A videóban Zentai Zoltán elmesélte, hogy másfél évvel ezelőtt egy történész egy addig ismeretlen kőzettel állított be hozzá, ami elindította a vizsgálatokat. A kutató elmondta, hogy a Kárpát-medence néhány millió évvel ezelőtt teljesen máshogy nézett ki, vulkánok sora működött akkoriban a mai Nyugat-Magyarországon, a Kisalföld szélén, illetve a szomszédos Stájer- és Grazi-medencénél.
A videóban Kovács Gábor adjunktus is megszólal, aki még jobban igyekszik a nézőkkel megismertetni az akkori állapotokat. Elmondta, hogy az ős-Rába folyónak nagy szerepe volt a most felfedezett vulkán fejlődéstörténetében, rengeteg hordalékot tett a mára kialudt tűzhányóra, ezzel elfedve azt. Később aztán az itteni kőzetek elhordását végezte a folyó, így egy csonk maradt meg máig, de az is mélyen eltemetve.
Valószínű, hogy az eltelt évmilliók alatt a vulkán kibillent a függőleges helyzetből egy kicsit dél felé. A kutatók elmondták, hogy egy kicsi, mindössze pár száz méter átmérőjű tűzhányó lehetett ez a „fénykorában is”, valószínű, hogy rövid működés után ki is aludt.