Elsőre egyszerűnek tűnhet az ökológiai másodvetés teljesítése. Valamit összesöprünk a tárolóból, megkérdezzük a gazdatársakat, maradt-e valamilyen vetőmagjuk, ezután viszont jönnek a kényes kérdések: mi legyen a vetési magnorma, hogyan illeszkedik ez a vetésforgónkba, mikor érdemes elvetni ahhoz, hogy ne hozzon magot, jó-e a fajok közti arány és így tovább.
Ekkor érkezünk meg oda, hogy nem is olyan egyértelműek ezek a dolgok, így nagy gondot tud okozni egy rossz fajösszetételű keverék. Szinte közhellyé vált a gazdatársadalmon belül, hogy „ez egy kötelező rossz, ami csak arra jó, hogy felszaporítsuk a kártevőket a gombabetegségeket, és még a maradék vizet is elszívja a talajból”. Van egy jó hírünk: egy kis odafigyeléssel a rossz tapasztalatok ellentétét lehet kihozni a takarónövényekből, amivel nyereségessé tehető a másodvetés.
Visszatérő motívum írásainkban, hogy a szemlélet megváltoztatásában látjuk a hazai másodvetési kötelezettség értelmét, ami egy teljesen más gyakorlatot hoz magával. Ezért igyekszünk technológiai segítséget nyújtani rendezvényeinkkel, írásainkkal, kísérleteinkkel és komplett szaktanácsadásunkkal.
Nem szoktuk tagadni, hogy a takarónövényektől nem várhatunk azonnali csodát, főleg akkor, ha azt nem tudjuk a rendszerünkbe illeszteni és ragaszkodunk a megszokott munkaműveleteinkhez. Viszont vannak olyan tulajdonságai a technológiának, amiben biztos, hogy azonnali segítséget tudnak nyújtani a takarónövények:
Ez a sok járulékos előny nehezen számszerűsíthető anyagilag, de azt gondolom, hogy a mai egyre szélsőségesebb időjárási viszonyokra jobb biztosítást nem köthetünk, mint hogy a gondolatainkat a biológiai törvényszerűségekre tereljük, így a talajaink háromfázisú rendszerében nem szoríthatjuk a biológiai tényezőt a háttérbe.
Az erőforrások – a napfény, a szén-dioxid, valamint a nedvesség – nemcsak a főnövény tenyészideje alatt állnak rendelkezésünkre, hanem a vetés előtt és a betakarítás után is. Ha takaratlanul hagyjuk a talajt, akkor a természetes szukcesszió fog a saját rendszere szerint munkálkodni, ami a szántóföldi termelés szempontjából nem működtethető. Ezért a takarónövényekre tekintsünk napelemként, amelyek a talajéletet táplálékkal látják el. Hosszútávon a gyökérfolytonosság és a talajbolygatás csökkentése/elhagyása jelentősen javítani fogja a talajszerkezetet és a szervesanyag-tartalmat, ezáltal a talajunk vízmegtartó és tápelem-megtartó képességét is.
A gyorsan számszerűsíthető nyereséget akkor tudjuk elérni, ha van állatállomány a gazdaságban és intenzíven szakaszolva le is tudjuk legeltetni a takarást, mert így helyben marad az állati trágya és a növények újra a vegetatív állapotba kerülnek a hajtás végek elfogyasztásával, amellyel erősebb gyökérképződésre és gyökérváladék-termelésre sarkaljuk a takarónövény-állományunkat, így fokozva a talaj alatti zöldtömeget és végső soron a talajéletet.
TillageMix keverékeink április 30-ig előszezoni kedvezménnyel vásárolhatóak meg. Tekintse meg árlistánkat a www.takaronovenyek.hu oldalon, valamint ajánljuk figyelmében www.talajreform.hu oldalunkat, amelyen majdnem 100 szakcikket olvashat a technológiáról. YouTube csatornánkon több órányi anyagot talál a direktvetés és a takarónövények hazai alkalmazásának fogásairól.