Az ö százalékos drágulás elsőre nem tűnik vészjóslónak, azonban az exporttilalom elrendelése nem is érezteti egyből hatását. A befektetők ráadásul már a tilalom kilátásba helyezésekor beépítették várakozásaikba a magasabb árakat, ami 12 százalékos drágulást eredményezett a bejelentésig.
Szakértők szerint az egy hónapos kiviteli tilalom elrendelése csak az első lépés, hogy Ouattara végre kikényszerítse ellenfeléből, Laurent Gbagboból, hogy átadja a választási veresége utáni hatalmat. Gbagbo azonban úgy fest, nem adja fel könnyen, így a tilalom kiszélesítése sem elképzelhetetlen.
Elefántcsontpart eddig mintegy 1 millió tonna kakaóbabot takarított be, további 300 ezer tonna pedig még a földeken hever. A VM Group elemzése szerint azonban a termelésben is mutatkoznak jelei a kínálatcsökkenésnek. A világ kakaótermelésének egynegyedéért felelős Elefántcsontparton ugyanis évente 4 százalékkal csökken a termelés. Ráadásul a zavaros politikai helyzet nem kedvez a külföldi tőke beáramlásának sem, amely fejlődést eredményezhetne a piacon, és megakadályozhatná a további termeléscsökkenést.
Hasonló helyzet már előfordult az '50-'60-as években, amikor a termelési beruházások elmaradása miatt csökkent a kakaótermelés, és az árak tonnánkénti 5300 dollárt is elérték a '70es évekre.
A New York-i nemzetközi árutőzsdén (ICE) a kakaó ára márciusi határidőre az éves csúcsnak számító tonnánkénti 3.390 dolláros szint körül mozog, Londonban a hasonló lejárati idejű kakaó ára az öt havi csúcs 2.307 font/tonnára nőtt múlt héten, jelenleg 2240 font/tonna körül mozog.