Januárra elkészülhet az a tervezet, mely az új agrár, vidék és környezet stratégiáját foglalja magában - mondta az államtitkár. Ettől kezdve kezdődhet meg ezen vitaanyag nemzeti szintű átgondolása, melynek két hónapon belül le kell zajlania. A kormány szeretné a kész, elfogadható, 10 évre szóló stratégiát a kormány elé terjeszteni március környékén.
A szaktárca államtitkára fontosnak tartotta, hogy természeti erőforrás-gazdálkodáson alapuló integrált program valósuljon meg, melyben a nem mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozások együttesen tudjanak esélyt nyújtani a mezőgazdaságban dolgozókkal, minél szélesebb körnek, a megélhetéshez.
Ráadásul ez a stratégia a vidék vonzerejét is növelné, segíteni megőrizni a tájak és természeti értékek fenntartását, az élhető környezet megmaradását valamint a kis településeken élők életminőségének a javításában is szerepet játszana.
Nem nagy titkot árult el Ángyán József, mikor kitért arra, hogy az új kormányzat a kis- és közepes családi vállalkozásoknak a fejlődéshez és fejlesztéshez kíván teret szabni, mely a mezőgazdasági fejlődésben az előző kormányzat elveivel teljesen ellentétes irány.
A jelenleg 120 ezer tételről szóló hazai mezőgazdasági génállomány megőrzése alappillér az itthoni agrárágazat sikeréhez - mondta a professzor- hiszen ez csak úgy érhető el, a szektor alkalmazkodik a táj adottságaihoz, nem kerüli meg a helyi egyediségeket, és a biológiai széles lehetőségeket magába integrálja.
Ennek elősegítésére kétkoordinációs központot hozott létre a VM a génbankok állományának óvására, ezek lesznek hivatottak az állati illetve a növényi génbank-hálózat működtetésére. Az ehhez szükséges állami feladatok ellátására 400 milliót szánnak abból a 727 millióból, melyet az egész elgondolásra állítottak rendelkezésre a projekt sikeréhez - tudatja az MTI. Emellé alkalmazni kell a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal közel 20 milliárdos forrásait is a területen.