A vízlábnyom hálózat (Water Footprint Network) egy hollandiai székhelyű szervezet. 2008-ban alapították, a fenntartható és igazságos vízhasználat világszintű előmozdítása érdekében.
A szervezetet az UNESCO Víztudományi Oktató Intézetének (IHE) kezdeményezésére alapult, a WWF, a Coca Cola, a Nestlé, az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (WBCSD) és Arjen Y. Hoekstra a hálózat jelenlegi tudományos igazgatója, együttes tagságával, közel 10 évvel ezelőtt. A csoport azóta folyamatosan bővül.
A vízlábnyom lényege tulajdonképpen az, hogy az Európai Unió tagországait tájékoztassa arról, hogy milyen vízhasználati tevékenység vezet hatékonyabb mezőgazdasági termeléshez. Így pontosabban lehet felmérni, hogy hol, melyik tagállamban produkálnak jobb hozamot a magasabb vízigényű növények, mely információ élelmiszerbiztonsági szempontból is fontos.
Spanyolországban például vízgazdálkodási szempontból nem érdemes sok búzát, vagy éppen rizst termeszteni, mivel a napsütéses órák száma, illetve a hőmérséklet is magasabb, a száraz klíma pedig nem kedvez ezeknek a vízigényes növényeknek..
A szervezet munkáját nehezíti a nagy mennyiségű hiányzó adatállomány a tagállamoktól, ezek hiányában ugyanis a vízlábnyom hálózat érdemben nem tud hozzájárulni a vízgazdálkodás gazdaságos és eredményes fejlesztéséhez az Európai Unió területén.
Az információ hiánya mellett a másik fő probléma az, hogy az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos kérdések egyre gyakoribbak, mivel minden ország másként értelmezi a biztonságos élelmiszerek fogalmát, mely ellentét a hálózat munkáját nagyban akadályozza.