Kínában az import cukor mennyisége 2010-11-ben 2 milliót tonnára emelkedett, és ez idén várhatóan még további 50 százalékkal fog növekedni, így kétségkívül ők az édesítőszer-ipar egyik legfőbb piaca - írja a Agrimoney.com
Az Amerikai Mezőgazdasági Hivatal Kína cukorimportját 1,85 millió tonnára becsülte, bár ez a Datagro tanácsadó központ szerint még több, kb. 2,2-2,5 millió tonna. A Czarnikow magas számai azt tükrözik, hogy Kínában növekvő igény van a cukorra attól függetlenül, hogy a termelés visszaesett a termőföldekért való csatározások és a kedvezőtlen időjárás miatt.
Míg a kukoricaalapú édesítőszerek megjelenése és elterjedése jó volt arra, hogy betöltse a cukorhiány okozta űrt, és az importadó is alacsonyabb volt rajta, a kormány kezd másképp viszonyulni ezek felhasználásához. Mivel Kína igénye a kukoricából készült termények iránt - amely hatására fokozatosan került exportőrből importőr szerepbe - növekedik, a kormány kénytelen a kukorica nem élelmiszeripari célú felhasználását szabályozni.
Az, hogy Kína kukoricabehozatalra szorul-e, igen érzékeny téma a gabonapiacon, mivel az ország a második legnagyobb kukoricafogyasztó a világon. Szakértők szerint 2011-12-re 6 százalékkal, 182,5 millió tonnára fog növekedni a kínai kukoricaimport.
Természetesen ezek a változó importigények a kínai piacon a nemzetközi cukorpiac számára is kulcsfontosságúak, mivel ebben a szezonban már 1 millió tonnát importáltak Kínába Brazíliából.
A növekvő igény általánosságban a Közel-Kelet és Ázsia növekvő populációjának és gazdasági jólétének is köszönhető.
"Párhuzamosan az ázsiai deficit növekedésével a világpiac egyre inkább függ a brazil cukorkészletektől" - teszi hozzá a Czarnikow.