Kyleo - Két hatóanyagot tartalmazó, innovatív tarlóápoló szer (+VIDEO) (x)

Agro Napló
A mélyen gyökerező, évelő gyomnövények ellen a nyári tarlókezelés adja a leghatásosabb védekezést. A fenyércirok, tarackbúza és nád a nyár végi, kora őszi időszakban (augusztus vége-szeptember) raktározzák el az átteleléshez szükséges tartalék tápanyagot. A mezei acat és a sövényszulák a nyári virágzás időszakában mutatja a legnagyobb levélfelületet, ezért ilyenkor érdemes permetezni.

A Kyleo a magról kelő gyomok kelése és az évelő gyomnövények, továbbá fiatal cserjék és bokrok kihajtása után használható, felszívódó, totális hatású gyomirtó szer.

A permetlében lévő hatóanyagok a növény felszínére kerülve felszívódnak, és eljutnak a gyökerekhez is. A legtöbb egyéves gyomnövényen a hatás már 2-4 nap múlva, míg az évelőkön 7 nap után látható. A földfelszínen a növények sárgulása után a teljes barnulás, kiszáradás következik be, miközben a gyökerek és rizómák károsodása is megtörténik.

A Kyleo a glifozát és a 2,4-D hatóanyagok gyári kombinációja, amely különleges adalékanyagának köszönhetően több mint a hatóanyagok egyszerű keveréke. Az innovatív készítmény hatása az évelő kétszikű gyomok ellen lényegesen gyorsabb a tisztán glifozát hatóanyagú termékekhez viszonyítva. A szerben alkalmazott adjuváns és a hatóanyagok optimális aránya kizárja a két eltérő hatóanyag antagonizmusát, így látványosan gyors és tartós gyomirtó hatást lehet vele elérni az egynyári és évelő gyomok mindegyike ellen. A két hatóanyag tankkeverékben történő alkalmazásához képest a Kyleo használata egyben kényelmes is.

 


 

Két hatóanyag, melyek hatásmechanizmusukban kiegészítik egymást

A totális hatású gyomirtó szerek közül a glifozát hatóanyagú készítmények használata terjedt el a leginkább. A glifozát egyaránt hatékony az egy- és kétszikű gyomnövények ellen, de nem egyforma sebességgel pusztítja el a gyomnövényeket. Az évelő kétszikű gyomnövényekben a lassabb szállítódás és a gyomok intenzívebb regenerálódása miatt nem mindig lehet elérni a kívánt hatást a tisztán glifozát hatóanyagú szerekkel. Ezt az üzemi gyakorlat esetenként a glifozát és a 2,4-D hatóanyagú termékek tankkombinációjával küszöbölte ki eddig. A megoldás azonban nem volt tökéletes.

 

Mi okozhatja a tankkeverék nem megfelelő hatását?

  • A két hatóanyag különböző pH értékeken stabil (pH 4,5 és pH 8,0).
  • A két hatóanyag között „só csere” játszódik le. glifozát MIPA + 2,4-D DMA ↔ glifozát DMA + 2,4-D MIPA
  • A glifozát és 2,4-D aránya, valamint a tankkeverési eljárásból adódó hiba.

 

A Nufarm új gyári kombinációjának összetétele kizárja a két eltérő hatóanyag antagonizmusát, így látványosan gyors és tartós gyomirtó hatást lehet vele elérni az egynyári és évelő gyomok mindegyike ellen.

 

A Nufarm megoldása a Kyleo

  • 240 g/l glifozát (MIPA só formában) + 160 g/l 2,4-D (sav formában kifejezve).
  • A 2,4-D savat a segédanyagok semlegesítik, ezért nincs só csere.
  • A formuláció egy különleges, etoxiláltzsírsav-mentes adalékanyag maximális mennyiségét tartalmazza a lehető legteljesebb hatás elérése érdekében.
  • A formuláció kémhatása az elfogadható sávban van mindkét hatóanyag szempontjából.
  • A hatóanyagok részaránya a biológiai optimumnak megfelelő.
  • A gyári kombináció miatt kizárt a tankkeverési eljárásból adódó hiba lehetősége.

 

Az innovatív formuláció kulcsa a cocoamin adalékanyag

A Kyleo formulációja egy növényi eredetű adalékanyagot, kókuszolaj származékot tartalmaz. A cocoamin nevű adalékanyagot tisztított kókuszolajsav észterezésével állítják elő. A Kyleo ebből a természetes eredetű adjuvánsból jelentős mennyiséget, 200 grammot tartalmaz literenként.

A különleges adalék segíti a hatóanyagok gyors felszívódását, és a gyomirtó hatás kialakulását, továbbá a tiszta glifozát hatóanyagot tartalmazó termékeknél erősebb gyomirtó hatást biztosít a kombinációnak, főként a kétszikűek esetében.

 

A Kyleo hatása radioaktív izotópos kísérletben és a gyakorlatban

 


 


  


  


 


 


 


 


 


 

A Kyleo használata különösen ajánlott az évelő kétszikű gyomnövények (mezei acat, szulákfélék, fekete üröm, csorbóka, fekete nadálytő, pitypang stb.) tömeges előfordulása esetén.

 


  


 


  

A védekezést úgy kell időzíteni, hogy a magról kelő gyomnövények a virágzás állapotánál ne legyenek fejlettebbek, így nem keletkezik csíraképes mag az újabb termésből. Az évelő gyomnövények akkor a legérzékenyebbek, amikor intenzív hajtásnövekedésben vannak. Az évelők esetében is fontos, hogy azok ne érleljenek magot, de ezek fejlettsége a 20–30 cm-es nagyságtól a virágzás végéig terjedhet. Így a megfelelő nagyságú lombozat elegendő hatóanyag felvételét teszi lehetővé ahhoz, hogy a rizómák, földalatti hajtások lehető legnagyobb része elpusztuljon. A védekezésnél törekedni kell a lombozat teljes bepermetezésére.

A Kyleo javasolt dózisa tarlókezelésre 3,0–5,0 l/ha, melynek kijuttatásához 250–300 l/ha permetlé szükséges.

A gabona tarlóján kikelt, illetve kihajtott gyomnövényeket a készítmény gyorsan, kb. két hét alatt elpusztítja. Így már a védekezést követő 2. héttől megkezdhetők az őszi talajmunkák.

 

 

 

A Kyleo kiadvány PDF formátumban letölthető ide kattintva

 

Salamon György

Nufarm Hungária Kft.

www.nufarm.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!