A sorozat előző részében már említett energianyerés alapvetően meghatározza, hogy milyen típusú szivattyúk alkalmazhatóak.
Elektromos üzemeltetés mellett rendkívül fontos megemlíteni a frekvenciaváltó alkalmazását. Ennek segítségével a motorfordulatot tudjuk szabályozni, így megvalósítva az igénynek megfelelő nyomást és átfolyást. Fontos megjegyezni, hogy a frekvenciaváltó alkalmazásával 50Hz fölé is képesek leszünk szabályozni.
A szivattyú típusának kiválasztása mellett a méret az, ami igazán fontos lesz az üzemeltetéskor. Alapvetően kétféle méret kiválasztása adja meg a jelleggörbét. Az egyik a szivattyúház, a másik pedig a lapátkerék.
Ha a munkapontunk már adott, mivel a tervkészítés alapján ismeretes, hogy milyen mennyiségű víz kijuttatására van szükség a kívánt napi norma eléréséhez, és azzal is tisztában vagyunk, hogy milyen veszteségeket tartalmaz a rendszer, akkor megtörténhet a szivattyú kiválasztása.
Az 1. ábra segítségével az alapadatok elemzése történhet meg. Ezen paraméterek az átfolyási teljesítmény (160 m3/óra), az emelőmagasság (59,58 m = 5,958 bar), a szükséges kW teljesítmény (32,92 kW), a hatásfok (78,86%) és a már korábban említett NPSH-érték (5,03 m).
A paramétereket sorra véve, szeretnénk felhívni a figyelmet pár gyakori hibára.
A 2. ábra eltérő frekvenciához kötött munkaponti teljesítményeket mutat. Az új piros vonal a P2-es munkaponthoz tartozó üzemeltetési frekvencia.
Sorozatunk következő, egyben utolsó részében a gépekkel ismerkedhetünk meg részletesebben.