MENÜ

Gazdaság

Szakfolyóirat > 2016/12 > Gazdaság Káresemény MVH Kárenyhítés

Lezárult a 2016-os kárenyhítési év

Hazánkban közel tíz éves múltra tekint vissza az agrárkár-enyhítési rendszer, amely a mezőgazdaságot érintő időjárási kockázatok kezelésére került kialakításra. Jelenleg kilenc káreseményre (aszály, belvíz, felhőszakadás, jégeső, tavaszi fagy, téli fagy, őszi fagy, vihar, mezőgazdasági árvíz) terjed ki a rendszer, melyben a tagok azon káresemények után részesülhetnek kárenyhítő juttatásban, amelyek valamely növénykultúrában 30% feletti hozamcsökkenést okoznak. Emellett azonban további támogatási feltételeknek is meg kell felelniük. Nem könnyű kiismerni magunkat a szabályok rengetegében, ezért az alábbiakban bemutatom a kárenyhítő juttatásra való jogosultság feltételeit.

Szakfolyóirat > 2016/12 > Gazdaság MVH Támogatás Kifizetés

Rekordnagyságú támogatási előleget fizettek a gazdáknak

Sűrű hónapot zárt a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH): miközben már zajlik a hivatal átszervezése, befejeződött az őszi támogatási előlegfizetés is, minden eddiginél több jogcímen és nagyobb összeget utaltak át a gazdáknak. Decemberben már igényelhető lesz a 2017-es évre vonatkozó sertés és baromfi állatjóléti támogatás, illetve az idei évre vonatkozó csekély összegű anyakecske támogatás is.

Szakfolyóirat > 2016/12 > Gazdaság Infláció kamatszint kamatemelés

Trump gazdaságpolitikája szakít az elődökkel, ez azonban jelentős kockázatokkal járhat

Trump meglepetésszerű győzelme megfordíthatja az elmúlt évtizedek trendjeit, és emelkedő pályára állíthatja a régóta csökkenő inflációt és a kamatszintet. Bár az új elnök számos programja elég homályos volt és számos egymásnak ellentmondó elemet tartalmazott, de ha végrehajtja főbb ígéreteit, akkor rövid távon az USA-ban gyorsulhat az növekedés, a bérek és az infláció. A rövid távú előnyöket azonban a hosszú távú költségek meghaladhatják. A magasabb hiány miatt érdemben emelkedhet az amerikai államadósság is, a FED is bátrabban emel majd kamatot, ami a bevándorlás korlátozásával és a szabadkereskedelmi valamint klímavédelmi egyezmények felrúgásával hosszú távon már lassíthatja a növekedést. A legnagyobb kockázatot Magyarország számára az jelentheti, ha erősödik az amerikai  protekcionizmus az ugyanis pont a leghatékonyabb ágazatok számára okozna jelentős károkat, nemcsak az USA-n kívül, hanem az USA-ban is, és lassítaná a német növekedést is.