2024. április 18. csütörtök Andrea, Ilma

Precíziós tudást és megoldásokat kínált a Virtuális Trimble Roadshow (x)

Agro Napló
Egyedülálló precíziós növénytermesztési bemutatót tartott az AXIÁL Kft. Az online szakmai napon a termelők élőben beszélgethettek a tapasztalataikról, kérhettek tanácsot a cég szakembereitől és egyeztethették a teendőket.

A bajai központú vállalat szakemberei a már meglévő, kiépített precíziós technológiai rendszerek eredményeiről is beszámoltak, ahogy arról is szó esett, milyen lehetőségeket érdemes kihasználni, és milyen hibákat kell elkerülni a helyspecifikus gazdálkodás során. Ilyen volt a Virtuális Trimble Roadshow.

Az adatalapú gazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatások rohamosan fejlődnek, így a Vantage helyspecifikus gazdálkodást támogató megoldásai is hatékonyabbá és eredményesebbé tudják tenni a termőföldön végzett munkákat. Ezeket mutatták be több tematikus szobában az AXIÁL Kft. szakértői.

Először pár percben beszámoltak az adott témáról, majd az ahhoz kapcsolódó kérdéseket a termelőkkel közösen megvitatták. A résztvevők a Sorvezetés és kormányautomatikák, a Helymeghatározás, korrekciós jelek, az Adatkezelés, kezdő lépések a precíziós növénytermesztésben, a Kijuttatás vezérlés – permetezés, műtrágyázás, vetés, a Betakarítás, valamint a Megoldások és tippek a Trimble-től témakörökben vehettek részt a szakmai beszélgetésekben.

Balogh Máté és Kocsmárik János a Sorvezetés és kormányautomatikák témában beszélt arról, hogy néha a legegyszerűbb munkafolyamat is lehet nehéz. Előfordul, hogy nem könnyű egyenesen végigmenni a géppel a táblákon, pontosan csatlakozva az előző nyomhoz. Lehet sötét, köd, vagy dombos terület, ami megnehezíti a pontos munkavégzést. Ezért beszéltek részletesen a Trimble mezőgazdasági sorvezetőiről és kormányautomatikáiról, melyek a legnehezebb körülmények között is hozzájárulnak a pontos munkavégzéshez.

Kóbor Szabolcs és Papp Máté a Helymeghatározás, korrekciós jelek témában beszélgettek a termelőkkel. Elhangzott, hogy a műholdas helymeghatározás a precíziós növénytermesztés alappillére. Rengeteg dolog múlik a helymeghatározás, és ezen keresztül a kormányautomatikák pontosságán. Ehhez nagyon fontos, hogy egy GPS vevő több műholdas helymeghatározó rendszer jeleit legyen képes venni.

Arról is szó volt, hogyan lehet 2,5 centiméteres visszatérési pontosságot elérni egy mezőgazdasági GPS vevővel. Bemutatták, hogyan biztosít a Trimble technológiája kiemelkedő pontosságot és jelvételi biztonságot. A műholdas sugárzással is elérhető Centerpoint RTX korrekciós jel szolgáltatás ugyanis mára biztosítja a 2,5 centiméteres helymeghatározási pontosságot.

Okvátovity István és dr. Mesterházi Péter Ákos az Adatkezelés, kezdő lépések a precíziós növénytermesztésben című szekciójukban arra adtak választ az érdeklődőknek, hogyan érdemes nekikezdeni a precíziós – helyspecifikus gazdálkodáshoz. Kitértek arra is, hogy mire van szüksége egy gazdálkodónak ahhoz, hogy már az út elején jó irányba induljon. Fontos, hogy a termelő egységes, strukturált adatbázisba gyűjtse a gazdálkodáshoz kapcsolódó információkat, gyorsan, hatékonyan, de szakszerűen tudjon döntést hozni, valamint kijuttatási terveket készíteni.

Szó volt a Trimble Ag szoftver megoldásairól, az automatikus adatszinkronizálásról, a munkautasításokról, az AXIÁL mAXI-MAP szoftveréről és a precíziós növénytermesztést támogató szolgáltatásaikról is, mint a Trimble Power Zone és a műholdas hozammérés.

A Simon Zsolt és Telek Dávid vezette Kijuttatás vezérlés – permetezés, műtrágyázás, vetés átfogó téma körül zajló beszélgetés is hasznos volt. Itt elhangzott, hogy a helyspecifikus növénytermesztés lényege, hogy a mezőgazdasági táblák minden pontján a maximális jövedelmezőségre törekedjen azzal, hogy mindenhova a megfelelő mennyiségű inputanyagot használja fel. Ennek egyik alapfeltétele az a GPS alapú kijuttatásvezérlő rendszer, ami képes megvalósítani az inputanyagok szabályozott, terv szerinti kijuttatását.

Legyen szó permetezésről, műtrágyázásról, vetésről, ISOBUS kompatibilitással bíró, vagy anélküli erő- illetve munkagépről, a Trimble-nek mindenre van megoldása – mondták a szakértők.

