Agrárszektor.hu: Aki Göncön él, annak kötelező kajszibarackkal foglalkoznia?
Dula Gábor: Nem. Annyira nem, hogy magam hiába végeztem kertészeti szakmunkásként a középiskolában, jó ideig nem foglalkoztam e gyümölccsel. Sőt, mezőgazdasággal sem. Csak az utóbbi években vágtam bele. Gyárban, aztán az építőiparban dolgoztam. Utána jött az ötlet, mi lenne, ha édesapám földjén én is gazdálkodnék. Az utóbbi években ezzel foglalkozom és tavaly bejött a kajszi is.
Asz.: Mekkora területen gazdálkodik?
D.G.: Nagyjából húsz hektárt művelek, ebben benne van a tavaly telepített 4 hektárnyi barackos is. Két éve pályáztam meg a Fiatal Gazda támogatást és nyertem is 10 millió forintot.
Asz.: Mit kezdett a pénzzel?
D.G.: Volt helye, képzelheti! Erő és munkagépeket vettem belőle. Azt vallom, hogy jobb ha az ember saját gépekkel dolgozik, nem kell várni a bérszolgáltatóra, így optimális időben szántok, vetek, permetezek. A család is segített előteremteni az önrészt más támogatáshoz is.
Asz.: Mit szól a támogatással kapcsolatos adminisztrációhoz?
D.G.: Nem volt különösen nehéz dolgom, a környékbeli szövetkezetnél dolgozik egy pályázatírásban jártas ismerős, ő készítette el az én igénylésemet is. Egyébként már korábban is vettem igénybe támogatást, így gépvásárlásban is segített az uniós és hazai forrás, illetve részt vettem már az első öt éves ciklusú agrár-környezetgazdálkodási programban is, most is benne vagyok a szántóföldi célprogramban, illetve a gyümölcstelepítési támogatást is igénybe vettem. Éppen most, augusztus utolsó napjáig kell a kifizetési kérelmeket eljuttatni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz.
Asz.: Hogy bírja a sok adminisztrációt?
D.G.: Hát nem jól! A sok papírmunka megbonyolítja a parasztember életét, de ez van, ebből is élünk. Naprakészen kell vezetni a gazdálkodási, permetezési naplót, oda kell figyelni a számlákra, határidőkre. Meg kell csinálni, máskülönben ott a büntetés. Hogy jól csinálom-e, az később derül ki, most még csak a kifizetési kérelmeknél tartunk.
Asz.: Nem is kapott még ellenőrzést?
D.G.: De, a gépvásárlási számlákat már átnézték, minden rendben volt. S gyümölcstelepítésnél most várom az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet szakembereit. Remélem kiérnek lombhullás előtt és látják, hogy valódi kajszikat ültettem. Aztán jöhetnek az MVH emberei, akik a számlákat ellenőrzik. Jó lenne, ha minél gyorsabban jönnének és túlesnénk rajta, mert nagyon kell a pénz!
Asz.: Önnek is csökkent a bevétele az időjárási anomáliák miatt?
D.G.: Ilyen nehéz évem még nem volt. A szántóföldi növénytermesztésben az idén megsemmisült 8 hektár olajtököm. Jött a Hernád és 5 kilométerre a medrétől is elöntött mindent. Aztán a folyó visszahúzódott, de maradt a belvíz. Odalett a tök, pedig az eddigi években nagyon jól ment. Számoljon! Egy hektáron van úgy 7 mázsa termés, egy mázsáért fizetnek 65-70 ezer forintot. No ez a bevétel, vagyis úgy valamivel kevesebb, mint 4 millió forint maradt el idén. A vis maiort már időben bejelentettem. Várom a kárenyhítést is nagyon, bár az alig fog fizetni.
Asz.: Más kára nem származott?
D.G.: A kajszi ültetvényemben is van kár.
Asz.: Biztosítást kötött elemi kárra?
D.G.: Jégverésre igen, árvízre, belvízre nem lehetett.
Asz.: Más növénnyel nem foglalkozik?
