Figyelem: most jelentkezzen, aki tejet akar termelni!

agrarszektor.hu
Még három hétig, március 16-ig lehet új tejtermelési kvótát igényelni. Ez azért fontos, mert ennek hiányában tilos olyan tejet előállítani, amelyet piacon, vagy tejfeldolgozónak értékesít a tehenészet. Akik nem rendelkeztek kvótával, azok most tehenenként és évente 7000 kilogrammra adhatnak be kérelmet - olvasható a Magyar Agrárkamara közleményében.

Ebben az évben a közlemény kihirdetésétől, a rendelkezésre álló keret kimerüléséig, de legkésőbb 2011. március 16-ig lehet az országos tartalékból tejkvótát igényelni. Erről a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) adott ki tájékoztatót. Összesen 60 millió kilogramm közvetlen értékesítési és 60 millió kilogramm beszállítási tejkvótát oszthat ki az MVH. Külön gondoltak az új, pályakezdő fiatal gazdálkodókra, ugyanis számukra az előbbi mennyiségből 5-5 millió kilót tartanak fenn.

Mi is az a tejkvóta?

Az Európai Unióban a tej azon agrártermékek közé tartozik, melynek piacát a közösség szigorúan és részletesen szabályoz. Így a termelést is meghatározott keretek között lehet csak folytatni az EU-ban. Tejet csak az termelhet eladásra - ez lehet közvetlen piaci és közvetett, tejfeldolgozónak, tejfelvásárlónak szánt értékesítés -, aki rendelkezik kvótával. Az aki túllépi kvótáját kénytelen vagy új kvótát venni, vagy ha akkora a túllépése, szankciókkal szembe nézni. A tejkvóta rendszer szabályozza a megtermelt nyerstej mennyiségét, ami egyéb piacszabályozási eszközökkel együtt garantálja a piaci egyensúly megteremtését és fenntartását. A kiosztott mennyiségek (egyéni kvóták) a tejtermelők tulajdonába kerülnek, akik azokkal a vonatkozó jogszabályok keretein belül szabadon rendelkeznek - olvasható a Magyar Agrárkamara közleményében.

Miért most hirdeti meg az MVH a kvótákat? Azért, mert a kvóta év minden év április 1-től kezdődik és március 31-ig tart. Vagyis a kvótaigénylés időszaka megelőzi a kvótaév kezdetét. A közvetlen értékesítési kvóta azt jelenti, hogy ezt a mennyiséget a fogyasztóknak közvetlen módon - például ilyenek az itthon egyre terjedő tejkimérések, tejautomaták, házhoz szállítások, termelői értékesítések - eladható mennyiséget, míg a beszállítási a felvásárlók számára értékesíthető mennyiséget jelenti. A kvótaév április 1-jétől a következő naptári év március 31-ig tart.

Azok a tejtermelők igényelhetnek tejkvótát az országos kvótatartalékból, akik a 2009/2010 kvótaévben a kvótájukat túlteljesítették, vagy akik eddig nem rendelkeztek kvótával. Előbbi esetben a túlteljesítés mértékére, utóbbi esetben az ENAR nyilvántartásban megtalálható tejtermelő állatokra (egyedenként 7000 kg kvótára) nyújthatnak be igénylést a termelők.

A kérelmeket az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. címére (2101 Gödöllő, Pf.: 260) március 16-ig kell eljuttatni, s ezután a beérkezés sorrendjében az MVH dönt a kiosztásukról. A jóváhagyott kvótamennyiségek után történelmi bázis jogosultság nem kerül megállapításra.

Az igénylés részletes feltételeit, valamint a benyújtandó nyomtatványt a 14/2011 (II.10.) MVH Közlemény tartalmazza, mely a www.mvh.gov.hu honlapon elérhető - emlékeztet a Magyar Agrárkamara.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?