Böjtös Máté és Fehér Róbert szekciója a Betakarítás volt, ami az egyik legfontosabb eleme a precíziós növénytermesztésnek. A hozammérés használata fontos adatokat biztosít a megalapozott tápanyag gazdálkodáshoz és a táblán belüli zónák lehatárolásához. Továbbá visszajelzést ad a szezon során meghozott agronómiai döntések helyességéről. Lényeges, hogy a Trimble gépspecifikus és univerzális hozammérő rendszerei bármilyen gyártmányú betakarítógépen elérhetővé teszik a hozammérést. A további megoldások, mint a sorkövető automatikus kormányzás, a gépek közötti közvetlen adatszinkronizálás (Vehicle Sync) szintén hozzájárulnak a könnyebb és pontosabb betakarításhoz. A szekcióban szó volt még a hozamadatok feldolgozásáról, a hozamtérképek készítéséről, a hozamadatokban lévő hibás adatok szűréséről és a műholdas hozammérésről, a mAXI-Hozamról is.

Hümpfner János, Katona Norbert és Sirok Gábor hármasa a Megoldások és tippek a Trimble-től témával várta az érdeklődőket a szakmai napon. Segítségükkel az élő bejelentkezések során a gazdák végig követhették egy Trimble automatikus kormányzási rendszer és az ISOBUS vezérlés beszerelését.

Az axiálos kollégák pedig minden bejelentkezéskor bemutattak egy Trimble alkalmazást, megoldást vagy beállítást. Így az elektromos kormánymotor, a NAV-900 és a Trimble GFX-750 monitor beszerelését és beállítását is nyomon lehetett követni, továbbá azt is szemléltették, hogyan lehet elkezdeni a munkavégzést. Az előadásokban több olyan innovatív Trimble megoldást is lehetett látni, melyek garantálják az egyszerű munkavégzést és a biztos, precíz adatrögzítést.

A különleges rendezvény után megkerestük az AXIÁL Kft. marketingkommunikációs menedzserét, Baranyiné Hutai Anikót, hogy foglalja össze a tapasztalatokat.

Az online programon közel 200-an vettek részt. A Virtuális Trimble Roadshow egyedülálló rendezvény volt, mert a gyártóval közösen az eddig megszokott internetes eseményekhez képest valami újat, kliséktől menteset igyekeztünk szervezni.

Nem az egyirányú kommunikáció volt a cél, hanem az általunk preferált kötetlen beszélgetés, a hibafeltárás, a megoldáskeresés és a véleménycsere.

A téma iránt érdeklődőket arra kérjük, hogy ezután is bármikor keressék fel a kollégáinkat, akik a legjobb tudásuk szerint teremtik meg a lehetőséget a kérdések megválaszolására.

Nagyon hálásak vagyunk a látogatóinknak, hogy a számukra eddig ismeretlen platformon is ennyire aktívak voltak. Bár egyre többen kérdeztek, és sikerült mély, szakmai beszélgetéseket folytatni, továbbra is arra biztatunk mindenkit, hogy ne féljen megragadni az alkalmat az eszmecserére. Tudjuk, hogy ez a fajta „érintkezés” szokatlan, és bízunk benne, hogy hamarosan ismét személyesen is találkozhatunk, de addig is profitáljunk a rendelkezésre álló technológiából. Ha valaki nem szeretné élő szóban, írásban is felteheti a kérdéseit, hozzászólhat az adott témákhoz. A precíziós gazdálkodási csoportunkra is jellemző, hogy nincs rossz kérdés. Egyedül az lehet rossz, ha nem kérdezünk.

A szakmai nap tanulságai

Mindig van mit tanulnunk. Igyekeztünk a rendezvényt teljesen felhasználóbaráttá tenni, de utólag látjuk, hogy ezen is lehet még mit fejlesztenünk. Sok érdeklődő volt, és általánosságban érezhető, hogy ez a technológia még nem elterjedt a kapcsolattartásra ebben a szegmensben. Ugyanakkor szerencsére láthattuk, hogy sikerült elérni a célunkat, rengeteg visszajelzést, gratuláló szavakat, üzeneteket kaptunk, amelyek megerősítenek minket a rendezvény létjogosultságában. Szervezési oldalról mindenképpen arra törekszünk a jövőben is, hogy tovább színesítsük a programot, hogy még érdekesebb és hasznosabb legyen a látogatóink számára.

Meglepő és érdekes dolgok

A legérdekesebb tapasztalat talán az volt, hogy annak dacára, hogy online rendezvény volt, nagyon különböző korú részvevőkkel találkoztunk – a főiskolástól egészen a nyugdíjas gazdáig. Sőt, úgy tudjuk, volt szakközépiskolai osztály is, akik végig látogatták a virtuális standjainkat. Érdekes tapasztalat volt az is, hogy többen nagyon felkészültek, és naprakész tudással rendelkeznek a precíziós gazdálkodásról. De volt olyan fiatal gazdálkodó is, aki a közeljövőben fogja átvenni a családi gazdaságot, és ennek kapcsán érdeklődött a technológiában rejlő lehetőségről. Megtisztelő volt, hogy hozzánk fordult a kérdéseivel – mondta Anikó.

Csurja Zsolt
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!