D.G.: Szántóföldön szokott lenni búza, repce, napraforgó, burgonya. De gabonát nem nagyon érdemes itt vetni. Olyan növény kell, mely a kisebb területről nagy bevételt hoz. Ezért próbáltam ki korábban az olajtököt, és bevált.
Asz.: Miért nem vesz több földet?
D.G.: Nincs. Kevés a föld a környéken, s ha van is eladó azt olyan pénzes emberek veszik meg a gazdák elől, akiknek semmi közük a mezőgazdasághoz. Meg eladó föld sincs nagyon. Itt szorgalmas emberek élnek, a megélhetés egyik alapja a föld. Azon boldogul, ki ahogy tud.
Asz.: És maga, hogyan boldogul? Ha nincs ilyen katasztrofális éve, akkor kinek adja el a termést?
D.G.: 2008 óta vagyok a környékbeli Termelői értékesítő szervezet tagja. Tavaly az olajtök jól sült el - a repce nem sikerült -, a Tész adta el. Most is ezt terveztük. Hiába, elvitte a tököt is, és a burgonyát is a víz.
Asz.: Hogy kezdi ilyen helyzetben a 2011. évet?
D.G.: Boldogan és bizakodva. Párommal februárra várjuk első gyermekünket. És persze izgalommal, hogy akkor most miből vetünk ősszel? De bizakodom, eddig három támogatási pályázaton indultam, mindben nyerem. Figyelem az internetet, olvasom a híreket, beszélek a gazdatársakkal. Tanulok, képzem magam, a lényeg, hogy képben legyek.
Asz.: A kormány már bejelentette, hogyha Brüsszel is engedi, akkor ősz közepére előrehozzák a támogatások kifizetését.
D.G.: Jó lenne, de tavaly is ez volt, s lényegében mit teszünk? Előre elköltjük a máskor december végén, január-februárban utalt pénzeket. És tavaly is október közepétől lehetett csak számítani a pénzre. Szántani, vetni meg csak előbb kellene. De ha így is, csak legyen pénz, mert a gazdálkodásból ma egy fillér sem jött be sok helyen!
Asz.: És hosszabb távon mit tervez?
D.G.: Veszek még gépeket, és bővítem a birtokot. Maximum 6 hektárnyi gyümölcsöst szeretnék, jövőre tervezem újabb 1,5 hektárral növelni a kajszi területét. De nem látom világosan a jövőt!
Asz.: És a társai? A többet megélt öregek mit mondanak?
D.G.: Tudja, szerintem a fiatal és az idősebb gazdák feje másként jár. Ők azt csinálják, amibe beleszülettek, nekem ez egy kicsit kényszerpálya is. Föld kellene, de már mondtam, milyen nehéz hozzájutni. Egy hektár átlagos szántóért ma már 400-500 ezer forintot kell kifizetni. Ha lenne!
Névjegy
Dula Gábor Göncön él, dísznövénytermesztő és kertész végzettséget szerzett a szakmunkás iskolában. Nőtlen, de gyermekét 2011 februárjára várják párjával. S ha már Göncön él, szinte magától értetődik, hogy kajszibarack termesztéssel foglalkozik. A Fiatal Gazda programban 10 millió forintnyi támogatást nyert 2009-ben. A kertészet mellett szántóföldi növénytermesztéssel is foglalkozik, a hagyományos búza, repce, burgonya mellett megpróbálta a jól fizető olajtököt is. Az idei időjárás komoly gondokat okozott.
Adatok:
Név: Dula Gábor
Születési év: 1984, Szikszó
Iskolák: dísznövény és kertészeti szakmunkás iskola
Ágazat: gyümölcs kertészet, szántóföldi növénytermesztés
Gazdaság területe: 4+1,5 hektár gyümölcsös 16 hektár szántó
Alkalmazottak száma: -
Éves árbevétel: -
Elnyert támogatások: fiatal gazda, gépbeszerzési, gyümölcstelepítési, agrár-környezetgazdálkodási
Családi állapot: nősülés előtt
Elérhetőségek:
Telefonszám: 30/2264146
E-mail: dulagabor@freemail.hu