Tűzihorganyzás, biztonság, NAGÉV CINK (x)

Agro Napló
Korábban is nagyon fontos szempont volt, de napjaink felgyorsult, folyamatosan változó világában különösen felértékelődött a biztonság, ezen belül is a műszaki berendezések megbízhatóságának kérdése is. A rendelkezésre álló, mindig szűkös erőforrások minél hatékonyabb felhasználása közben környezetünk megóvása elsődlegessé vált. Azok, akik olyan megoldásokat találnak, melyek ennek a hosszútávon fenntartható követelmények tartósan megfelelnek, versenyelőnybe kerülhetnek a lemaradókkal szemben.

A cink (horgany) az élő szervezetek számára létfontosságú nyomelem  

A horgany a bolygó kezdeti időszakától fogva vegyületek formájában, nagy mennyiségben megtalálható a földben, vízben, kőzetekben. Az élő szervezetek, így az ember számára is létfontosságú, mivel szervezetünk fenntartásához nélkülözhetetlen. A táplálékláncban fontos szerepe van, az állat és növényvilág alapvető működését határozza meg. Hiánya súlyos tünetekhez vezet, de mint mindennél, többlete zavarokat okoz. A növények táplálkozásuk során a talajból felveszik a számukra szükséges fémeket, mint nyomelemeket, majd az állatok és az ember által elfogyasztott táplálékként a magasabb rendű létformák létfontosságú anyagai lesznek.

A élő szervezetek cinkhiánya mára sok esetben jellemző tünetté vált, a pótlás érdekében különféle táplálék kiegészítők állnak rendelkezésre. A tűzihorganyzott acélszerkezetek így a környezeti felhasználás tekintetében is kitűnő, környezetkímélő megoldást nyújtanak.

A cink az élővilág számára fontos nyomelem Pótlása az állatok számára is nélkülözhetetlen

A pillanat, amikor a biztonság természetessé válik  

A NAGÉV CINK és NAGÉV KFT-k tűzihorganyzó technológiája messzemenően kielégíti az Elérhető Legjobb Technikák (BAT: Best Available Techniques) követelményeit. A bevonási folyamat előtt megfelelő felülettisztítás, előmelegítés történik, majd az acélszerkezeteket egy kb. 450 °C hőmérsékletű, ötvözött horganyolvadékba merítik. Ez az a pillanat, amikor megkezdődik a vasfelületen a később kitűnő védelmet nyújtó horganybevonat kialakulása. A bemerítést követő technológiai idő elteltével megkezdik az acélszerkezet fémfürdőből történő kiemelését, mely során a fémfelületre még egy tiszta horganyból álló, fémréteg rakódik.

A kiemelés első pillanatai, mikor a teljes bevonat kialakul Nagyméretű acélszerkezet bevonása

A horganybevonat vastagsága a felhasznált acél minőségi összetételének megfelelően változik, tudatos kiválasztásával könnyen változtatható. Védőképessége szokásos esetben biztonsággal 30 év feletti – a legtöbb alkalmazási körülménynél - akár 60-80 esztendős, karbantartásmentes korrózió elleni védelmet nyújt.

Egy tűzihorganyzott acélszerkezet teljes egészében újrahasznosítható

Amennyiben sok évtized elmúltával, a korróziós hatások miatt a horganybevonat vastagsága az elvárt minimális értéke alá csökken (v˂25 µm), akkor a további felhasználás érdekében több jó megoldás kínálkozik. Ezek mindegyike jól illeszkedik a fenntartható gazdasági megújulás, fejlődés folyamatába.  Lehetőségek a további felhasználásra:

  • Az elvékonyodott horganybevonat festésével egy újabb, kitűnő, szinergia-hatáson alapuló védelmet nyerhetünk (duplex-védelem).
  • Az acélszerkezet leszerelése és ismételt tűzihorganyzása.
  • Az acélszerkezet acélműi beolvasztása, melynek során speciális szűrőkkel visszanyerik a horganyt, és a vasból új terméket gyártanak.

Bérhorganyzási szolgáltatás nem csak vállalkozások részére

A NAGÉV-vállalatok technológiai rendszere alkalmassá teszi őket arra, hogy a néhány tíz kilós tételektől a több száz tonnás projektekig, vagy az egy-két méteres munkadaraboktól kezdve akár 15 méter hosszú acélszerkezetekig mindenfajta terméket bevonjanak. Ebbe a széles termékkörbe nemcsak a kisebb és nagyobb vállalatok, hanem a magánszemélyek igényei is beletartoznak. A NAGÉV-csoport honlapján (www.nagev.hu) megtalálható információk útmutatást adnak az ügyintézés folyamatához, illetve a tűzihorganyzásra kerülő acélszerkezetek tervezéséhez és gyártásához.

Fontos feladata az üzleti partnereknek a horganyzási célból beszállított acélszerkezetek helyes rakodása, illetve különösen a már lehorganyzott tételek kifogástalan csomagolása és kezelése.

Szakszerű rakodás puha alátétfákra Példa az élek védelmére

A bevont acélszerkezetek felhasználási helyig történő szakszerű eljuttatásának célja, hogy az egyébként kitűnően ellenálló, kompakt fémbevonatot megóvjuk a durva fizikai és kémiai behatásoktól, a horganyréteg károsodásától. Ezzel megőrizzük a védelem eredeti, a lehető legjobb képességeit.

Példák a NAGÉV referencia albumból

A NAGÉV tűzihorganyzás immár két évtizedes tapasztalattal rendelkezik. Az elmúlt évtizedek alatt több mint háromszázötvenezer tonna acélszerkezet került bevonásra, melynek jelentős hányada mezőgazdasági felhasználás céljából készült.

Gabonatárolás, technológia siló acélszerkezete Állattartás, csarnokszerkezet

NAGÉV KONTAKT KFT és NAGÉV CINK KFT

A NAGÉV tűzihorganyzóihoz beérkező termékeket a vállalat szakemberei biztonsági és megfelelőségi ellenőrzésnek (áruátvételnek, bemeneti ellenőrzésnek) vetik alá. Ennek célja, hogy a tűzihorganyzásra valamilyen ok miatt nem, vagy csak részben alkalmas szerkezeti elemeket kiszűrjék, ha szükséges és még lehetséges, akkor javítani lehessen őket. Bemeneti ellenőrzéskor tapasztalható hibákat úgy lehet megelőzni, hogy a szerkezetek gyártói a szakmai előírásoknak megfelelően készítik el az acélszerkezeteket. Amennyiben a partnerek figyelembe veszik a technológiai sajátosságokból eredő követelményeket, olyan bevonatot kapnak, mely hosszú évtizedekre megbízható védelmet nyújt akár állattartással, vagy növénytermesztéssel foglalkozók számára is. Abban az esetben, ha a rendelkezésükre tájékoztató dokumentumok mégsem nyújtanak kellő információt, a NAGÉV szakemberei díjmentes tanácsadással állnak az érdeklődők rendelkezésére (www.nagev.hu, kontakt@nagev.hu, csege@nagev.hu).

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A fóliasátrak is drágulnak

A fóliasátrak is drágulnak

Tavaly 60-80 százalékkal drágultak a mezőgazdasági fóliasátrak főbb alapanyagai, az acél ára pedig több mint 100 százalékkal emelkedett.

Állattartó telepek járműforgalma

Állattartó telepek járműforgalma

A termelésre veszélyt jelentő kórokozók számos úton érhetik el az állomány egyedeit. Mivel az állattartás rengeteg szállítási feladatot igényel (pl. á...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!