Ne dobd ki a fenyőt az ünnepek után: mutatjuk, mire használhatod

Ne dobd ki a fenyőt az ünnepek után: mutatjuk, mire használhatod

agrarszektor.hu
Becslések szerint az ünnepek elmúltával csak Budapest utcáira 500-600 ezer fenyőt dobnak ki, aminek elszállítása és hasznosítása rendkívüli logisztikai feladatot jelent. Bár legtöbben ragaszkodnak a hagyományokhoz és csak a január 6-i Vízkereszt ünnepét követően teszik vissza a díszeket és az izzókat a dobozba, akadnak olyanok is, akik mindezt már hamarabb megteszik. Az Agrárszektor utánajárt, mi mindent lehet kezdeni a karácsony után kilakoltatott fenyőkkel.

Szenteste után a meleg lakásban gyorsan hullani kezdenek a karácsonyfa tűlevelei, ami sokakat bosszantani szokott. Ezt a jelenséget azonban hasznosítani is lehet, az összegyűjtött tűlevelek ugyanis értékes tápanyagokat szolgáltatnak és tökéletes mulcsot képezhetnek a savanyú talajt kedvelő növények, például a magnólia, a rhododendron, a hortenzia vagy az áfonya számára. Érdemes tehát napról napra összegyűjteni és a növények alá tenni a lehullott mennyiséget. Ünnepek után pedig akár meg is várhatjuk, hogy a teraszon vagy a kertben lehulljon a fenyő összes tűlevele, a savanyú talajt kedvelő növényeink minden bizonnyal meg fogják hálálni ezt a gondoskodást.

EZ IS ÉRDEKELHET

Noha minden esetben az a legjobb, ha az ember a képződő hulladékokat a keletkezés helyéhez legközelebb hasznosítja, a fenyőfák esetében, amennyiben rendelkezésre áll a településen komposztáló telep, akkor javasolt azt odaszállíttatni. A fenyőfa hulladékok ugyanis elsősorban a magas gyantatartalmuk és a tűlevelek alacsony pH-értéke miatt viszonylag nehezen komposztálhatóak, de az ipari, professzionális telepeken, egyéb hulladékokkal keverve és szabályozott körülmények között ezekből a hulladékokból is jó minőségű komposztot lehet előállítani

– mutatott rá korábban Aleksza László, a Profikomp Környezettechnika Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette: a cég telephelye, amely egyben a MATE Kihelyezett Hulladékgazdálkodási Tanszéke is, rendelkezik a fenyőfák komposztálással történő hasznosítására alkalmas engedéllyel, gépekkel és technológiákkal. Amennyiben az ide beérkező hulladék teljesen tiszta, azaz mentes minden korábban rátett díszítő elemtől, megkezdődik az aprítás, amivel megnövelik a biológiai bomlás felületét. Az így keletkező aprított anyagot később más konyhai és zöldhulladékokkal keverik össze, majd beállítják a megfelelő nedvességtartalmat, a szén/nitrogén-arányt és a szerkezetességet, hogy rövid idő alatt jó minőségű komposztot állítsanak elő. Miután pedig a komposztálás folyamata befejeződött, a sötét színű, biológiailag stabil, erdei talajra emlékeztető illatú komposztot lerostálják, majd a megfelelő minőségbiztosítás után történik meg annak szántóföldi vagy kertészeti felhasználása.

EZ IS ÉRDEKELHET

A földlabdás karácsonyfák főleg vidéken népszerűek

Aki a földlabdás karácsonyfa mellett döntött, annak a kertjében a fenyő később akár hosszú évtizedeken át a kert ékessége maradhat. Fontos azonban tudni, hogy a gyökeres fenyő a lakásban több gondozást igényel, így például egy-két naponta öntözni kell és figyelni kell arra is, hogy a talaja mindig nedves maradjon. A szárazságon túl nem kedveli a meleget sem, ezért ügyelni kell arra is, hogy ne legyen túl sokáig a fűtött lakásban. Ám amikor végül úgy döntünk, hogy elérkezett az idő a kiültetésre, ne vigyük ki azonnal, hanem próbáljuk fokozatosan a hideghez szoktatni.

EZ IS ÉRDEKELHET

Budapesten 500-600 ezer karácsonyfa kerül az utcára

A budapestiek karácsonyfáit a MOHU gyűjti össze és szállítja el, amennyiben azokat a megszokott hulladékszállítási napokon a kukák mellé vagy a kijelölt gyűjtőhelyek egyikére teszik ki a lakosok. Az első esetben azonban arra is figyelni kell, hogy a kihelyezett karácsonyfák se a gyalogosokat, se az úttesten történő parkolást, se a gépkocsik forgalmát ne zavarják. A társaság tapasztalatai szerint az igazi kihelyezési dömping Vízkeresztet, azaz január 6-át követően kezdődik és általában 1-1,5 hónapig is eltart.

Ilyenkor úgynevezett fenyőfa-járatok szállítják el a már feleslegessé vált karácsonyfákat, ezt megelőzően, illetve ezt követően pedig a normál hulladékszállító célgépek gyűjtik össze az örökzöldeket. Amennyiben olyan méretű a fenyőfa, hogy azt hulladékszállító célgéppel nem tudjuk összeaprítani, másik szállítójármű viszi el a helyszínről. A logisztikai feladat nem mindennapi, hiszen a becslések szerint mintegy 500-600 ezer tűlevelű kerül ki az utcákra, ezt a mennyiséget kell kezelnünk, illetve a hasznosításukat megoldanunk

– írja honlapján a MOHU.

Bármilyen fenyőnk van és bárhogyan is döntünk, egy dologra mindenképpen figyeljünk: ne hagyjunk semmilyen díszt, flittert vagy fényt az ágakon, és vegyük ki a fát a talpból is. Bármi marad ugyanis rajta, az a későbbiekben problémát jelenthet mind a hulladékfeldolgozáskor, mind a komposztáláskor, mind pedig a kerti hasznosítás során.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?