NAGÉV CINK - Biztonság több generációnak (x)

Agro Napló
Tűzihorganyzással az acélszerkezet teljes felülete egy tömör, fém védőréteget kap, mely évtizedeken át megvédi a vasfelületet a korrózió támadásaival szemben. Ezt a bevonatot úgy állítják elő, hogy a védendő darabokat – megfelelő felületelőkészítést követően – egy célszerűen ötvözött horganyolvadékba mártják, majd onnan kiemelve kialakul rajtuk a legtöbbször csillogóan fényes, ezüstös fémbevonat.

 

Épületszerkezet tűzihorganyzása (NAGÉV CINK KFT)

Kis méretektől a legnagyobbakig

A védőréteg legfontosabb tulajdonságai – mint a kiváló korrózióállóság, kopás-és ütésállóság - a mezőgazdaság legtöbb területén alkalmassá teszi az acélszerkezetek tartós védelmére. Jelentsen ez kültéri, vagy belső terekben történő alkalmazást. A tűzihorganyzás felhasználásának lehetőségei széleskörűek és kiterjednek majdnem a teljes agrárágazatra.  Csőszerű szelvényekből gyártott szerkezeteket nemcsak kívül, hanem belül is ugyanolyan tömör horganyréteg védi. A NAGÉV CINK KFT a kisméretű kapcsolóelemektől kezdve akár a 15 m hosszú és 8 tonna tömegű darabokig vállalja az EN ISO 1461:2009 szabványnak megfelelő bevonatok elkészítését, technológiája megfelel a legszigorúbb környezetvédelmi előírásoknak, a Best Available Techniques (BAT): Elérhető Legjobb Technikák követelményeinek. Az acélszerkezetek kémiai úton történő előkezelése az üzemi munkatértől elkülönített, ún. ház a házban technológiával történik. Ebből a zárt térből nagyteljesítményű berendezéssel elszívott levegőt a legszigorúbb követelményeknek megfelelően tisztítják. Anyagtovábbító rendszere automatikus, számítógép felügyelete alatt működik.

Tűzihorganyzott szerkezetekkel, sokkal könnyebb

Ha figyelmesen szemlélődünk, akkor számos, már korábban tűzihorganyzott, vagy éppen frissen bevont acélszerkezettel találkozhatunk, melyek hiteles példákkal szolgálnak valamennyi mezőgazdasággal foglalkozó gazda számára. Néhány szemléletes hazai alkalmazást kiragadva jól látható a védelem megbízhatósága és kitűnő képességei.

 

Önjáró öntözőberendezés és üvegház acélszerkezete tűzihorganyzott kivitelben

Az agrárium az egyik olyan gazdasági ág, ahol az acélok felhasználása szükségszerű és elterjedt. Ezeken az acélszerkezeteken pedig szinte mindenhol és korlátozás nélkül alkalmazhatók a horganybevonatok, ettől a megállapítástól csak néhány kivétel van (pl. nyers hússal történő érintkezés).

Tűzihorganyzott acélszerkezetek alkalmazása

A cink, mint az élővilág, így az ember számára is létfontosságú nyomelem, normális esetben nem jelent semmiféle kockázatot a tűzihorganyzott acélszerkezetek felhasználása során. Ezt jól példázza, hogy az állattartásban, vagy például a szemestermény tárolásnál már több mint százéves pozitív tapasztalatok vannak. A tűzihorgany bevonat felépítéséből következik, hogy kitűnően ellenáll a koptató hatásoknak, így például gabonasilók, szárítók acélszerkezeteinél is kitűnő szolgálatot tesz. Az állattartásban nagyon fontos szempont a higiénia, az állategészségügyi követelményeknek történő megfelelés. A horganybevonat vizes mosással egyszerűen tisztítható, ezzel megőrizve a létesítmény megkívánt tisztaságát, így a szerkezet a gondozottság képét mutatja. A festékrétegekkel ellentétben nem sérülékeny, nem repedezik meg, és nincs alározsdásodás, leválás. Amennyiben nagyon agresszív fizikai hatás következtében a védőrétegen mégis kisebb sérülés keletkezik, a cink katódos védőhatása érvényesül, és nem rozsdásodik az acélszerkezet.

