De előtte néhány gondolat az idei repceszezonról.
Horváth Boglárka, a RAPOOL fejlesztője a rádpusztai rendezvényen bizakodó volt az idei repceszezont illetően, bár az augusztusi időjárás és az indulás nem sok jóval kecsegtetett. A nyár extrém száraz, aszályos volt, a talaj előkészítés több helyen is nehézségekbe ütközött. Ahol augusztus végén „porba” került bele a repce és nem kapott csapadékot, elég heterogén kelésekkel találkozhattunk. Jelentősebb károkat a vetési bagolylepke hernyója, a mocskospajor okozott és néhol a drótférgekkel is meggyűlt a termelők baja. Tapasztalatok alapján, ahol használtak talajfertőtlenítő granulátumot vagy a tünetek észlelése után kezelték az állományt, sikerült megelőzni és megállítani a kártételt.
Végül megérkezett az eső, ami meleg időjárással párosult és a repce állományok megugrottak. Ősszel emiatt kulcsfontosságú volt a jól időzített regulátorhasználat, ahol ez nem történt meg, ott még tél előtt szárba indult a repce. Ez a sok eső viszont egyes területeken megnehezítette az állománykezeléseket (gyomirtás, rovarölő és gombaölő szeres, regulátoros kezelések). A tél nagyon enyhe volt (vagy inkább nem volt). A 2015-ös száraz tavasz után idén nem volt hiányunk csapadékban. A tavaszi fejtrágyák kijuttatását nehezítették a belvizes, csapadékos körülmények.
Az áprilisi fagyok a repcékben nem tettek kárt, néhány helyen látszódott jobban a fagy hatása, de ezek a károk sem mondhatóak jelentősnek. A sok esőnek, kedvező évjáratnak köszönhetően a repcék összességében jó képet mutatnak. Mostanra az állománykezelések befejeződtek, a deszikkálás van még hátra, ha az időjárás kedvező marad, jó terméseredményre számíthatunk. A RAPOOL az idei szezontól két új hibriddel, a DALTON-nal és a PHOENIX CL-lel lép piacra.
Nézzük meg, mit jegyzetelt Légrádi Miklós:
Mely hibridek keltették fel a nagygazda érdeklődését?