MENÜ

Pr

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány hitelgarancia agrárhitelek

Az AVHGA kezessége aktív szerepet játszik az agrárfinanszírozásban

Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) készfizető kezesség nyújtásával segíti az olyan mikro-, kis- és közepes vállalkozók hitelfelvételét, akik a mezőgazdasági területen működnek vagy tevékenységük a vidéki térséghez kapcsolódik. A kezesség jelentőséget mi sem mutatja jobban, mint a megnövekedett hitelállomány, a 2011-től 2018. június 30-ig 101,3 milliárd forintról 272,3 milliárd forintra nőtt a fennálló kezességgel biztosított állomány. Az agrárium helyzetéről, a pályázatokról, a kezességnyújtásról, annak előnyeiről, az alapítvány stratégiájáról és a jövő kihívásairól Herczegh András ügyvezető igazgatóval beszélgettünk.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr Pioneer repce fajtaválasztás

Fajtaválasztási szempontok repcében

A repcéknek két fő értékmérő tulajdonsága van: olajtartalom és termésmennyiség. A mezőgazdasági termelés eredményességét az időjárás alakulása alapvetően meghatározza. Ez a megállapítás különösen helytálló napjaink repcetermesztésére. Mivel időjárásunkat befolyásolni nem tudjuk, ezért a termesztés sikere érdekében technológiánk fejlesztése jelentheti az egyik utat a termésbiztonság és a jövedelmezőség növelése felé. Ennek alapja a céltudatos hibridválasztás, hiszen egy jó döntéssel megteremtjük a sikeres repcetermesztés lehetőségét.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr Állattenyésztés sertés koca

Jó rendszerrel, jó terméket, jól!

Egy telepi beruházás, üzemeltetés kapcsán a legnagyobb költséget a fiaztató férohelyek kialakítása, fenntartása jelenti, ezért különösen fontos, hogy azok kihasználtsága maximális legyen. Ez elsosorban az egy kocától évente választott malacok számának növelésével érhető el. A cél eléréséhez szükséges genetikai alap biztosítására az utóbbi évtizedek szelekciójának eredményeként létrejött szuperszapora hibridek a legalkalmasabbak. A nagy létszámú almok felneveléséhez azonban csupán a kocák által megtermelt tej, illetve az alomkiegyenlítés önmagában nem elegendő, egyéb technológiai és takarmányozási megoldásokra, jól szervezett fiaztatói menedzsmentre van szükség.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr Műtrágyázás fejtrágyázás levéltrágyázás

Kéntrágyázás: aktuális hóbort vagy mindenapi szükséglet?

Nitrogén, a foszfor és a kén azok az ásványi tápanyagok, amelyek a legfontosabb szerepet játszák a növények elsődleges és másodlagos anyagcsere-folyamataiban, mint szerkezetalkotó és funkcionális elemek. Részt vesznek a fehérjék, az örökítő anyagok, az energiatároló és szállító vegyületek, valamint a növények stressztűrő képességét befolyásoló szerves anyagok kialakításában.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr RAPOOL repce repcehibrid

RAPOOL-REPCÉK: SHREK – a zöld óriás

A SHREK már messziről felismerhető és elkülöníthető, akár az őszi időszakban, akár a becőrengeteget kémlelve, egyedülálló biomasszája és hatalmas, már-már borsóhüvelyszerű becőmérete alapján. Sok termelőnek tetszett meg ez a hibrid a bemutatóinkon. Akik eddig termesztették, nagyon elégedettek a hibrid fejlődési dinamikájával, az állományok agronómiai tulajdonságaival és az elért terméseredményekkel is.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr Arysta LifeScience Csávázószer vetőmag

Részletekben a lényeg

Kérdezném kedves olvasóinkat, ültek-e már igazán gyors sportkocsiban? A gyorsulás beleprésel az ülésbe, vérmérséklettől függően, vigyor vagy rémület ül ki az arcunkra. Erősen markoljuk a kormányt, csak az alánk rohanó út közepére, az elválasztó sávra tudunk koncentrálni, míg a környezet egy pici, egybefüggő csíkká olvad össze a parányi oldalüvegen. Ismerős az érzés?

