A szervezet lényegében 15 nemzetközi tudományos központ munkáját segíti és koordinálja pénzügyi forrásait felhasználva, valamint tematikus programokat indít, lefedve a világ nagy régióit. Együttműködik a legtöbb ország agrárkutatási rendszerével, célja a lakosság élelmezésbiztonságának segítése, a szegénység csökkentése többek közt a helyi mezőgazdaság, állattenyésztés és növénytermesztés felülvizsgálatával - számol be a kormány.hu.
A szervezet központjának európai városba költöztetésével, illetve annak nemzetközi, jogi státuszának elfogadásával kapcsolatos szerződést elsőként Franciaország és hazánk írta alá a francia G20-elnökség Montpellierben megrendezett agrárkutatási konferenciáján. Ennek oka a francia külügyminisztériummal ápolt kiváló kapcsolatunk, melynek köszönhetően más országoknál jó fél évvel korábban értesültünk a fejleményekről.
Francia részről Henri de Raincourt együttműködésért felelős miniszter, magyar részről Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter felkérése alapján dr. Trócsányi László nagykövet írta alá a dokumentumot.
Mivel a CGIAR megkerülhetetlen szereplője az agrárkutatásoknak, így az egyezménnyel hazánk is komoly előnyökhöz juthat a fejlesztő célú kutatások tekintetében