- emelte ki az agrárbiztos. A probléma forrása a cukortermelés globális felfutása, illetve a magas világpiaci készletek. A cukor tonnánkénti átlagára 2018 decembere és 2019 februárja között 314 euró volt, amia legalacsonyabb érték az utóbbi évtizedben - hangsúlyozta Hogan. Julia Klöckner német mezőgazdasági miniszter az agrárminiszterek tanácskozásán elmondta, hogy a cukoripar gyakorlatilag veszteségesen termel, és ismét felpanaszolta a termeléshez kötött támogatások piactorzító hatását - ezt a fajta dotációt ugyanis csak egyes tagállamok alkalmazzák, míg mások - így Németország - nem. Ugyanígy szóvá tette a növényvédő szerek eseti engedélyezését is (ezzel mi, magyarok előszeretettel élünk).
A marhahús terén a stabil piaci környezetet érdemes megbecsülni - fűzte hozzá az agrárbiztos. Ugyanakkor veszélyként vázolta fel a Brexitet. A rendezetlen kilépés esélye még mindig nem hárult el, és óriási piaci károkat okozna. Michael Creed, Írország mezőgazdasági minisztere utalt rá, hogy már pusztán a Brexit körüli bizonytalanság is negatív következményekkel járt. A lengyelek leginkább a sertéshús exportjának megtorpanásától tartanak, míg a hollandok a baromfifélék kivitelét féltik egy rendezetlen kilépés esetén.
A baromfi piacával kapcsolatban Hogan elmondta, hogy Ukrajna EU-ba irányuló korlátlan exportjának gátat vetettek. Mint arról már az agrárszektor.hu beszámolt, keleti szomszédunk talált egy lukat a szabadkereskedelmi egyezményben, amit a baromfihús gátlástalan exportjára használt fel. Időközben a felek megállapodtak abban, hogy éves szinten legfeljebb 70.000 tonna szárnyashúst exportálhat Ukrajna az unió területére.