"Kétszer olyan drága a búza, mint tavaly ilyenkor, s már kilenc banit kérnek kilójáért, már ahol van még eladó. Itt a Szilágyságban és a közeli Szatmár és Bihar megyében ugyanis egy zsákkal sem kapható. Már Nagykároly környékén is üresek a magtárak, mindent eladtak. Most Magyarországon próbálkozunk, mert már csak két-három heti készletünk van, s lépnünk kell, mielőtt le kellene állunk a munkával" - mondta a lapnak a feldolgozó.
Szerinte ha a kormány nem akarja, hogy a kenyér ára az egekbe törjön, akkor az új termésig fel kellene szabadítania az állami búzatartalék egy részét. Egyúttal meg kell keresni azokat az ösztönzőket, amelyek a búzatermesztést segíthetik.
Fazakas János, a csíkszeredai székhelyű Harmopan Rt. beszerzési osztályának vezetője lapunknak elmondta: ők is szembesültek azzal a problémával, hogy apadóban van a hazai búzakészlet.
"Egyáltalán nem volt gyenge a hazai gabonatermés idén, csak a nagymennyiségű export miatt mostanra nagyon kevés sütésre alkalmas búza maradt az országban. Ez természetesen befolyásolja a piacot, tehát ami maradt, annak megugrott az ára - magyarázta egy csíkszeredai székhelyű Harmonpan Rt. Vezetője. A Harmopan az utóbbi időben főként Magyarországról szerzi be a gabonát, körülbelül ugyanannyiért, amennyibe az a hazai piacon kerülne.
Kelemen Atilla, a román parlament alsóházának képviselője, a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és élelmiszeripari bizottság alelnöke a lapnak elmondta, hogy a sok eső miatt nagyon kevés olyan minőségi gabona termett, amely megfelel a kenyérliszt követelményeinek. Ezért még az aratás előtt fel kellett volna készülni az államnak arra, hogy elegendő tartalékot halmozzon fel és Románia ne szoruljon importra.