Az Agrár-ökológiai Program első évében rögtön problémát okozott a növénykondicionáló szerek használatából adódó félreértések, szabályozások értelmezése. Ezt a témát érdemes több szempontból megvizsgálni.
A növénykondicionáló szereket általában a termelők a növényeket ért stressz kezelésére használják. Ha valami probléma van, fagykár, hideg, növényvédő szer elsodródás, stb., ami a növények fejlődését hátrányosan érinti, akkor veszik elő ezeket a készítményeket. Normál körülmények között, ha nincs semmi probléma, a növénykondicionáló szerek használata nem eredményez 5-10%-nál nagyobb terméstöbbletet. Ha úgy állítjuk be a kísérleteket, hogy előtte stresszt okozunk a növényeknek és kezeljük ezen növények egy részét, a kezelt növények növekedése és termése jóval meg fogja haladni a kezeletlen növényekét. A növényeket ért stresszfaktorok káros hatása és a növénykondicionálók használata során fellépő folyamatok jól mérhetőek. Dr. Pónya Zsolt a MATE kaposvári kampuszának kutatója foglalkozik ezzel a kérdéskörrel, aki a kísérletei során ezeket a folyamatokat pontosan leírja és mérni is tudja.
A növénykondicionáló szerek használata mindig okszerű, akkor permetezünk, ha szükség van rá. A probléma abból adódik, ha e szerek használatát növénytermesztési technológiai elemnek tekintjük és pontot adunk az AÖP-ben a használatukért. Ezzel azt sugalljuk, hogy a növénykondicionáló szerekkel akkor is kell permetezni, ha nincs probléma és nincs stressz. Ekkor viszont ne várjunk csodát, mert a terméstöbblet nem fogja meghaladni az 5-10%-ot. Ha valami egészséges, minden jól megy, van víz és tápanyag, nem csináltunk hibát, akkor ezt már nagyon nehéz fokozni. Ha viszont probléma van, akkor a növénykondicionáló szerek használatával látványos lehet a segítség.
Mivel az engedélyezési kísérletek során nem provokálnak stresszt a növénynek, így nehéz megállapítani, hogy melyik készítmény, milyen mértékben és milyen típusú stresszt tud jól kezelni. A termelők ezeket a készítményeket kipróbálva véleményt mondanak, látják az eredményeket és tudni fogják, hogy mely készítményt, mikor és hogyan kell használni. Ehhez idő és tapasztalat kell. A természetben el kell fogadnunk, hogy nem tudunk mindent meghatározni és szabályozni, még akkor is, ha néha azt hisszük, hogy igen.
Az Amalgerol 25 éve széles körben használt növénykondicionáló készítmény. Mivel az engedélyokirat már 25 éves, így az akkori szabályoknak megfelelően felhasználási ajánlásokat tartalmaz.
A 25 éves gyakorlat pontosan kialakította az Amalgerol felhasználási szokásait. Általában az Amalgerolt növényi stressz-
helyzetek kezelésére használják. Mivel előre nem tudható, hogy ezek a stresszhelyzetek mikor és hány alkalommal lépnek fel, így előre nem is tudható az Amalgerol felhasználási ideje és gyakorisága sem.
Az Amalgerol dózisa, tehát egy alkalommal kijuttatható mennyisége 3–5 l/ha, amit eddig minden szakmában dolgozó ember megértett és alkalmazott, akár egyszer vagy akár többször is, ahogy a növény helyzete megkívánta vagy ahogy a termelő ezt helyesnek vélte.
A Nemzeti irányító hatóság kiadott egy állásfoglalást, amelyben figyelmeztet a készítmények engedélyokirat szerinti használatának betartására.
Az állásfoglalás itt letölthető:
Az állásfoglalásból kiderül, hogy a növénykondicionáló készítmények felhasználása szigorúbbá vált, mint a növényvédő szerek felhasználása. A növényvédő szerek esetében meghatározott a kezelések maximális száma, de nem kötelező ennyiszer kezelni. A növénykondicionáló szereknél kötelező annyi alkalommal felhasználni, amennyi alkalom a gyártói ajánlásban szerepel.
A probléma abból adódik, hogy ez az állásfoglalás most május közepén született, amikor már a termelők nagy része felhasználta az Amalgerolt, általában egy alkalommal és ezt el szeretné ismertetni az AÖP-ben. Ha ez az állásfoglalás korábban a termelők tudomására jut, talán nem választották volna az Amalgerolt, de ezen már változtatni nem lehet.
Ez a probléma nemcsak az Amalgerolt érinti, hanem nagyon sok más növénykondicionáló szert is. Eddig ez nem volt gond, mert a növénykondicionáló szerek kijuttatásának gyakoriságát szinte minden gyártó cég a gazdálkodókra bízta, a megfelelő dózis betartásával, legfeljebb ajánlásokat fogalmazott meg.
Kérjük Önöket, hogy a fentiek figyelembevételével csak a kiadott állásfoglalásnak megfelelően kijuttatott termékeket írják be az Agrár-ökológiai Programban felhasznált növénykondicionáló termékek közé.
Az aktuális engedélyokiratok itt letölthetők:
https://hechta.hu/letoltes/2/engedely_okiratok
Elnézést kérünk Önöktől, hogy ez így alakult, senki nem gondolta volna, hogy a már jól bevált szakmai gyakorlatot a gazdálkodási év közepén megjelent szabályozás így felülírhatja.