Párizs novembertől veszi át a vezető fejlett és feltörekvő nemzetgazdaságokat tömörítő G20 elnökségét, melynek kapcsán az élelmiszerek és energiahordozók kereskedelmének beszabályozását helyezte kilátásba.
A franciák javaslatait több ország, többek között Brazília, Németország és Olaszország is támogatja. Brazíliával közös állásfoglalást is kiadtak, melyben az árutőzsdei származtatott ügyletek szigorúbb szabályozását, valamint olyan pénzügyi garanciák biztosítását kérik, mint például a gazdákat a jelentős áringadozástól megvédő árgarancia.
Bruno Le Maire francia mezőgazdasági miniszter beszédében elmondta, "nem normális", hogy jelenleg az Egyesült Államokban, köszönhetően az utóbbi idők törvénykezéseinek, az agrárpiac sokkal szabályozottabb, mint Európában.
A franciák szerint nagyobb koordinációra van szükség a G20 tagországok között, hogy az olyan esetekben, mint például az idei szárazságot követő oroszországi agrárválság az országok - így Oroszország is - ne egyoldalúan és önhatalmúan intézkedjenek.
A javaslatok között szerepel az agrárpiac rendszabályozása is, szigorúbb szabályokat állítva például a tőzsdén kívüli származtatott ügyletek elé.
A szigorúbb piacszabályozási javaslatok mögött az az EU-Világbank által közösen elkészített elemzés áll, mely szerint a 2007-2008-as élelmiszerválság kirobbanásáért a rekord magas energiaárak, valamint a fejlődő országok megnövekedett élelmiszerigénye mellett a piaci spekulánsok is felelőssé tehetők.