A pálinka és a hozzá kötődő hagyományrendszer nem attól nyeri el méltó helyét, hogy szabaddá tettük a házi pálinkafőzést. Az ital attól kel új életre, hogy van, aki leszedi a gyümölcsöt, és fáradságos munkával palackba menti értékeinket - tette hozzá az államtitkár. Idén megjelennek azok a pályázatok, amik a gyümölcskertészetek fejlesztését is támogatják.
A versenyre összesen 279 minta érkezett, ebből 33 párlat nyert arany-, 83 ezüst- és 59 bronzérmet. A díjnyertes pálinkákat a VinCE 2011 borászati kiállításon meg is kóstolhatták az érdeklődők.
Mint ismeretes, a magánfogyasztásra szánt, legfeljebb 50 liter pálinka főzésekor, tavaly szeptember óta már nem kell jövedéki adót fizetni. A változás megadja a lehetőséget a vidéki embereknek az értékmentésre, a hagyományok megőrzésére, átörökítésére. Olcsóbb lett a bérfőzés díja is, így még többen engedhetik meg maguknak, hogy saját berendezés híján bérfőzdében készíttessék házi pálinkájukat. Aki mégis befektetne egy saját készülékbe, azt 100 literig nem kell engedélyeztetnie. Alaptalan volt a félelme azoknak, akik arra számítottak, hogy a szabályozást követően rossz minőségű italok készülnek; ehelyett kitisztultak a viszonyok, miközben a nívós termékek iránti kereslet sem csökkent.