A sorozat előző részében már említést tettünk a mozgási energiáról, mely alapvetően meghatározza, hogy a rendszerben történő víz mozgatása milyen veszteségekkel jár, mekkora energia kell az üzemeltetéshez. Ennek az energiának a biztosítása alapvetően kétféleképpen oldható meg:
I. dízel üzemű megoldás
II. elektromos megoldás /hálózati üzemeltetés/
Létezik olyan speciális eset, mikor a kettő kombinációja jelenik meg, és egy dízel aggregátor állítja elő az elektromos áramot, így biztosítva a mobilitást és a szabályozhatóságot/automatizálást.
A pályázati lehetőség feltétele az elvi vízjogi engedély megléte. Van persze itt is kivétel, ahol már üzemelési engedéllyel rendelkezik a telep, de ez a helyzet csak korszerűsítés esetén jöhet szóba. Új telep létesítésekor minden esetben szükséges legalább a jogerős elvi engedély.
Az elvi engedély kiváltásának első lépése egy tervdokumentáció készítése/készíttetése, ahol a feltételeknek megfelelően kialakított rendszer elemei kerülnek méretezésre. Szükséges információk, melyek megléte elengedhetetlen:
A tervkészítés jogosultsággal rendelkező mérnökök kiváltsága, illetve a pályázat erről is rendelkezik, de minden gazdálkodót csak arra tudok biztatni, hogy a saját tapasztalatait, illetve ezek hiányában az ismeretségi körben hozzáférhető információkat igyekezzen begyűjteni. Nincs olyan megoldás, mely minden körülmények között ideális, így fontos, hogy egy ilyen beruházás előtt tájékozódjunk.