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr Runway növényvédelem gyomirtás

RUNWAY

A készítmény ötvözi a preemergens és a posztemergens technológia előnyeit. Miben jelentkezik ez? Bármely típusú repcében felhasználható (normál és IMI is) Rendkívül széles hatásspektrum Talajon és levélen keresztüli hatás Rugalmas időbeli kijuttathatóság Kiváló keverhetőség Melegigényes, nyári gyomok ellen.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr SAATEN-UNION vetőmag Őszi búza

SAATEN-UNION ŐSZIBÚZA-FAJTÁK. MINŐSÉG ÉS MENNYISÉG ZSENIÁLIS KOMBINÁCIÓBAN.

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan búzafajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot. Természetesen a jövedelmezőség szem előtt tartásával, ami egyet jelent a fejlesztéssel, az innovációval.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr Vital-Feed takarmánynövény takarmányozás

Sikeres festulolium termesztés Pélpusztán

A Szabadhídvég-Pélpusztán található Pélpusztai Mezőgazdasági Kft. 2300 holstein-fríz tejelő tehenet és annak szaporulatát tenyészti. A cég által megművelt szántóterületeken kizárólag ezen állatállomány részére termelnek tömegtakarmányokat. Korábbi években a területeiken silókukoricát, szenázsnak való rozst, valamint lucernát termeltek, hogy megteremtsék a tehenészet alaptakarmányait. 2017 tavaszán a menedzsment úgy döntött, hogy a tömegtakarmány bázisát bővíti, átalakítja. Olyan elsősorban őszi vetésű takarmánynövényt kerestek az eddigi rozstermesztés mellé, mellyel úgy bővíthetik a tömegtakarmánybázist, hogy az emelje annak emészthetőségét, ami főleg a nyári időszakban fontos. Így esett a választás a DLF-intenzív festulolium fajtájára, a Becva-ra. Megemlítjük, hogy emellett kísérleti fajta sorokban további fajtákat és keverékeket, valamint a lucernafajtákat vetettek tesztelés céljára. A 400 hektár fű vetése 2017. augusztus végén kezdődött és egészen október elejéig tartott.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr BASF Csávázószer növényvédő szer

Systiva® – Lombvédelem kalászosokban vetőmagcsávázással

Az idei év kora tavasza feladta a leckét a gazdáknak. Tél végén, márciusban az átlagos csapadéknál jóval több hullott, ami feláztatta a talajokat, sok helyen alakultak ki belvizek. Nem lehetett a földekre rámenni április elejéig, kötöttebb talajokon április végéig, így az időszerű munkák késtek, később pedig hirtelen egyidőben sok mindent kellett volna elvégezni.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr Gabonakutató Nonprofit Kft. őszi kalászos Kalászos

Továbbra is nyerő pozícióban a Gabonakutató kalászosaival

A hazai búza vetésterülete az elmúlt években 950 ezer és 1 millió hektár között realizálódott. Erre a területre igen gazdag a fajtaajánlat, nem csak az őszi búza, de az egyéb kalászosok vonatkozásában is. A verseny nagy, akár a hazai, akár a külföldi fajtákat vesszük is górcső alá. Egy-egy fajta kedvező megítélését és köztermesztési pozícióját leginkább a vetőmag-szaporításokban elfoglalt helye alapján lehet megítélni. Az őszi búzák 193 db-os, hivatalos szaporítási rangsorában a Gabonakutató fajtái közül többek közt a GK Csillag és a GK Szilárd is jelentős pozíciót töltenek be, a köztermesztés igényli ezek vetőmagját.

Szakfolyóirat > 2018/08 > Pr KWS KWS Magyarország Kft. KWS KOSMOS

Vadonatúj ősziárpa-fajták Európa vezető kalászos nemesítőjétől

2018-ra a KWS megújította őszi takarmányárpa ajánlatát. Látva ősziárpa-fajtáink elmúlt években elért piaci sikereit, az idén két új árpa fajtával is jelentkezünk. Mindkét új fajtánkat az elmúlt két évben több magyarországi kísérletben teszteltük, és meggyőző eredményeik alapján döntöttünk a hazai forgalmazás megkezdése mellett.