A Purdue Egyetem kutatása szerint egyértelműen a kukorica lett a nyári terményár-rally győztese, különösen azokon a területeken, ahol más növényekkel felváltva vetették, és így nagyobb terméshozamot produkált.
A magas terméshozamú földdel rendelkező gazdák, amennyiben kukoricát termelnek rajta, holdanként 926 dolláros jövedelemmel számolhatnak, ezzel szemben a szójatermelők harmadával, míg a búzatermelők 57 százalékkal kevesebbel kell, hogy beérjék.
A profitért folyó versenyt azonban tovább élezik az emelkedő műtrágya árak: az USDA adatai szerint április óta ugyanis 41 százalékkal drágult az ammónia ára.
A műtrágyázás, egyéb növényvédőszerek, vagy a vetőmag árát is számításba véve a kukorica előnye a szójával szemben már csak 9 százalékos, profitabilitás szempontjából, különösen jó minőségű talajok esetén, míg átlagos talaminőségnél már csak 3 százalékos - állítják az egyetem kutatói.
Az egyetem agrárszakának vezetője szerint hiába emelkednek tavasz óta a terményárak, a gazdálkodók termeléssel kapcsolatos költségei is nőttek, különösen a műtrágyáé, melynek piaca 2007 óta igen volatilis.
A világ legnagyobb műtrágya gyártója, a PotashCorp hétfőn közölte, hogy mindhárom terméktípusa - nitrogén, foszfor és kálium alapú - esetében áremelkedésre lehet számítani, habár a kálium-alapú termékek esetében csak marginális drágulás várható.
A drágulás okai között elsősorban az észak-amerikai műtrágya termelők készleteinek jelentős megcsappanása szerepel, mivel a gazdálkodók a terményárak szárnyalása láttán növelték keresletüket.
A tanulmány készítői szerint a tavaszi vetési időszakig igen erős lesz a verseny a vetésterületért a három termény között, mivel búza, kukorica és szója esetében is fogytán vannak a készletek, köszönhetően a válságból való kilábalás eredményeként megugró keresletnek, valamint az orosz exportkorlátozásnak.