Ennek több előnye is van, mivel ha valamiféle probléma üti fel a fejét a fészkeknél, a szakemberek a távolból is tudják figyelmeztetni a közelben tartózkodó kollégákat, valamint rengeteg hasznos információt tudnak gyűjteni a madarak életéről.
A tavalyi év problémái ezen vándorsólymokat is súlyosan érintették, emiatt a természetvédők abban reménykednek, hogy az idei év barátságosabb lesz az állatok számára. "A vándorsólymoknál ugyan arányaiban nem nőtt a sikertelen költések száma, de a költési siker látványosan csökkent, azaz a sikeresen költő párok kevesebb fiókát neveltek" - olvasható a vandorsolyom.hu oldalon.
Külön öröm azonban, hogy a problémák ellenére négy új pár jelent meg hazánk különböző tájain. Ellenben az elemzések kimutatták, hogy az egyik pár fészkét róka fosztotta ki, mely a környéken alakította ki otthonát. Erre a szakemberek a hátrahagyott ürüléknyomokból következtettek.
A vándorsólymok az ivarérettséget 3 éves korban érik el, a költési időszakuk márciustól májusig terjed. A tojó 3-4 tojást rak, melyeken 29-32 napig kotlik. A fiatal madarak 35-42 nap múlva repülnek ki.
Az egyik csoport két évvel ezelőtt jeladóval látott el egy példányt, melynek így nyomon tudták követni az útját. A jószág a kirepülést követő hónapban a fészek környékén volt fellelhető, majd a Mátrába, ahonnan a Tarna környékére repült. Ezután a Jászságban volt megfigyelhető, ahonnan Szlovákiába, majd Lengyelországba ment át, ahol aztán el is pusztult.
Varkapu.info nyomán