Az idei természeti csapások nyomán előállt mezőgazdasági kár “alsó hangon is" meghaladja a százötven milliárd forintot. A belvizes területek nagysága naponta több tízezer hektárral nő, itt a mezőgazdasági munkákat nem lehetett és nem is lehet elvégezni. A kilátások pedig jövőre sem túl biztatóak; ma napi hatvan millió forintba kerül a belvíz elleni védekezés.
A mezőgazdasági kárenyhítési alapban 4,5 milliárd forint van jelenleg, a kormányzat viszont már dolgozik egy új rendszeren, egyelőre azonban még nem lehet tudni, mekkora összeg áll majd rendelkezésre jövőre a károk mérséklésére.
Az államtitkár a belvízzel kapcsolatos tisztítási folyamatok évek óta tapasztalható elhanyagolását említette fontos és felszámolandó problémaként.
Jövőre 130sr milliárd forinttal nagyobb összegből gazdálkodhat az agrárium a büdzsé tervezete szerint; ebben vegyesen szerepelnek uniós és hazai források. A többlet összeget elsősorban és minél nagyobb arányban munkahelyek teremtésére kívánja fordítani a kormányzat. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program pályázatainak feltételrendszerében a munkahelyteremtés és a munkahelyek megőrzése kiemelt pontszámot ér majd.
A terület alapú támogatások esetében ugyan minimális mozgástere van a kormánynak, de bizonyos fejlesztési forrásokat célzottan juttathat el egyes mezőgazdasági ágazatokhoz. A nemzeti forrásoknál az állattenyésztés kerül majd előtérbe. A munkahely-fejlesztés elsősorban a munka intenzív ágazatoknál lehetséges: ilyen az állattenyésztés, a zöldség-gyümölcs ágazat, az erdészet és a kertészeti ágazatok.
Jövőre, ha az időjárás nem szól közbe és a piaci viszonyok is kedvezően alakulnak, néhány tízezer új munkaerő beállításával beindulhat a tíz évre tervezett munkahely-teremtési folyamat.