A sertésállomány vészes csökkenése után a baromfitermelők közül is egyre többen hagyhatnak fel a gazdálkodással. Tavaszra akár 20-25 százalékos áremelkedésre is számítani lehet a dráguló takarmány és energia miatt. A baromfisok 10-12 százalékos átadási ár növekedésben egyeztek meg a kereskedőkkel, de ez lehet még magasabb is - írja a Népszava.
Most arra sem lehet számítani, hogy az olcsóbb lengyel csirke féken tartja a hazai kiskereskedelmi árakat, mert ott is visszaesett a baromfitartási kedv, 25 százalékkal csökkent az állomány és kínálati helyett keresleti piac alakult ki.
Élő súlyban számolva a csirke felvásárlási ára kilónként 240-250 forint, miközben az önköltség átlagosan 260 forint - nyilatkozta a Népszavának Bárány László, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke. A csirke, pulyka 70-75 százaléka hazai, a vízibaromfi 80-85 százaléka külföldi piacokra kerül.
A takarmány búza, a kukorica tonnája már 65-70 ezer forint, ami másfélszerese a tavalyinak. Ráadásul az idei aratásra előrejelzett felvásárlási árak is a múlt évi 30-35 ezer forint helyett 40-45 ezer forintos gabona árakról szólnak.
A BTT március 10-én, csütörtökön egyeztet a szaktárcával. A legfontosabb lépések egyike, hogy fizessék ki a hónap végéig a gazdáknak tavalyról járó állatjóléti támogatásokat. Ez egyébként a sertéstartóknak összességében 6, a baromfisoknak 4 milliárd forintot jelentene. Ha egy hónapon belül nem jutnak pénzhez az állattartók, akkor még nehezebb helyzetbe kerülhetnek.
Bárány László jelezte, az idei év első két hónapjában a csirke állomány 13, a pulyka 10 százalékkal csökkent. Több mint 70 ezer napos kacsát pedig el kellett pusztítani, mert nem volt termelő, aki átvegye a megfizethetetlen takarmány és az alacsony átvételi árak miatt. A kész takarmány keverékek átlagosan 25-30 százalékkal drágultak az elmúlt hetekben.
A sertés tartókhoz hasonlóan a baromfisok is azt látnák szívesen, ha a friss baromfi hús és a tojás áfa tartalmát 10 százalékra mérsékelné a kormányzat. Ennek kedvező hatása lehet a baromfi hús és termék árakra, de az ágazat kifehérítését is jól szolgálná. Becslések szerint jelenleg több tízmilliárd forint tűnik el a költségvetés elől a feketegazdaságban. A BTT a hatóságok további szigorú ellenőrző tevékenységét várja a kiskereskedelmi bolthálózatokban és az áruházláncok üzleteiben egyaránt. Ugyancsak támogatják a főleg import hústermékek másodlagos vizsgálatát, valamint az élelmiszerbiztonsági ellenőrzéseket.