Nem vész el csak átalakul (x)

Agro Napló
Új feltételekkel folytatódik a Növekedési Hitelprogram

Idén a korábbinál is olcsóbb finanszírozáshoz juthatnak a vállalkozások az átalakuló NHP-nak köszönhetően. A forinthitelek kamata 2,5 százalék marad, a hitelcélok azonban részben változnak. Az NHP-ból kivezetett forgóeszközhitelt az Eximbank belföldi hitelprogramja helyettesítheti, amely az NHP forinthiteléhez hasonló olcsó finanszírozást biztosíthat. A devizabevétellel rendelkező vállalkozások számára azonban rendkívül előnyös, hogy a hitel már euróban is felvehető. Az OTP Bank szakértői szerint az idei évben a legnépszerűbb finanszírozási mix várhatóan az NHP beruházási hitelével kombinált EXIM forgóeszközhitel lesz.

Több jelentős változást is hoz a vállalatok életében az MNB Növekedéstámogató Programja (NTP), amely az idén kivezető szakaszába lépett Növekedési Hitelprogramból (NHP) és a bankok piaci hitelezését ösztönző Piaci Hitelprogramból (PHP) áll. Fontos újításként az NHP keretében egyrészt lehetőség nyílik arra, hogy az NHP hitelprogramjából a deviza árbevétellel rendelkező vállalkozások euróban jussanak kedvező kamatozású hitelekhez, másrészt azonban szűkül a támogatott hitelcélok köre. A beruházás, a lízing, a földvásárlás, illetve a beruházáshoz kapcsolódó EU-pályázatok finanszírozása továbbra is elérhető, a forgóeszköz-hitelezést azonban kivezetik a programból. Alternatívát jelenthet a forgóeszköz finanszírozására az Eximbank Versenyképességet javító hitelprogramja. Ezzel az NHP-hoz hasonlóan kedvező kamatozású hitelhez juthatnak a belföldön működő vállalkozások beruházásokhoz és forgóeszköz-finanszírozáshoz, fix kamatozás mellett. Az Eximbank hitelprogramjának köszönhetően minimum 10 millió forinthoz – vagy ennek megfelelő euróhoz – juthatnak a cégek, felső határ azonban nincs.

„Az NHP3 és az EXIM hitelkonstrukcióinak köszönhetően továbbra is nagyon kedvező kondíciókkal juthatnak finanszírozáshoz a hazai vállalkozások. Az NHP forinthitele erősítheti a kis- és középvállalkozások beruházási kedvét, az Eximbank forgóeszköz hitelprogramja pedig az exportőröknek jelent majd vonzó finanszírozási formát. Ráadásul a vállalkozásoknak lehetőségük van arra is, hogy az NHP beruházási és az EXIM forgóeszközhiteleit egyszerre vegyék fel, így az idei év slágerterméke a két program kombinációjából születhet meg” – hívta fel a figyelmet Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese.

Az NHP keretében összesen 600 milliárd forint áll a bankrendszer közvetítésével a vállalatok rendelkezésére, ebből 300 milliárd forint jut a forinthitelek kihelyezésére, 300 milliárd pedig a deviza alapú finanszírozásra. A régi-új hitelprogram legfontosabb változtatása, hogy a forinthiteleknél 10 milliárd forintról 1 milliárd forintra csökken a maximálisan felvehető hitelösszeg, valamint hogy kikerült a hitelcélok közül a forgóeszköz-beszerzés, így az új NHP-t már csak új beruházások finanszírozására, továbbá földvásárlási és lízingcéllal lehet igénybe venni. A forinthitelek keretében minimum 3 millió forinthoz lehet hozzájutni, 2,5 százalékos kamat mellett, a devizahitelek keretében pedig maximum 30 millió euró hitelhez juthatnak hozzá a devizabevétellel rendelkező kkv-k, rendkívül alacsony, 1 százalék körüli, fix kamatozás mellett.

„Az NHP 2013-as bevezetése kimozdította a holtpontról a vállalati hitelezést. A Növekedéstámogató Programnak pedig amellett, hogy hozzájárulhat a kkv-hitelállomány és a beruházások erőteljes növekedéséhez, abban is nagy szerepe lehet, hogy a piaci hitelezés fokozatosan és zökkenőmentesen átvegye az MNB hitelprogramjának helyét” – tette hozzá Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese.

Az NHP fokozatos kivezetésével párhuzamosan a hitelezési kockázatok csökkentése és a piaci hitelezés helyreállítása érdekében az MNB bevezetett egy új, pozitív ösztönzőket tartalmazó intézkedéscsomagot is, a Piaci Hitelprogramot (PHP), amelyhez az OTP Bank is csatlakozott. A PHP két eszközzel, a kamatcsere ügylettel (HIRS) és a preferenciális betételhelyezéssel kívánja a bankok hitelezését elősegíteni. A kamatcsere ügylettel a bankok változó kamatozású forrásaikat fix kamatozásúra cserélhetik, a preferenciális betéti lehetőség pedig a bankok likviditását erősíti, ezáltal ösztönözve a hitelezést. Ezek az eszközök azonban csak azzal a feltétellel vehetők igénybe, ha a bank vállalja, hogy növeli kkv hitelállományát. Az eszközök az OTP Bank szakértői szerint a hosszabb lejáratú, saját forrásból finanszírozott hitelnyújtást ösztönzik majd.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Hamarosan indul az NHP kötvényprogram

Hamarosan indul az NHP kötvényprogram

A növekedési kötvényprogram (nkp) elindításával elkezdődhet egy egészséges verseny a bankhitelek és a kötvénypiaci forrásbevonás között, a vállalati-k...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!