A portál a Moscow Times cikkére hivatkozva azt írja: a Duma egészségvédelmi bizottságának kormánypárti tagja új, országos szintű korlátozásokat javasol az alkoholárusításban. A képviselő a vologdai régió pozitív tapasztalataira alapozza javaslatát, ahol március 1-je óta hétköznapokon mindössze napi két órában engedélyezett az alkohol értékesítése.
A vologdai korlátozások bevezetése óta az alkoholfogyasztás 19 százalékkal csökkent a régióban, az alkoholt árusító üzletek forgalma pedig a felére esett vissza. A hivatalos beszámolók szerint csökkent a verekedések, balesetek és egyéb rendbontások száma is.
A parlamenti képviselő szerint a lakosság nem ellenezte, sőt támogatta 'a hasznos intézkedést', ezért javasolja annak kiterjesztését hétvégére és az egész országra. Hasonló korlátozó intézkedések már több területen is érvényben vannak, többek között Jakutföldön, Burjátföldön, Moszkvában, a Kaluzsi régióban, a Bajkálontúlon és Szentpéterváron.
A szigorítások különösen indokoltak, mivel az oroszországi alkoholfogyasztás jelentősen emelkedett az elmúlt időszakban.
A Moscow Times beszámolója szerint 2023-ban az égetett szeszek értékesítése – a vodka kivételével – 10 százalékkal nőtt, elérve a fejenként 3,2 literes éves mennyiséget, ami 2017 óta a legmagasabb érték. A vodkafogyasztás 5,3 liter/fő szinten stagnált, ami szintén 2017 óta a legmagasabb szint.
Az összesített szeszesital-fogyasztás 3,7 százalékos növekedést mutatott, így egy főre vetítve elérte a 8,5 litert. Ez jelentős emelkedés a háború előtti, 2021-es 7,4 literes értékhez képest.