszteléssel ellentétben – viszonylag jól tűri, ha állva hagyják, extrém helyzetektől eltekintve a betakarítást megelőző veszteségek mértéke nem számottevő. A RAPOOL egy kétéves kísérletsorozatban azt tapasztalta, hogy a több nappal későbbi betakarítás mázsákban mérhető többlettermést produkált még esős és szeles időjárási körülmények között is.

Szakfolyóirat > 2016/06 > Pr Quivogne Diskator Rövidtárcsa

Tárcsás boronák minden munkakörülményre

A QUIVOGNE (ejtsd: kivon) cég, mint igazi francia munkagépgyártó igen széles palettával rendelkezik a tárcsás boronák terén. A kínálatban megtalálhatók a legkisebb gazdasági mérettel rendelkező cégeknek ajánlható 1,5 m széles könnyű tárcsáktól kezdve, a rövidtárcsákon és szőlészeti tárcsákon át a legnagyobb erőgépek mögé kapcsolható, 10,2 m széles nehéz- és szupernehéz tárcsák.