A nyilvánosan meggyanúsított két cég - a Pioneer és a Monsato - viszont vitatja a hivatal vizsgálati eredményeit. A Vidékfejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint a termelők valamilyen módon meg fogják kapni a kártérítéseket.
A VM közleménye szerint nemzetstratégiai érdek Magyarország GMO-mentességének fenntartása, ezért idén április 27-én a vidékfejlesztési miniszter a vetőmagoknál fokozott GMO-ellenőrzést rendelt el. Azokon a területeken, ahol GMO szennyezett vetőmagokat vetettek, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) a jogszabályoknak megfelelően minden esetben a növények megsemmisítését rendeli el.
Az MgSzH július 4-ei vizsgálati eredménye GMO-szennyeződést talált a DKC 5311 fajta kukoricahibrid H-8-001/0717 fémzárszámú vetőmagtételben. Az MgSzH eddig 2,5 ezer hektáron rendelt el megsemmisítéseket, mert a vetőmagmintákban GMO-szennyezettséget talált.
A Kormány szándéka, hogy a lehető legerélyesebben fellép a genetikailag módosított szervezetekkel (GMO) szennyezett vetőmagokat forgalmazó cégek ellen, ezért kezdeményezte a Büntető Törvénykönyv és a jogszabályok módosítását a szigorú büntethetőség érdekében. A Vidékfejlesztési Minisztérium határozott célja, hogy a vetőmag-előállítókkal, vetőmag-forgalmazókkal és a termelőkkel együttműködve a lehető legkisebb veszteségekkel oldja meg ezt a kritikus helyzetet. A Vidékfejlesztési Minisztérium vizsgálja, hogyan érvényesíthető a lehető leggyorsabban az okozott kárért a felelősség. A kártalanításról, a megsemmisítések lebonyolításáról valamint további termelők határozatban történő kiértesítéséről a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal intézkedik - írja az Agroline.