A megújuló energiáért, illetve az azokat előállító berendezésekért - így szélturbinákért, napelemekért - a kereslet szinte teljes egészében a támogatások mértékétől és formájától függ, melyet természetesen az egyes országok széndioxid-kibocsátás csökkentésre való törekvése is fellendít.
Pozitív hírek érkeznek számos zöldenergia vállalattól: a francia EDF energiavállalathoz tartozó, zöldenergia termeléssel foglalkozó EDF Energies Nouvelles idén legalább 23 százalékos EBITDA növekedést remél, mellyel a kamatok, adók és értékcsökkenések előtti eredménye elérheti az 560 millió eurót. Eközben a norvég napenergia óriás, a Renewable Energy Corp (REC) is azt tervezi, hogy legalább 6 százalékkal bővíti termelését.
Ezek a hírek nem teljesen meglepőek, miután a tavalyi utolsó negyedévben várakozásokat felülmúló eredményeket ért el a REC, melynek idei folytatásában is bízik a vállalat. A globális gazdasági válság a megújuló energia ágazatot is keményen érintette, legfőképp a szigorodó és szűkülő banki hitellehetőségek miatt. Ez meg is mutatkozott a világ legnagyobb zöldenergia vállalatait reprezentáló S&P Global Clean Energy index esésében is.
Az index jelenleg 945 ponton áll, amely kevesebb mint harmada a 2007 novemberében felállított 3264 pontos csúcsnak.
Miután számos kormány úgy döntött, hogy csökkenti a megújuló energiák támogatását - lásd a németországi betáplálási támogatások jelentős megnyirbálása - a cégeknek most komolyan bizonyítaniuk kell, hogy állami segítség nélkül, és az egyre emelkedő nyersanyagárak mellett is növekedni tudnak.
A REC szerint 2011-ben a csökkenő támogatási bevételek, és a bővülő termelés miatt komoly árazási problémáik jelentkezhetnek. A dán szélturbinákat gyártó Vestasnak már 2010. negyedik negyedévében sikerült a várakozásoknak eleget tenni, és profitot termelnie. A Vestas éves jelentésében azt írja: "a zöld gondolkodás hamarosan mindennapjaink részévé válik, és egyre több cég alkalmazkodik a CO2-mentes termeléshez".