Még mindig nagy a vita az agrártámogatások körül

agrarszektor.hu
A Közös Agrárpolitika (KAP) 2013 utáni jövőjéről cseréltek eszmét immár sokadszor az EU27-ek tárcavezetői a belga elnökség által La Hulpe-ben rendezett háromnapos informális tanácsülésen. A támogatások kiosztása terén még mindig nincs konszenzus.

A tagállamok között egyetértés volt abban, hogy közös, erős agrárpolitikára a jövőben is szüksége van, méghozzá olyanra, ami alkalmazkodik a piaci viszonyokhoz, stabil jövedelmet biztosít az agrártermelőknek és hozzájárul a vidék népességmegtartásához is - olvasható az EUbusiness oldalon. Vita továbbra is arról alakult ki, hogy milyen alapon osszák szét a tagállamok között az EU költségvetésének tavaly mintegy 40 százalékát kivető a mezőgazdasági támogatásokat.

Németország és Franciaország - Spanyolország mellett a KAP fő kedvezményezettjei - tavaly 10,44 és 7,5 milliárd eurós közvetlen kifizetésben részesültek. A mostani ülésen is határozottan ellenezték az egységesített támogatási összegek meghatározását, amit a kelet-európai országok, élükön Lengyelországgal szeretnének a régi tagállamokkal elfogadtatni.

A közösségi agrárpolitika jövőjéről szóló úgynevezett Lyon-jelentésben kikötötték, hogy fel kell számolni az új tagállamok - köztük Magyarország - eddigi támogatási diszkriminációját a közvetlen kifizetéseknél, és a pénzek igazságosabb elosztásakor nem csak a profit-, hanem az ember- és környezetközpontú szempontokat is figyelembe kellene venni.

A támogatások - közvetlen kifizetések - legnagyobb része termeléstől függetlenül kerül kifizetésre, hektáralapon. Ezt hazánkban SAPS-nak (egységes területalapú támogatás), míg a régi tagállamokban, illetve Máltán és Szlovéniában SPS-nek (egységes támogatási rendszer) nevezik. A vita arról zajlik Brüsszelben, hogy egységesíteni kellene az egy hektárra jutó támogatási összegeket, hogy ne legyen akkora különbség a régi és új tagállamok, valamint a gazdálkodók között.

Fazekas Sándor, a vidékfejlesztési tárca vezetője is részt vett az ülésen. Amint azt a Bruxinfo kérdésére elmondta, fontosnak tartja, hogy a gazdák jövedelmének mintegy 80 százalékát kitevő közvetlen jövedelemtámogatások összege 2013, vagyis a jelenlegi pénzügyi időszak után se csökkenjen.

A KAP jövőjéről szóló vitában felmerült egy uniós szintű biztosítási kockázatkezelési alap létrehozása is, amely a természeti és egyéb katasztrófák esetén nyújtana biztosítást.

Dacian Ciolos uniós agrárbiztos november 17-én teszi közzé a Bizottság állásfoglalását a 2013 utáni közös agrárpolitikáról. A hivatalos javaslat valamikor jövő év tavaszán várható.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?