 

Tűzihorganyzott kivitelű mezőgazdasági acélszerkezetek és napelem tartószerkezetek

Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy nem minden horganybevonat biztosítja a különösen hosszú távú (˃˃ 30 év) korrózió elleni védelmet. A védőréteg vastagságának döntő szerepe van, ezért ilyen igényeknél ragaszkodni kell az acélszerkezeti (EN ISO 1461) szerinti tűzihorganyzáshoz.

Mi történik például 50 év alatt és utána?

Befektetett tőkéjét jó gazda módjára kezelő ember – ahol lehet és érdemes – hosszú távon gondolkodik. Természetesen vannak olyan létesítmények, ahol a technológia fejlődése nem teszi lehetővé a több évtizedes megoldásokat, de számos területen, például épületeknél, technológiában lassan avuló eszközöknél indokolt a több évtizedre szóló, megbízható megoldás.

Tűzihorganyzással – anyagvastagságtól függően – szokásosan 50-150 µm vastag fémbevonatot hoznak létre az acélszerkezet teljes felületén. Egy közepes, 100 µm vastag horganyréteg esetében, még erős korróziós igénybevétel (C4, ISO 9223:2012) mellett is kb. 60 év (ISO 9224:2012) karbantartás nélküli védelmet kínál. Festett acélszerkezeteknél - általános tapasztalatok szerint - ilyen hosszú idő alatt legalább 3-4-szeri újrafestés válik szükségessé, amennyiben meg akarják őrizni az acélszerkezet épségét.

Tűzihorganyzás és festés várható költségeinek összehasonlítása (kezdeti és fenntartási költségek együtt)

Amennyiben évtizedek elteltével a tűzihorgany bevonat vastagsága 20 µm alá csökkenne, megfelelő felületelőkészítést követően, a horganyréteget kellő szakértelemmel lefestve újabb kitűnő védelmet (duplex-védelem) kaphat az acélszerkezet, mely még hosszú-hosszú évekig kitűnő védelmet nyújt.

Tűzihorganyzás nem csak belföldre

A NAGÉV CINK KFT tűzihorganyzási szolgáltatása nemcsak belföldre, hanem Magyarország határain túlra is eljut. A „tranzit” bérhorganyzás fontos tevékenysége a vállalatnak. Ilyenkor a külföldi üzleti partnerek a NAGÉV CINK KFT ócsai üzemében (útközben) megállva, a bevonást követően innen szállítják tovább készáruikat többségében nyugat-európai úti céljaik felé.

 

Elszállításra váró, EN ISO 1461 szerint tűzihorganyzott termékek (NAGÉV CINK KFT)

Gyors megoldás, NAGÉV-tanácsadás

Az esztétikus, és a lehető leggazdaságosabb horganyréteg fontos feltétele, hogy az acélszerkezet legyártásakor „tűzihorganyzáshoz optimális” acélminőséget használjanak fel, mely a legtöbb acélkereskedésben beszerezhető és ára sem több mint a szokásos acéloké. Ezzel biztosítható majd, hogy a képződő fémbevonat ne legyen vastagabb a szükségesnél, külleme kielégítse a legmagasabb esztétikai igényeket és korrózióállósága is megfelelő legyen. Szakmai kérdésekben a NAGÉV szakemberei díjmentes tanácsadással segítenek az érdeklődőknek (www.nagev.hu és kontakt@nagev.hu).

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Állattartó telepek járműforgalma

Állattartó telepek járműforgalma

A termelésre veszélyt jelentő kórokozók számos úton érhetik el az állomány egyedeit. Mivel az állattartás rengeteg szállítási feladatot igényel (pl. á...

Ismét napirenden a madárinfluenza

Ismét napirenden a madárinfluenza

Tavasszal újra magas patogenitású madárinfluenza-vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti-Élelmiszerlánc- biztonsági Hivatal, most éppen Hajdú-Bihar megyéb...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!