A konferenciát megnyitó Steve MacLean, a kanadai űrügynökség (CSA) elnöke beszédében elmondta, a világűr egyelőre kiaknázatlan terület, amiről még keveset tudunk, de bizonyos, hogy a Föld energiaellátásában, valamint a klímahelyzet meghatározása során komoly hasznát vehetjük még a kutatásoknak.
A világűrben tapasztalható jelenségek, mint például a neutroncsillagok megértése segítheti a Földön tapasztalható energiahiány megoldását - tette hozzá MacLean. Az űrbe fellőtt műholdak olyan adatokat szolgáltatnak, melyek segítségével új energiaforrások fedezhetők fel, ellenőrizhető a klímaváltozás, valamint nyomon követhető az energiaellátás és -felhasználás.
Jelenleg mintegy olyan 70 műhold kering az űrben, melyek a "Föld jövőjét kutatják", azonban az elnök szerint ez 10 éven belül a 300-at is elérheti.
James R. Drummond, a Dalhousie University professzora egy olyan projekten dolgozik, amely a világűrből monitorozza a kibocsátott szén-monoxid mozgását. Ezzel az eljárással például észlelhetővé és nyomon követhetővé válnak a különféle tüzek. Idén nyáron például az oroszországi erdőtüzeket vizsgálták, és igazolták, hogy a lokális levegőszennyezésnek globális hatásai vannak.
A műholdak által szolgáltatott adatok a potenciális zöldenergia projektek fejlesztői számára is hasznosak lehetnek. Segítségükkel megállapítható például, hogy elegendő-e a napsugárzás Afrika bizonyos területein ahhoz, hogy napenergiával működtetett vízszivattyúk létesítése kifizetődő legyen.
Egy szoftver segítségével az energiaüzemek akár 8 napos, NASA által szolgáltatott adatokkal ellenőrizhetik teljesítményüket, de a talaj nedvességtartalmáról is információkkal szolgálnak a gazdaságok számára, mellyel akár a terméshozam is növelhető.